پربازدیدترین ها

معاون وزیر بهداشت:

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر بهداشت با اعلام کاهش مرگ مادران ایرانی؛ آمار سزارین بیشترین و کمترین استانهای کشور را عنوان کرد و گفت: بیمارستان ها به دارو و ملزومات فوریت های مامایی و زایمان مجهز می شوند.

به گزارش حوزه سلامتخبرگزاری تسنیم، علی اکبر سیاری در کنگره ملی راهکارهای ارتقای سلامت و کاهش مرگ و میر مادری با اشاره به ماموریت وزارت بهداشت در کاهش مرگ و میر مادران ناشی از بارداری و زایمان، اظهار داشت: هر قدر یک جامعه عقب مانده تر باشد میزان مرگ و میر مادران در اثر بارداری و زایمان بیشتر است.

سیاری بر بهبود شیوه زندگی افراد که باعثسلامت جسمی، روانی و اجتماعی می شود تاکید کرد و افزود: بهبود سبک زندگی باعثارتقای کیفیت زندگی افراد و کاهش ابتلا به بیماری ها نیز می شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت در کنگره ملی ارتقای سلامت مادران با اشاره به اینکه در ۶ ماهه اول سال جاری ۱۵۷ مورد فوت ثبت شده است، افزود: در سال ۹۲، بالغ بر ۲۹۱ مادر در اثر بارداری و زایمان فوت کردند.

معاون بهداشت؛ نخستین عامل مرگ مادران باردار را خونریزی عنوان کرد و گفت: مادر بارداری که کم خونی دارد خطر مرگ آن ۸ برابر می شود، بنابر این لازم است که همه مادران قرص آهن مصرف کنند.

وی در ادامه افزود: اکلامپسی(فشار خون بالا وابسته به بارداری)، پره اکلامپسی(علاوه بر فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار، افزایش ناگهانی وزن(بیش از ۵/۲ کیلوگرم در هفته) و ورم دست و صورت را به همراه دارد)، عفونت، بیماری های قلبی، آمبولی و بیماری های زمینه ای به ترتیب دیگر عوامل مرگ در مادران باردار است.

سیاری با اشاره به اینکه، مراقبت از مادران باردار در روستاها نسبت به شهر فعال تر است، افزود: با فعال کردن خدمات از طریق تغییر ماموریت کارشناس سلامت بهداشت خانواده در روستاها، درصدد هستیم که برای هر ۳ تا ۴ هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت که کارشناس آموزش دیده بهداشت خانواده است در نظر گرفته شود.

معاون بهداشت در ادامه از تقویت نظام مراقبت مادران به ویژه در بارداری های پُرخطر خبر داد و افزود: تقویت برنامه مراقبت مادران، اجرای برنامه سلامت باروری در یک الگوی صحیح، افزایش آگاهی خانواده در مورد عوارض بارداری و زایمان و شیوه برخورد مناسب با آن، افزایش پوشش مراقبت های پیش از بارداری، بارداری و پس از زایمان از دیگر برنامه های تحول سلامت مادران است.

به گزارش وزارت بهداشت، سیاری در بخش دیگری از سخنان خود، بر جلوگیری از سزارین های بی مورد و رسیدن به شاخص مطلوب ۲۵ تا ۳۰ درصد تاکید کرد و گفت: بر اساس ثبت سامانه کشوری میزان سزارین در سال ۹۲، بالغ بر ۵۴ درصد بوده است و در سال ۹۳ میزان سزارین در کشور به ۵۲ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ شهر زابل با ۲۱ درصد سزارین، کمترین و بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استان گیلان با ۷۵ درصد سزارین بیشترین میزان سزارین را در کشور به خود اختصاص داده است.

معاون بهداشتی وزرارت بهداشت در ادامه یکی دیگر از بزرگترین تحولات برنامه سلامت مادران را توجه به تجهیز و تدارک بیمارستان ها به دارو و ملزومات برای فوریت های مامایی و زایمان عنوان کرد و افزود: شناسایی به موقع و جلوگیری از تاخیر در تصمیم گیری و ارجاع موارد پرخطر، عدم تاخیر در ارائه خدمات درمانی به مادران در بیمارستان ها و مراکز زایمانی و بهبود کیفیت خدمات بیمارستانی از دیگر برنامه های تحول سلامت مادران است.

انتهای پیام /

کد خبر: 180770

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT