پربازدیدترین ها

معاون اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت:

معاون و مسئول واحد نظارت و بازرسی اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت گفت: سن ۹۰ درصد افراد دچار مرگ مغزی در ایران بین ۲۰ تا ۴۰ سال است در حالی که سن مرگ مغزی در جهان بین ۵۰ تا ۷۰ سال است.

امید قبادی در حاشیه نخستین کنفرانس علمی مرگ مغزی و اهدای عضو مازندران در سالن اجتماعات بیمارستان آیت الله روحانی بابل در گفت وگو با خبرنگار فارس در بابل اظهار داشت: ۹۰ درصد مرگ مغزی براثر مرگ قلبی و ۱۰ درصد براثر مرگ مغزی است، هر بیمار مرگ مغزی با اهدا عضو یک تا هفت نفر را از مرگ حتمی و با اهدا نسج، یک تا ۴۳ نفر را از معلولیت نجات می دهد.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد خانواده هایی که اهدا عضو می کنند وضع اقتصادی مناسبی ندارند، افزود: آمار رضایت خانواده ها در اهدا عضو در سال ۸۴ تنها پنج درصد بوده که این میزان در سال ۹۰ به ۳۷ درصد و در حال حاضر به ۹۳ درصد ارتقا یافت.

این مسئول عنوان کرد: مهم ترین عاملی که ما در مسئله مرگ مغزی با آن مواجه هستیم مسئله فرهنگ سازی مناسب بین خانواده ها، پزشکان و مدیران دولتی است که با گروه پیوند همکاری کنند.

قبادی از توزیع فرانشیز از ۲۰ اردیبهشت سال جاری خبر داد و گفت: در این بسته میزان پرداخت هزینه توسط بیمار برای تمامی مردم تنها ۱۰ درصد و برای روستاییان پنج درصد بوده که در استان های فارس و مازندران به دلیل اجرا موفق پزشک خانواده پنج درصد است که شامل بستری طولانی مدت نیز می شود.

معاون و مسئول واحد نظارت و بازرسی اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در صدد انعقاد قراردادی با ارگان های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی هستیم تا سه بسته خدمتی در اختیار سه گروه خانواده های در لیست انتظار، خانواده های گیرنده پیوند و خانواده های اهدا کننده قرار گیرد.

وی از صدور یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارت عضویت در کشور اشاره کرد و ابراز داشت: از پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در کشور برای چهار هزار نفر قابلیت اهدا عضو وجود داشت اما تنها ۶۶۵ نفر توانستند عضو را دریافت کنند.

معاون اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت فرصت زمانی را مهم ترین و حیاتی ترین فاکتور در بحثاهدا عضو برشمرد و متذکر شد: تایید مرگ مغزی تنها از طریق معاینات بالینی، پزشکان متخصص آموزش دیده و چهار گروه پزشک متخصص وزارت بهداشت امکان پذیر بوده و مردم باید به ما همان گونه که در زمان درمان اعتماد دارند اعتماد کنند.

انتهای پیام / ۸۶۰۰۹ / ن۳۰

کد خبر: 142500

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT