پربازدیدترین ها

در گفت وگوی فارس با متخصص آموزش سلامت مدارس اعلام شد

متخصص آموزش سلامت مدارس گفت: بهترین و مهمترین محورهایی که دانش آموزان لازم است درباره آن اطلاعات و آموزش های لازم را دریافت کنند، بحثتغدیه سالم، تحرک بدنی، عدم استعمال دخانیات و داروهای اعتیادآور است.

مهناز تسلیمی، متخصص آموزش سلامت مدارس در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری فارسدر خصوص هفته سلامت و شعار آن اظهار داشت: بحثخودمراقبتی بهداشتی از مباحثمهمی است که امسال به عنوان شعار سال از طرف وزارت بهداشت اعلام شده است.

تسلیمی افزود: اصولاً خود مراقبتی بهداشتی به این معنی است که به اصول رفتارهای بهداشتی که سلامت جسم را تضمین می کند، آگاهی پیدا کنیم و مادام العمر به این مباحثعمل کرده و مهارت آن را به دست آوریم؛ این رفتارها مثل سواد خواندن و نوشتن از کودکی باید نهادینه شده و با تمرین و تکرار، ملکه ذهن فرد شود.

این متخصص آموزش سلامت مدارس گفت: چه بسا با این رفتارها که هزینه کمی دارد از هزینه های درمانی سنگین که بعداً در اثر بیماری های جسمی و مزمن به وجود می آید می توان پیشگیری کرد و در حقیقت کلید اصلی در خود مراقبتی می تواند بحثآموزش صحیح کودکان و نوجوانان باشد.

تسلیمی افزود: باید هم خود دانش آموزان و هم گروه هایی که به آنها خدمت می کنند و آموزش می دهند به این مقوله اهمیت دهند.

وی ادامه داد: در گروه کودکان تمام تلاش مدرسه و خانواده باید به این مبحثباشد که اصول اولیه بهداشت فردی را به آنها یاد دهند و البته لازم است در این رفتار مداخلات و نظارت را داشته باشند، چون کودکان به دلیل روحیه کودکی که دارند ممکن است دقت لازم را نداشته باشند و مثل درس خواندن باید در مباحثی مثل مسواک زدن، تغدیه اصلی میان وعده، نظافت روزانه، بهداشت وسایل شخصی و ورزش صبحگاهی به آنها آموزش ساده دهند.

این متخصص آموزش سلامت مدارس افزود: بهترین توصیه این است که دانش آموزانی که این اقدامات را به بهترین نحو انجام می دهند مورد تشویق قرار گیرند تا این رفتارها پایدار بماند و در مدرسه بهترین روش، شیوه های فعال آموزش بهداشتی است که توسط معلمان ارائه می شود و آنها نیز با جوایز بهداشتی و برنامه های مفرح و شاد، این آموزش ها را برای دانش آموزان انجام دهند.

وی ادامه داد: بهتر است مسئولین مدرسه برای دانش آموزان پرونده های بهداشتی داشته باشند و از دانش آموزانی که در این کارها موفق هستند، در گروه های بهداشتی استفاده کنند تا دیگران نیز تشویق شوند.

*نوجوانان بهترین حالت همکاری را برای پذیرش بهترین الگوهای خود مراقبتی دارند

تسلیمی به گروه نوجوانان اشاره کرد و گفت: مسئله مهمی که در این دوران وجود دارد، بلوغ است و خوشبختانه این گروه به دلیل اینکه دوست دارند با ظاهری خوب در جامعه حاضر شوند به مسئله خود مراقبتی اهمیت می دهند و از رسانه ها و گروه همسالشان اطلاعات لازم را می گیرند و در نتیجه بهترین حالت همکاری را برای پذیرش بهترین الگوهای خود مراقبتی دارند.

این متخصص آموزش سلامت مدارس افزود: نوجوانان لازم است در درجه اول آموزش ها را از افراد متخصص در آموزش و پرورش و سازمان هایی که بحثسلامت محوری دارند به ویژه مراکز بهداشتی درمانی که برنامه برای حفظ و ارتقای سلامت از بیماری ها و پیشگیری از رفتارهای پرخطر دارند، دریافت کنند.

وی ادامه داد: می توان گفت بهترین و مهمترین محورهایی که دانش آموزان لازم است درباره آن اطلاعات و آموزش های لازم را دریافت کنند بحثتغدیه سالم، تحرک بدنی، عدم استعمال دخانیات و داروهای اعتیادآور است.

تسلیمی گفت: موضوع بهداشت بلوغ جسمی و مسائل رفتارهای جنسی مرتبط با دوران نوجوانی در بهداشت باروری دانش آموزان نقش آفرین است؛ در نتیجه توصیه اکید می شود گروه های آموزش دهنده در این خصوص برای دانش آموزان مقاطع راهنمایی و متوسطه حتما افراد متخصص باشند و زمینه ای برای پرسش و پاسخ آنها نیز وجود داشته باشد.

وی به تهیه بسته های فرهنگی و سایت های مناسب برای دانش آموزان تأکید کرد و افزود: مسئولان آموزش و پرورش و بهداشت برای دانش آموزان این بسته ها و سایت ها را تهیه کرده و در مناسبت ها، اردوها، بازدیدهای علمی و اعزام اکیپ های آموزشی مدارس مسائل رایج که تهدیدی برای سلامت است را ترویج دهند.

*دانش آموزان بحثهای خود مراقبتی را از منابع موثق و استاندارد دریافت کنند

این متخصص آموزش سلامت مدارس گفت: در کنار معاینات ادواری که برای دانش آموزان انجام می شود در مورد خود ارزیابی جسمی نیز آموزش داده شود و دانش آموزان بحثهای خود مراقبتی را از دوران کودکی و نوجوانی مهم قلمداد کرده و از اطلاعات موثق و استاندارد و افراد ذیصلاح دریافت کنند.

تسلیمی به رعایت موازین بهداشتی در امر زیباسازی نوجوانان و جوانان اشاره کرد و افزود: نوجوانان در بحثزیباسازی خود از روش های غیر بهداشتی و غیر استاندارد و داروهای ضد اشتها و رژیم گرفتن ها پرهیز کنند چرا که استفاده از این روش، مخل سلامت آنها بوده و با همین مهارت های خودمراقبتی خیلی ساده و کم خرج می توانند سلامت خود را در آینده تأمین کنند.

وی گفت: توصیه اکیدا می شود دانش آموزان در بحثهای خود مراقبتی اگر بیماری خاصی دارند حتما با مسئولان مدرسه ارتباط داشته باشند و اگر به بیماری خاصی مبتلا هستند در مدرسه بحثخودمراقبتی خود را مطرح کنند.

انتهای پیام /

کد خبر: 142479

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT