پربازدیدترین ها

کابل - ایرنا - حضور زنان در دستگاه قضائی افغانستان در مقایسه با سال گذشته 14 درصد افزایش یافته و از 3 درصد به 17 درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا، رسانه های افغانستان روز پنجشنبه به نقل از «محمد فرید حمیدی» دادستان کل این کشور گزارش دادند که از یک سال قبل تاکنون کارکنان زن در مراکز قضائی از 3 درصد به 17 درصد افزایش یافته است.
وی افزوده است: تجربه نشان داده که افزایش حضور زنان در دستگاه‌ قضایی در مبارزه علیه فساد ثمربخش بوده است.
دادستان کل افغانستان همچنین گفته است 240 زن دیگر نیز که با بودجه اداره توسعه بین المللی آمریکا آموزش دیده اند، به دادستانی های این کشور ملحق خواهند شد.
به گفته وی، این زنان در رشته‌های حقوق، الهیات و علوم اسلامی در دانشگاه‌های افغانستان تحصیل کرده اند و هفته گذشته دوران آموزش خود را به پایان رسانده اند.
دولت وحدت ملی افغانستان در دو سال گذشته کوشش فراوانی برای حضور زنان در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انجام داده است و اینک زنان افغان در تمامی این عرصه ها حضور فعال دارند.
60 کرسی مجلس نمایندگان افغانستان از آن زنان است و دست کم 3 تن از وزیران کابینه و شماری از معاونان وزیران و نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج از کشور را زنان تشکیل می دهند.
با این وجود خشونت علیه زنان به ویژه در روستاها و مناطق دور از مراکز استان های افغانستان پررنگ است و برخی از مسئولان این کشور حضور زنان در دستگاه قضائی را در کاهش خشونت علیه آنان اثرگذار دانسته اند.
آساق**1610

کد خبر: 361311

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT