پربازدیدترین ها

جمع آوری و پلمپ دو حلقه چاه غیر مجاز برداشت آب شرب در منطقه ۱۸

خبرگزاری تسنیم: شهردار منطقه ۱۸ از جمع آوری و پلمپ دو حلقه چاه غیر مجاز برداشت آب شرب در منطقه خبر داد و گفت: متاسفانه متخلفان حوزه آب و خاک کشور در امنیت کامل به فعالیت های غیر مجاز خود ادامه می دهند.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، وحیدنوروزی درحاشیه جمع آوری و پلمپ دو حلقه چاه غیر مجاز منطقه ۱۸با اشاره به اینکه زمین این چاه ها به تازگی توسط شهرداری منطقه ۱۸ و برای احداثپروژه ۴۵ متری بهار تملک شده است، گفت: به محض اینکه از وجود این ۲حلقه چاه عمیق وغیرقانونی دراین زمین ها مطلع شدیم با همکاری آب و فاضلاب منطقه نسبت به پر کردن آنها اقدام کردیم.

شهردار منطقه ۱۸ درباره سابقه و قدمت این چاه های عمیق گفت: این چاه ها سابقا برای مصارف کوره های آجرپزی، آبیاری درختان و فروش آب خام به بخش های دیگر مورد استفاده قرار می گرفت. عمق هر کدام از این چا ه ها بیش از ۵۰ متر است و هر دو چاه به منابع و سفره های زیرزمینی آب شهر تهران متصل بودند. از آنجا که تأمین بخشی از آب آشامیدنی پایتخت از این سفر ه های زیرمینی صورت می گیرد، وجود چنین چاه هایی می تواند به بحران کم آبی کنونی تهران بیافزاید.

نوروزی نسبت به پایش و حذف چاه های عمیق و غیرقانونی هشدار داد و گفت: اکنون متخلفان حوزه و آب و خاک کشور در امنیت کامل به فعالیت های غیر مجاز خود ادامه می دهند این در حالیست که سازمان حفاظت محیط زیست باید با تشکیل تیم های بازرسی سه نفره متشکل از یک نفر شیمیست، زمین شناس و کارشناس محیط زیست، وضعیت آب و خاک کشور را رصد کند که متاسفانه این اقدام از سوی سازمان محیط زیست صورت نمی گیرد.

وی تاکید کرد: چنانچه این چاه های عمیق و غیرقانونی به فعالیت خودادامه دهند، وضعیت سفر ه های آب زیرزمینی به مرحله هشدار خواهد رسید.

شهردار منطقه ۱۸ با بیان اینکه برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی و حفر چاه های غیر مجاز برداشت آب شرب یکی از بزرگترین آفت های منابع آبی شهر تهران است، تصریح کرد: منابع آبی شهر تهران با توجه به بحران کم آبی یکی از اصلی ترین دغدغه های دوستداران محیط زیست است، متاسفانه برخورد با چا ه های غیر مجاز آب در حیطه وظایف شهرداری ها نیست و امار دقیقی هم از تعداد چاه های غیر مجاز برداشت آب شرب در سطح منطقه به ما ارائه نشده است اما با توجه به اینکه این دو چاه در ملک تملک شده شهرداری وجود داشت اکنون اقدام به جمع آوری آن کرده ایم.

نوروزی تاکید کرد: مقابله با برداشت بیش از حد منابع آب وظیفه تک تک شهروندان و دوستداران محیط زیست است بنابراین با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از آب آشامیدنی شهروندان تهرانی از منابع آب زیرزمینی تأمین می شود، رسیدگی به برداشت های غیر مجاز امری ضروری است.

شهردار منطقه ۱۸ در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری تهران مصوبه ای برای حذف چاه های عمیق در سطح پایتخت دارد یا خیر، اظهار داشت: شهرداری تهران در این خصوص هیچ مسئولیتی ندارد و دوستان ما در شرکت آب و فاضلاب باید پیگیر این امور باشند. به همین دلیل ما مصوبه ای مبنی بر پیگیری و حذف چاه های عمیق غیرقانونی در شهر تهران نداریم. البته مالکیت زمین این دو حلقه چاه عمیق که امروز شاهد پلمپ و پرکردن آنها هستیم اخیرا به شهرداری منطقه ۱۸ رسیده و به همین دلیل ما به عنوان مالک جدید چاه ها از ادامه فعالیت آن جلوگیری می کنیم.

نوروزی در ادامه افزود: شهرداری منطقه ۱۸ همانند دیگر مناطق شهری هیچ گاه از آب شرب و تصفیه شده برای مصارف آبیاری درختان و فضای سبز استفاده نکرده و نخواهد کرد. هم اکنون نیز آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز از از چاههایی مورد تایید شرکت آب تامین میشود این در حالیست که تصفیه خانه فیروز بهرام نیز در منطقه ۱۸ در حال احداثاست و تاکید مطلق شهرداری نیز بر استفاده آب تصفیه شده فیروز بهرام برای آبیاری فضای سبز است.

وی در خصوص آبیاری فضای سبز حاشیه بزرگراه آزادگان گفت: توافقات اصولی برای تأمین آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز این بخش با شرکت آب و فاضلاب صورت گرفته است. با راه اندازی تصفیه خانه فیروز بهرام، آب مورد نیاز این بخش از محل تصفیه فاضلاب شهر تهران که دیگر مصرف شرب ندارد تامین خواهد شد.

شهردار منطقه ۱۸ به توسعه کشاورزی شهری در منطقه ۱۸ اشاره کرد و گفت: حدود ۴۰ درصد از کل مساحت منطقه ۱۸ را فضای سبز، باغات و زمین های کشاورزی در بر گرفته است و ما نسبت به حفظ این فضا مسئول هستیم، چراکه فضای سبز به عنوان ریه های پایتخت کار پاک سازی هوای تهران را به عهده دارند. در عین حال موضوع توسعه کشاورزی شهری در آراضی فیروز بهرام، گلدسته، شهر قدس مورد بررسی قرارگرفته است که به یاری خدا از سال آینده به صورت گسترده تر در دستور کار قرارخواهد گرفت.

انتهای پیام /

کد خبر: 180788

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT