پربازدیدترین ها

با وجود اعلام دولت مبنی بر عدم برگزاری آزمون مربیان پیش دبستانی؛

خبرگزاری تسنیم: فرصت قانونی برگزاری آزمون مربیان پیش دبستانی به روزهای آخر می رسد و در حالیکه مسئولان از عدم نیاز به استخدام جدید خبر می دهند اما به اعتقاد نمایندگان مجلس هنوز پرونده پیگیری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی باز است.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، مهر ماه امسال آخرین فرصت آموزش و پرورش برای اجرای قانون استخدام مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی است اما تا به این لحظه خبری از برگزاری این آزمون نیست و حتی تجمعات مربیان پیش دبستانی مقابل نهاد ریاست جمهوری، مجلس و وزارت آموزش و پرورش منجر به صدور مجوز برگزاری این آزمون نشد.

دلایلی که آموزش و پرورش و معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری برای عدم برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی اعلام می کنند به تکمیل ظرفیت جذب نیرو در این وزارتخانه و وجود نیروی مازاد اشاره دارد.

۳۱ شهریور امسال علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری با رسانه ها درخصوص وضعیت استخدام مربیان پیش دبستانی گفت: هر وزارتخانه و دستگاه دولتی که می خواهد آزمون برگزار کند باید ردیف استخدامی مربوطه را از معاونت توسعه انسانی ریاست جمهوری دریافت کند و ما در آموزش و پرورش تاکنون نتوانسته ایم با استدلال هایی که این معاونت در خصوص استخدام جدید در آموزش و پرورش مطرح می کند آن ها را متقاعد به اخذ مجوز استخدام کنیم.

وی افزود: اخیراً معاونت توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه ای را به استان ها ارسال کرده است تا مربیان پیش دبستانی دارای شرایط قانونی با یکدیگر تعاونی تشکیل داده و فضاهای دولتی مدارس را در اختیار آن ها قرار دهیم تا پیش دبستانی را به شکل غیردولتی اداره کنند.

اما مربیان پیش دبستانی که از گوشه کنار کشور برای بیان اعتراضات خود شهریور امسال مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کرده بودند در گفت وگو با خبرنگار تسنیم بر یک خواسته تاکید داشتند: چندین سال است به عنوان مربی پیش دبستانی در حال فعالیت هستیم و هم اکنون درخواست اصلی ما اجرای قانون و برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی است. سال هاست که با حقوق ماهانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در حال فعالیت هستیم و برگزاری آزمون مربیان پیش دبستانی تنها درخواست ماست.

حالا در آخرین فرصت باقی مانده برای اجرای قانون تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی و اعلام مسئولان مبنی بر عدم برگزاری این آزمون، محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از احتمال شکایت از آموزش و پرورش به قوه قضائیه خبر داد و گفت: قانون اجازه داده است اگر استنکافی از اجرای یک مصوبه مجلس شورای اسلامی صورت گیرد، بر اساس ماده ۲۳۶ آیین نامه داخلی، مجلس می تواند آن مسئول یا آن وزیر را به قوه قضائیه معرفی کند. مجلس شورای اسلامی و به خصوص کمیسیون آموزش و تحقیقات و ریاست مجلس پیگیری جدی درباره مربیان پیش دبستانی داشته است و نامه ای را در تاریخ ۳۱ شهریور خطاب به ریاست مجلس شورای اسلامی آماده کردم.

قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمدر پاسخ به این پرسش " مهر ماه آخرین فرصت قانونی برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی است، این در حالی است که تاکنون دولت مجوز استخدام را صادر نکرده است و آموزش و پرورش نیز با این استدلال فعلا آزمونی را برگزار نمی کند، مجلس برای حل مشکل مربیان پیش دبستانی اقدامی را انجام می دهد؟ " اظهار داشت: حرف آموزش و پرورش که بارها در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز اعلام کرده اند، این است که مجوز برگزاری آزمون مربیان پیش دبستانی را نداریم.

وی افزود: معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز اعلام می کند که به ازای بازنشسته شدن ۳ نفر از آموزش و پرورش یک نفر می تواند در این وزارتخانه جذب شود که بر این اساس ظرفیت جذب نیرو در آموزش و پرورش تکمیل شده است و حتی نیروی اضافه نیز جذب کرده اند بنابراین اصل بر ساماندهی نیرو در آموزش و پرورش است و بر این اساس استخدام جدیدی نداریم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش " برخی از نمایندگان مجلس در تلاش برای شکایت از آموزش و پرورش به قوه قضاییه به دلیل عدم اجرای قانون برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی خبر می دهند، آیا این طرح در دستور کار مجلس قرار دارد؟ " گفت: طبق ماده ۲۳۶ آیین نامه داخلی مجلس، اگر وزیر یا مدیری، قانون را اجرا نکند می توان از وی به قوه قضاییه شکایت کرد. اما این موضوع فعلا در دستور کار نیست.

جعفری گفت: استخدام حق مربیان پیش دبستانی است چرا که این مربیان سال ها آموزش دیده اند و از آن مهم تر، به آنان قول استخدام داده شده است. بسیاری از این مربیان چندین سال با حقوق ماهانه ۵۰ یا ۶۰ هزار تومان کار کرده اند، به این امید که روزی در وزارت آموزش و پرورش استخدام می شوند.

به گزارش تسنیم، علت اصلی عدم برگزاری آزمون مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی تکمیل ظرفیت جذب نیرو در آموزش و پرورش اعلام می شود از سوی دیگر سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرده در قانون مصوب مجلس درخصوص تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی ذکر شده است که هر زمان آموزش و پرورش استخدامی داشت این مربیان در اولویت استخدام قرار بگیرند.

مسئولان آموزش و پرورش اعلام کرده اند که هم اکنون نیاز به جذب نیرو ندارند و اصل برساماندهی است بر همین اساس هرگونه استخدامی در این وزارتخانه ممنوع است اما از سوی دیگر صحبت هایی از سوی مسئولان این وزارتخانه و مسئولان دولت در رابطه با اولویت جذب فرزندان فرهنگیان در آموزش و پرورش به گوش می رسد به گونه ای که محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در نشست با فرهنگیان استان کرمانشاه در اردوگاه شهید باهنر گفت: بر اساس توافق های صورت گرفته مقرر شده تا در استخدام های آموزش و پرورش اولویت به فرزندان فرهنگیان داده شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور دادن اولویت استخدام به فرزندان فرهنگیان را در برابر حقی که فرهنگیان بر گردن ما دارند ناچیز ارزیابی کرد و گفت: این مصوبه اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام /

کد خبر: 180521

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT