پربازدیدترین ها

طاهر درودی گفت: با توجه به حوادث رخ داده در دوره‌های پیشین برنامه حج، این پیشنهاد سعودی‌ها به همه کشورهای اسلامی بوده تا این مچ‌بندها را به صورت الکترونیکی طراحی کنند تا قابلیت خاصی برای رهگیری زائر، ثبت اطلاعات و شناسایی هر فرد را در مواقع بحران، حادثه و یا حتی در شرایط عادی که گم شدن زائر است داشته باشد.

به گزارش افکارنیوز ،
طاهر درودی مشاور اجرایی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به مچ‌بندهای هوشمندی که بنا است امسال به حاجیان داده شود، اظهار داشت: طبق تفاهمی که میان سازمان حج و زیارت ایران و وزارت حج سعودی‌ها انجام شده، قرار است تهیه، تامین و توزیع این مچ‌بندهای هوشمند به عهده سازمان حج و زیارت باشد.
مشاور اجرایی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: با توجه به حوادث رخ داده در دوره‌های پیشین برنامه حج، این پیشنهاد سعودی‌ها به همه کشورهای اسلامی بوده تا این مچ‌بندها را به صورت الکترونیکی طراحی کنند تا قابلیت خاصی برای رهگیری زائر، ثبت اطلاعات و شناسایی هر فرد را در مواقع بحران، حادثه و یا حتی در شرایط عادی که گم شدن زائر است داشته باشد.
وی با اعلام اینکه امسال ایران هم اقدام به طراحی این مچ‌بندها کرده است، گفت: خیلی از کشورها اقدام به طراحی این مچ‌بندها در سال‌های اخیر کرده‌اند، اما با توجه به اینکه ما سال گذشته در حج نبودیم، امسال طراحی این مچ‌بندها توسط سازمان حج و زیارت در حال انجام است و در حقیقت ذهنیت اینکه سعودی‌ها دستبند خاصی را برای رهگیری به همه زائران خواهند داد اصلا مطرح نیست.
درودی با اشاره به مچ‌بندهایی که بنا است امسال توسط سازمان حج و زیارت طراحی و ارایه شود، اظهار داشت: این مچ‌بندها امکان رهیابی ندارند و تنها امکان ثبت اطلاعات زائر را خواهد داشت با این هدف که اگر زائری گم شد یا بیهوش در جایی افتاد و یا به عنوان بیماری ناشناس در بیمارستانی بستری شد و امکان حرف زدن نداشت، بتوان اطلاعات فرد را از روی این مچ‌بند برداشت و به او کمک کرد.
وی اضافه کرد: اطلاعات ثبت شده روی مچ‌بندها شامل اطلاعات هویتی زائر به علاوه برخی اطلاعات حساس پزشکی او است؛ به عنوان مثال اینکه زائر بیمار دیابتی است یا خیر، فشار خون دارد یا نه، سابقه بیماری قلبی دارد یا خیر و سایر مواردی که از نظر پزشکی مهم است به طور خلاصه روی این مچ‌بندها ثبت خواهد شد.
مشاور اجرایی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به زمان ارایه این مچ‌بندها به زائران گفت: قاعدتا بعد از ثبت اطلاعات زائران و بعد از اتمام معاینه زائران توسط پزشکان و ثبت همه اطلاعات زائران در سامانه، از مجموع همه این اطلاعات مچ‌بندهایی تهیه و به مدیران کاروان ها داده می‌شود تا قبل از اعزام زائران در کاروان‌ها این مچ‌بندها توزیع شود.
برگزاری دوره 10 ساعته و دو روزه آموزش کمک‌های اولیه و مدیریت بحران به کارگزاران حج
وی با اشاره به تغییرات برنامه آموزشی امسال زائران گفت: امسال علاوه بر آموزش امدادونجات، کمک‌های اولیه، خود امدادی و فوریت‌های پزشکی به زائران، در سطح خیلی وسیع تری برای مجموعه کارگزاران که شامل مدیران کاروان‌ها، مدیران مجموعه‌ها به همراه معاونان و عوامل آنها است، دوره آموزشی 10 ساعته کاملی را به صورت تئوری و عملی در استان‌ها برگزار خواهیم کرد.
درودی با اشاره به اینکه سازمان حج و زیارت، استان‌ها را در کشور به 7 قطب تقسیم کرده است، گفت: این 7 قطب با توجه به نزدیکی محل‌های استان‌ها به 7 منطقه در استان‌های بزرگ تر مثل تبریز، شیراز، اصفهان، کرمان و چند استان دیگر تقسیم شدند و در 2 روز کامل عوامل و کارگزاران آموزش ها را به صورت کامل فرا خواهند گرفت.
وی ادامه داد: از این دو روز آموزشی یک روز کامل در اختیار سازمان است برای اجرای دستورالعمل‌ها و پروتکل های خود سازمان و یک روز کامل دیگر در اختیار مرکز پزشکی خواهد بود برای آموزش کمک‌های اولیه، خودامدادی، دگرامدادی، فوریت‌ها و مدیریت سامانه حوادث و بحران به همراه ساختاری که برای این برنامه تهیه شده است و همچنین کد 2 افراد که باید در موقعیت بحران فعال شود.

کد خبر: 359939

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT