پربازدیدترین ها

رئیس سازمان میراثفرهنگی پیشنهاد داد

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان میراثفرهنگی گفت: می توانیم به کمک راه اندازی ویزای مشترک اسلامی، ساخت مجتمع های تفریحی بانوان با ضوابط اسلامی و ترویج غذای حلال اقتصاد پرقدرتی را در بین کشورهای اسلامی بنیان گذاریم.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، مسعود سلطانی فر در مراسم روز جهانی گردشگری با بیان اینکه در زمانی که رشد اقتصادی جهانی در مواجهه با بحران ها شکننده است آمارها نشان می دهد که رشد بخش گردشگری با اطمینان ادامه دارد، اظهار داشت: براساس آمارهای جهانی، گردشگری سومین صنعت درآمدزای جهان است و با نرخ رشد ۴ تا ۵ درصد انتظار می رود به مهمترین شاخص اقتصادی ۶۰ کشور جهان تبدیل شود.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۲ گردشگری ۵ درصد تولید ناخالص ملی جهان را به خود اختصاص داده بود تصریح کرد: برهمین اساس ۹۸ میلیون شغل مستقیم و ۲۵۵ میلیون شغل به طور غیرمستقیم که معادل ۸ درصد مشاغل دنیاست توسط گردشگری ایجاد شده است که این میزان ۶ برابر اشتغال خودروسازی و ۴ برابر رشد اشتغال در معدن و نفت و ۱۰ درصد کل اشتغال موجود در جهان را داراست.

سلطانی فر با بیان اینکه گردشگری اقتصاد سبز مبتنی بر میراثفرهنگی است، اضافه کرد: این صنعت برای جامعه میزبان مشاغل پایداری تولید می کند که علاوه بر تامین ارز و آرامش، تقویت اقتصاد محلی را نیز به همراه دارد. از طرفی امروز حرکت گردشگری نیاز به توجه جدی دارد و اینگونه توجه می تواند ایران را به جایگاه بالایی برساند.

وی با بیان اینکه گردشگری یک علم و دانش جهانی است، اضافه کرد: مشکلاتی چون ضعف سیستم حمل و نقل و ضعف گردشگری داخلی و ضعف در سیستم اقامتی مهمترین مشکلات توسعه گردشگری در حال حاضر است.

رئیس سازمان میراثفرهنگی با بیان اینکه مهم ترین مشکل موجود ما نگاه گردشگری جهانی به ایران است، خاطرنشان کرد: آنها بر این باورند که در ایران احساس مخاطره و عدم ثبات سیاسی وجود دارد که البته رسانه های غربی نیز به این موضوع دامن می زنند که در این زمینه اطلاع رسانی مناسب و بهبود فعالیت دفاتر خدمات گردشگری می تواند زمینه ورود گردشگر خارجی به ایران را فراهم کند.

وی با بیان اینکه تغییر نگاه بخشی به فرابخشی و تصویب قوانین لازم از جمله راهکارهای حل مشکلات گردشگری است، گفت: در حوزه اقتصاد گردشگری، این صنعت آینده روشنی در سرمایه ملی دارد و رقابت جهانی برای تصاحب بازارهای هدف جدی شده است که در این زمینه هدفگذاری دولت استفاده از ظرفیت های ملی برای فرصت های بین المللی است تا بتوانیم نرخ های اشتغال و بیکاری و تورم را به کمک آن ترمیم کنیم.

سلطانی فر اضافه کرد: یکی از اهداف عمده ما در گردشگری، فرهنگ سازی است چرا که بسیاری از رفتارهای گردشگری مانند هجوم اتومبیل ها در جاده ها ناشی از ضعف ما در فرهنگسازی و سفر است. همچنین ما قادریم ظرفیت خوبی را با استفاده از ابزارهای مختلف در اختیار همسایه های خود قرار دهیم.

رئیس سازمان میراثفرهنگی خاطرنشان کرد: تعداد گردشگر ورودی بین المللی در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار در تاریخ از مرز یک میلیارد نفر عبور کرد و با رشد قابل توجه سال گذشته از مرز یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون نفر نیز گذشت که سهم مسلمانان در این زمینه چشمگیر است. لذا می توانیم به کمک راه اندازی ویزای مشترک اسلامی و گردشگری حلال و مجتمع های تفریحی بانوان با ضوابط اسلامی و ترویج غذای حلال اقتصاد پرقدرتی را بنیان گذاریم.

وی ادامه داد: خوشبختانه آرامش فضای کسب و کار ایجاد شده است، لذا صاحبان مراکز اقامتی می توانند بااطمینان حرکت خود را تنظیم کنند. در این زمینه برای جذب تسهیلات به منابع صندوق ملی رجوع کردیم که بخشی از آن به مراکز اقامتی اختصاص می یابد.

سلطانی فر تصریح کرد: من ادعا می کنم در شرایطی که با رکود چند ساله کمرشکن را پشت سر گذاشتیم گردشگری می تواند موتور محرک خروج اقتصاد کشور از رکود شود و با فراهم کردن زیرساخت ها و استفاده از تسهیلات بانکی توسط بخش خصوصی امکان اینکه از وضع موجود که تراز ورود گردشگر مناسبی را نداریم به وضع مطلوب دور از ذهن نیست.

در ادامه مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور با بیان اینکه ایران با داشتن پیشینه بسیار ارزنده ایرانی - اسلامی در کنار قابلیت و استعدادهای کم نظیر در حوزه تاریخی، فرهنگی، طبیعی و منابع انسانی شرایط تحقق اهداف چشم انداز را دارد، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در یک سال گذشته با رویکرد ایجاد ثبات و آرامش در روابط بین المللی و اعمال سیاست رونق کسب و کار و روحیه نشاط و خلاقیت در حوزه داخلی انتظارات سنگینی را بر دوش گردشگری قرار داده است.

وی اضافه کرد: راهبرد سه گانه اتخاذ شده در حوزه گردشگری شامل جذب گردشگر خارجی، ساماندهی گردشگری داخلی و توسعه فناوری اطلاعات، بیان کننده نگاه و چشم انداز ما برای ارتقاء شاخص های کمی و کیفی است.

معاون گردشگری کشور اضافه کرد: توسعه زیرساخت ها، آموزش، ساختارسازی مناسب و منطقی، ارتقاء مشارکت بخشی و توسعه همکاری های فرابخشی و توجه به پژوهش و تولید علم از مهمترین اقدامات معاونت گردشگری بود.

رحمانی ادامه داد: استقرار نظام برنامه محور مبتنی بر اهداف کلان و سیاست های فرادستی، بازنگری ساختار و تشکیلات معاونت گردشگری، مطالعه و شناسایی مسیرها و مقاصد گردشگری، تعریف علمی و هدفگذاری رویدادها و جشنواره ها، ساماندهی فرآیند ها در ۳ سطح ملی، استانی و محلی، تصویب و تشکیل ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، راه اندازی سایت اطلاع رسانی خانه مسافر و تیهه گزارش نهایی کارگروه ساماندهی گردشگران زیارتی از مهمترین اقدامات معاونت گردشگری بوده است.

وی افزود: همچنین تشکیل شورای راهبردی گردشگری سلامت، استفاده از نظرات کارشناسان و صاحبنظران صنعت گردشگری، راه اندازی استودیو رادیویی سفر و گردشگری، تنظیم اقدامات در جهت تسهیل روادید، برقراری زمینه و شرایط توسعه وتقویت همکاری بین بخشی جزو تقویم یکساله گردشگری بوده است.

معاون گردشگری کشور خاطرنشان کرد: شعار امسال، گردشگری و توسعه جوامع است و بر قدرت گردشگری در توانمندسازی مردم و ایجاد مهارت برای نیل به تغییرات در جوامع بومی خود تمرکز دارد. لذا توسعه پایدار گردشگری، وحدت فرهنگی و اتحاد اجتماعی جوانان راتضمین و کیفیت محیط زیست را حفظ می کند.

رحمانی ادامه داد: صنعت گردشگری از نظر اقتصادی کارآمد و حافظ منافع است و تلاش می کند در جهت تالیف قلوب و تولید ثروت ملی و توسعه اشتغال قدم بردارد.

انتهای پیام /

کد خبر: 180759

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT