پربازدیدترین ها

بعد از گذشت ۲۰ سال

خبرگزاری تسنیم: تکلیف زمین های مرادآباد و سوهانک بعد از گذشت ۲۰ سال با ورود جدی مجلس شورای اسلامی و وزارت راه و شهرسازی به این موضوع روشن می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، اسفند سال گذشته بود که موضوع بلاتکلیفی مالکان زمین های مرادآباد و سوهانک در شمال و شرق تهران طی ۲۰ سال به صورت گزارش روی خروجی تسنیم قرار گرفت. موضوع از این قرار بود که بیش از ۱۷ سال پیش وزارت جهادسازندگی سابق(وزارت جهاد کشاورزی فعلی) دو قطعه زمین در منطقه مرادآباد پونک و سوهانک تجریش را به حدود ۸ هزار نفر از کارکنان این وزارتخانه واگذار و برای هر قطعه زمین سند منگوله دار صادر کرد.

متأسفانه بعد از سال ها مشخص شد که این زمین ها در ارتفاعات ۱۸۰۰ متر قرار دارد و به دلیل قانون ممنوعیت ساخت و ساز در این ارتفاعات مالکان این زمین ها سالهاست که بلاتکلیف هستند و تلاش مسئولان این تعاونی برای به نتیجه رساندن این مسئله به نتیجه ای نرسیده است.درباره این موضوع با مهدی چمران عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و محمود میرافضلی نایب رئیس هیئت مدیره شرکت کاشانه تهران مهر سبز گفتگو کردیم که در نهایت هاشمی به مالکان زمین ها وعده داد تا مجلس تکلیف این مسئله را روشن کند.

امروز و بعد از گذشت بیش از دو ماه حسین قلیچ خانی رئیس هیئت مدیره شرکت کاشانه تهران مهر سبز و بخشنده یکی از اعضای این هیئت مدیره در وزارت جهاد کشاورزی نشستی با حضور خبرنگاران برگزار کردند تا سایر رسانه ها نیز در جریان مشکلات مالکان این دو قطعه زمین و وعده جدیدی که از سوی مجلس به آنها داده شده قرار گیرند.

قلیچ خانی در ابتدای اظهارات خود گفت: از سال ۱۳۷۳ لغایت ۱۳۸۰ وزارت جهاد سازندگی سابق مبادرت به فروش زمین در مرادآباد پونک و سوهانک تجریش کرد؛ از همان ابتدای واگذاری زمین ها سند منگوله دار برای مالکان صادر شد اما تا این لحظه به هیچ عنوان دولت های قبلی و فعلی آن طور که باید و شاید در رفع معضل پیش آمده با ما همکاری نداشته اند.

وی افزود: به دلیل عدم همکاری دولت های گذشته در زمان آیت الله هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و همکاری کمابیش و ضعیف تشکل هایی که وجود داشت مالکان اراضی معترض و ساختار انحلال آن شرکت ها و ایجاد یک شرکت جدید برای پیگیری مشکلاتشان شدند. بعد از دو گردهمایی درسال ۸۶ این شرکت ایجاد شد و از همان سال مبادرت به پیگیری این موضوع کرد.

رئیس هیئت مدیره شرکت کاشانه تهران مهر سبز خاطرنشان کرد: دقیقا درسال ۸۷ به دلیل شکواییه هایی که به حضور مقام معظم رهبری رسید، پورمحمدی رئیس سابق سازمان بازرسی موظف به تهیه گزارشی در این زمینه شد؛ بعد از ارائه این گزارش توسط پورمحمدی به حضور رهبر معظم انقلاب به دولت دستور داده شد که عزم راسخ برای حل این مسئله ایجاد شود و در این راستا یا زمین های معوض یا خانه به مالکان این زمین ها داده شود.

وی تصریح کرد:درسال ۸۸ ملاقاتی با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق در تالار وحدت داشتیم؛ وی نامه رهبر انقلاب را روی چشم گذاشت و گفت به محض اینکه به دفتر بازگردم دستور تشکیل کارگروه مسکن را خواهم داد تا از این پس برای رفع این مشکل با آنها مکاتبه داشته باشید. پیرو این صحبت و قولی که احمدی نژاد داد کارگروه مسکن اصلی و یک کارگروه فرعی در استانداری تشکیل شد.

قلیچ خانی تصریح کرد: دقیقا درسال ۹۱ حدود ۴۰۰ جلسه در محل استانداری با حضور همه تشکل های نوار شمالی و شرق تهران برگزار شد. در همان کارگروه به وزیر سابق جهاد کشاورزی دستور داده شد که در صورت تجمیع همه تشکل ها و تهیه یک گزارش کامل اقدام کند. مأموران این امر به همراه افشار که رئیس امور اراضی کشور است انتخاب و منصوب شدند تا تولی گری و تصدی گری این موضوع را به عهده بگیرند.

وی با اشاره به اینکه بعد از برگزاری جلسات متعدد پیشنهاد نهایی در پایان این گزارش تهیه و به هیئت دولت تقدیم شد، اظهار داشت: این شرکت با پیگیری های فراوان از ریاست جمهوری و سایر وزارتخانه ها از جمله راه و شهرسازی به نتیجه ای که می خواست دست نیافت، نهایتا این مسئله باعثشد که اعضای این شرکت و سایر تشکل ها از این بی تدبیری ها و کم اهمیت شمردن موضوع توسط مسئولین به خشم بیایند و تجمع های متعددی مقابل بیت رهبری، ریاست جمهوری، وزارت راه و شهرسازی، و برخی از شهرداری های مناطق و مجلس شورای اسلامی داشته باشند.

رئیس هیئت مدیره شرکت کاشانه تهران مهر سبز با بیان اینکه این تجمع ها از دو سال گذشته آغاز شد و سال گذشته به اوج خود رسید که در نهایت منجر به برگزاری دو تجمع در سال جاری مقابل مجلس شد، افزود:روی صحبتم با دولت مردان این مملکت است؛ چطور ممکن است مقام معظم رهبری در سال ۸۷ راهنمایی های لازم را بیان کنند اما وقعی به این دستور نشود.

وی ادامه داد: همین مسائل باعثشد دو تجمع اخیر مقابل مجلس شورای اسلامی انجام شود یکی از آنها ۲۶ فروردین بود که باعثشد دیداری با هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و یکی از کارشناسان کمیسیون اصل ۹۰ داشته باشیم. هدف ما نیز از برگزاری این تجمع مقابل مجلس این بود که حل مشکل چندین ساله این مالکان را مجلس شورای اسلامی به عهده گیرد و پاسخگوی دغدغه های مردم باشد.

قلیچ خانی گفت:در یکی از تجمع هایی که سال گذشته برگزار کردیم حناچی معاون راه و شهرسازی به مردم قول داد که مشکلشان را حل کند بعد از آن مطلع شدیم وزیر راه و شهرسازی دستور تشکیل یک کمیسیون با حضور معاون شهرسازی، مدیرعامل شهرهای آزاد، رئیس سازمان ملی زمین و مسکن و چند مسئول دیگر را داد اما متأسفانه به دلیل تعلل عمدی یا سهوی این موضوع تاکنون عملیاتی و اجرایی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۴ اردیبهشت سال جاری نیز تجمع دیگری با حضور هزار نفر از مالکان مقابل مجلس شورای اسلامی صورت گرفت و باعثشد هیئت رئیسه مجلس به درد و دل مردم جدی تر گوش کند. یک جلسه مقدماتی با حضور هیئت رئیسه مجلس و با مسئولیت سیدشریف حسینی عضو هیئت رئیسه مجلس، پژمان رئیس سازمان ملی زمین و مسکن، محفوظی معاون پارلمانی وزارت راه و شهرسازی، دژدار مدیر کل امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی و ۶ نفر از مالکان و برخی از مسئولان برگزار و مقرر شد هرچه سریعتر این موضوع تعیین تکلیف و طی دو هفته جلسه ای با حضور ۳ نفر از معاونان وزارت راه و شهرسازی، مدیرکل جهاد کشاورزی و نمایندگان قانونی مالکان تشکیل شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت کاشانه تهران مهر سبز گفت:این جلسه تشکیل شد و نمایندگان مالکان دغدغه های ۲۰ ساله خود را بیان کردند و پاسخی که از سوی مسئولان داده شد این بود که این موضوع ارتباطی با وزارت راه و شهرسازی ندارد و اگر کاری می کنیم صدقه سر شماست. اگر هم بخواهید به تجمع هایتان ادامه دهید کاری برایتان نمی کنیم!این صحبت ها باعثشد جلسه متشنج شود و عکس العمل هایی از سوی ما بوجود آید ولی جلسه با مدیریت شریف حسینی ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد:متأسفانه موضوع مسائل رفاهی مردم به ویژه مالکان شمال شهر تهران در زمان هر دولتی که سرکار آمده جزء پایین ترین اولویت ها بوده است. در ارتفاعات شمال تهران مشاهده کرده اید که ساخت و سازهای بسیاری در ارتفاعات بالاتر از ۱۸۰۰ متر صورت گرفته ولی به هیچ عنوان به کسانی که در ارتفاعات کمتر قرار دارند اجازه ساخت داده نمی شود؛ چرا باید در این کشور یک بام و دو هوا باشد و ساخت و سازهای سایر ارگان ها مشکلی ایجاد نکند این امر برای پرسنل وزارت جهاد سابق محلی از اعراب نداشته باشد.

قلیچ خانی با بیان اینکه هر دولتی که سرکار آمده توجهی به این مشکل نداشته است، گفت: یکی از نکاتی که به آن پی برده ایم این است که دلیل اجازه ساخت و ساز ندادن توسط دولت مردان وجود شرکت های بزرگ انبوه ساز است زیرا اگر مجوز ساخت در همان اراضی صادر شود یا زمین های معوض هم طراز و هم عرض به ما تعلق گیرد کسب و کار آنها از رونق می افتد. این درحالی است که اگر ما نیز بی قانونی می کردیم مانند بسیاری از تشکل ها که به صورت غیرقانونی ساخت وساز انجام دادند تاکنون همه ما خانه دار شده بودیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مالکان به این نتیجه رسیده اند که هر دولتی که سرکار می آید جز کشتن وقت نمی خواهد کار دیگری انجام دهد، گفت:خروجی جلسه ای که با مسئولان وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس داشتیم این بود که طی یک الی دو هفته شریف حسینی به همراه پژمان، حناچی و افشار بازدیدی از قسمت های شمال و شرق تهران و اراضی جایگزینی که مدنظر رئیس سازمان امور اراضی است داشته باشند و جلسه ای برای تجزیه و تحلیل این بازدید برگزار کنند البته این نکته را هم بیان کردند که ممکن است تشکیل جلسه آتی درباره ارائه نتیجه بررسی ها یک ماه به طول بیانجامد.

رئیس هیئت مدیره شرکت کاشانه تهران مهر سبز تهران تصریح کرد: ما در خواست صورت جلسه کردیم و خواستیم آنچه جمع بندی شده را به صورت مکتوب درآوریم که قرار شد مراحل اداری این امر در مجلس و وزارت خانه طی و متن صورت جلسه برایمان ارسال شود.

وی با انتقاد از اینکه چرا دستور رهبر معظم انقلاب باید شش سال روی میز مسئولان بماند، در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی براینکه چرا بعد از به نتیجه نرسیدن دوباره به دفتر رهبری مراجعه نکردید گفت: زمانی که رهبر معظم انقلاب طی نامه ای راه را نشان می دهد دیگر آقایان چه بهانه ای باید داشته باشند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه مجموع مساحت این دو قطعه زمین چقدراست گفت: مجموع مساحت آنها ۹۰۳ هکتار است ک دقیقا از شمال غرب یعنی از شرق دانشگاه آزاد و به شرق تهران در اراضی سوهانک می رسد.

قلیچ خانی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم که براساس اظهاراتی که بیان کردید مشکل در حال مرتفع شدن است و تکلیف موضوع با ارائه زمین معوض روشن می شود گفت: اگر اینطور فرض کنیم بله، ما تاکنون بدون حامی بوده ایم و هم اکنون مجلس وارد قضیه شده و می خواهد این معضل را حل کند.

رئیس هیئت مدیره شرکت کاشانه تهران مهر سبز در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه آیا تکانون پیشنهاد زمین معوض به شما نشده است گفت: زمین های معوض پیشنهادی مسئولان در شهرک های اغماری یا استان البرز بوده است که مالکان انها را به دلیل موقعیت نامناسب زمین ها نپذیرفتند. خواسته ما نیز این است اگر اجازه ساخت داده نمی شود هم ارز زمین های ما در تهران زمین معوض ارائه شود که متأسفانه به این مسئله نیز توجهی نشده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه آیا با شهرداری تهران نیز رایزنی داشته اید یا خیر گفت: دوبار با قالیباف شهردار تهران نشستی داشتیم که قرار شد نظراتمان را برای شهرداری ارسال کنیم اما جوابی به ما داده نشد و گفتند ما فقط در اراضی داخل محدوده می توانیم وارد شویم درحالی که این حرف توجیه است زیرا شورای عالی شهرسازی و معماری می تواند به موضوع ورود داشته باشد.

انتهای پیام /

کد خبر: 152630

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT