پربازدیدترین ها

دبیر نهمین همایش تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد آموزشی عنوان کرد

خبرگزاری تسنیم: دبیر نهمین همایش تجلیل از مولفان کتابهای درسی با اشاره به تقدیر از ۱۳۰ مولف کتب درسی و تولیدکننده نرم افزارهای آموزشی گفت: شرایط به گونه ای است که معلمانی که در تألیف کتب درسی حضور دارند، عمدتا از استان تهران انتخاب می شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، محسن جعفرآبادی دبیر نهمین همایش تجلیل از مولفان کتاب های درسی و پدید آورندگان نرم افزارها و مواد آموزشی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: امسال برای نهمین سال است که همایش تجلیل از مولفان کتابهای درسی برگزار می شود تا بتوان در هفته اول مهرماه بدین بهانه از افرادی که کتب و اجزای بسته آموزشی را تألیف کردند تقدیر کنیم.

وی افزود: فردی که می خواهد کتاب درسی را تألیف کند باید مهارت هایی داشته باشد تا این کتاب درسی به طور مناسب تألیف شود بنابراین تسلط به روانشناسی رشد یکی از ویژگی هاست.

دبیر همایش تجلیل از مولفان کتابهای درسی بیان کرد: در بحثآموزش عمومی و نظری ۱۰۳ مولف در تألیف کتب درسی همکاری داشتند که ۴۴ نفر از این مولفان دارای مدرک دکتری، ۵۵ نفر فوق لیسانس و چهار نفر دارای مدرک لیسانس هستند همچنین در شاخه فنی و حرفه ای برای تألیف کتب درسی مولفان باید ویژگی های خاصی داشته باشند به گونه ای که علاوه بر مهارت های علمی باید مهارت عملی نیز داشته باشند به عنوان مثال در بحثکتب دریانوردی برخی از مولفان ناخدا هستند.

جعفرآبادی بیان کرد: در مراسمی که به منظور تجلیل از مولفان کتب درسی برگزارخواهد شد ۷۱ مولف در بخش آموزش عمومی و متوسطه و ۴۳ مولف در بخش فنی و حرفه ای تقدیر می شوند براین اساس در مجموع ۱۱۴ مولف تقدیر خواهند شد که به همراه آنها افرادی که در تولید مجلات رشد، نرم افزارها و کتابهای انتشارات مدرسه همکاری داشتند، مورد تقدیر قرار می گیرند که در مجموع ۱۳۰ نفر تقدیر خواهند شد.

وی ادامه داد: برنامه درسی ملی، آموزش و پرورش را مکلف کرده که هر سال کتب درسی دوپایه تحصیلی را بازنگری کند و براین اساس امسال کتب درسی پایه چهارم ابتدایی و هشتم متوسطه تغییر یافت و کتابهای پایه سوم ابتدایی و هفتم متوسطه که سال گذشته تغییر یافته بود مورد بازنگری قرار گرفت.

دبیر همایش تجلیل از مولفان کتابهای درسی در خصوص تیمی که کتابهای درسی را تألیف می کند، عنوان کرد: عموما ۵تا ۱۳ نفر از مولفان در تیم تألیف کتاب درسی فعالیت می کنند که ترکیبی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، معلمان آموزش و پرورش و کارشناسان برنامه ریزی درسی هستند. به گونه ای که از مجموع حدود ۸۰۰ هزار معلم ۵۰ تا ۶۰ نفر برای تألیف کتابهای درسی انتخاب می شوند.

جعفرآبادی بیان کرد: معلمانی که برای تألیف کتابهای درسی انتخاب می شوند باید ویژگی هایی داشته باشند به گونه ای که امکان حضور در جلسات هفتگی تیم تألیف کتابهای درسی برای آنها میسر باشد. بنابراین ناگزیر هستیم تا معلمان ساکن تهران و حاشیه تهران را برای عضویت در تیم تألیف کتب درسی در اولویت قرار دهیم چرا که حضور هفتگی معلمانی که در شهرستان ها ساکن هستند در جلسات تألیف کتب درسی دشوار است.

وی بیان کرد: وقتی که کتاب درسی تألیف شد از نمایندگان استان ها نظرخواهی کرده و پیشنویس کتب را در اختیار معلمان قرار می دهیم تا آنها نیز این پیش نویس را بررسی کند. پس از این مرحله اعتبار بخشی به کتب درسی را داریم به گونه ای که کتابها در استان ها توسط گروه های آموزشی بررسی شده و نظرات معلمان نیز جمع آوری می شود.

دبیر همایش تجلیل از مولفان کتابهای درسی ادامه داد: امسال ۱۱ عنوان کتاب پایه سوم ابتدایی و هفتم متوسطه مورد ارزشیابی قرار گرفته است یعنی بعد از تدریس کتب جدید التألیف برای دانش آموزان در یک کار پژوهشی این کتب مورد ارزیابی قرار گرفتند و نظرات معلمان جمع آوری شد تا اشکالات احتمالی برطرف شود.

جعفرآبادی ادامه داد: بسته آموزشی که همراه با کتابهای درسی ارائه می شود امسال نسبت به سالهای گذشته رشد قابل توجهی یافته به گونه ای که ۹۰ عنوان کتاب درسی همراه با سی دی و نرم افزار ویژه دانش آموزان توزیع شده است که از این تعداد ۲۲ عنوان کتاب مربوط به آموزش عمومی و نظری و ۱۴ عنوان مربوط به شاخه فنی و حرفه ای است.

دبیر همایش تجلیل از مولفان کتابهای درسی ادامه داد: ۷ نرم افزار در آموزشهای فنی و حرفه ای، ۸ نرم افزاردر آموزش های فنی و حرفه ای و ۸ نرم افزار در آموزش ابتدایی داریم که این به جز ۹۰ نرم افزاری بوده که همراه کتب درسی توزیع شده است در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. همچنین امسال ۱۰ نرم افزار تحت عنوان کتاب گویا داریم که ۵ کتاب گویا مختص نابینایان است.

جعفرآبادی در خصوص کتاب گویا عنوان کرد: کتاب گویا با هدف قرائت صحیح متون درسی در دروسی که نقش خوانداری آنها جدی تر است تألیف شده است همچنین امسال ۱۲ عنوان فیلم آموزشی ویژه مدرسان تهیه شده تا با استفاده از آنها معلمان نسبت به کتابهای درسی جدید التألیف تسلط بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به آموزش حضوری ۴ هزار نفر از مدرسان برای تدریس کتب جدید التألیف گفت: این مدرسان پس از اخذ آموزشهای لازم به استان های خود بازگشته و آموزش ها را برای سایر معلمان ارائه کرده اند.

دبیر همایش تجلیل از مولفان کتابهای درسی عنوان کرد: امسال دو ویژه نامه رشد برای پایه چهارم ابتدایی و هشت متوسطه تألیف شده است که کتابهای جدید التألیف را به صورت جزئی تر توضیح می دهد. همچنین برای نوآموزان و دانش آموزان کم بینا مجله رشد نابینایان را در پایه دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم ابتدایی تألیف کرده ایم. براین اساس تولید ۴ مجله رشد برای نابینایان و کم بینایان جزو تولیدات جدید سازمان پژوهش و برنامه ریزی اموزشی در سال تحصیلی جاری است.

جعفرآبادی ادامه داد: دو کتابنامه رشد برای دانش آموزان پایه چهارم و هشتم تألیف شده که به معلمان کمک می کند تا کتابهای درسی مناسب را در دروس مختلف به دانش آموزان معرفی کنند.

وی گفت: در درس زبان و ادبیات فارسی پایه چهارم با توجه به تأکیدات رئیس جمهور به مهارتهای نوشتاری توجه ویژه ای شده است.

انتهای پیام /

کد خبر: 180786

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT