پربازدیدترین ها

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت نسبت به توزیع الکل متانول توسط قاچاقچیان در بین مردم هشدار داد.

دکتر عباسعلی ناصحی گفت: به علت گران شدن ارز، قاچاقچیان الکل به سمت تولید الکل های دست ساز با متانول و الکل چوب روی آورده و آنها را در شیشه های خارجی بسته بندی می کنند. این الکل ها بسیار خطرناک و مرگ آور هستند که فقط در یک مورد در کرمان جان ۷ نفر را گرفت و صدها نفر را به شدت مسموم کرد.

وی درباره مسمومیت با الکل های تقلبی و مشروبات تقلبی طی هفته گذشته اظهار داشت: در برخی از شهرهای استان کرمان حجم وسیعی از مشروبات تقلبی به فروش رسید و توسط عده ای از مردم مصرف شد که تعداد قابل توجهی از این مصرف کنندگان دچار مسمومیت های شدید شدند.

ناصحی با اشاره به اینکه این مشروبات غیرقانونی و قاچاق بوده است گفت: با افزایش نرخ دلار عده ای از سودجویان و قاچاقچیان اقدام به تولید مشروبات الکلی دست ساز کرده اند و آنها را در شیشه های خارجی قرار می دهند و با عنوان مشروبات خارجی در بازار قاچاق به فروش می رسانند.

وی گفت: این مشروبات قاچاق به میزان زیادی آلوده به الکل چوب یا متانول است که بسیار خطرناک است.

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: مسمومیت ایجاد شده در شهرهای کرمان به وسیله مصرف الکل چوب یا متانول بوده است که باعثفوت ۷ نفر و مسمومیت شدید صدها نفر شده است.

وی گفت: الکل چوب در تولید الکل های دست ساز باعثکوری، نارسایی کلیوی و مرگ می شود بنابراین مردم از مصرف هر گونه الکل خودداری کرده به خصوص در هفته های اخیر که الکل های تقلبی وارد بازار قاچاق شده اند پرهیز کنند.

ناصحی افزود: مصرف کنندگان با دیدن علائم مسمومیت باید سریعاً به واحد مسمومیت وزارت بهداشت و مراکز مستقر در شهرها مراجعه کرده و سریعاً تحت درمان قرار گیرند.

وی در مورد علائم مسمومیت با متانول گفت: نیم ساعت تا چهار ساعت علائم اولیه مسمومیت ایجاد می شود که به صورت تهوع، درد شکمی، سردرد، گیجی، استفراغ، خواب آلودگی و تضعیف دستگاه اعصاب مرکزی همراه است.

ناصحی ادامه داد: این علائم به دلیل اینکه خود به خود بهبود می یابد افراد به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند اما باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند. چرا که دوره نهفته در مسمومیت وجود دارد.

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: دوره نهفته ۶ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف طول می کشد علائم عمده ای ندارد اما باعثاختلال در کارکرد بینایی در طیفی از تاری دید، هراس از نور، دوبینی و حتی کوری کامل نمایان می شود.

ناصحی گفت: گاهی شروع علائم تا ۷۲ ساعت با تأخیر ظاهر می شود و در صورت شدت علائم ممکن است به علت تضعیف اعصاب مرکزی و تغییرات متابولیسم فرد مصرف کننده فوت کند.

وی ادامه داد: بنابر این تمام افرادی که در هفته گذشته دچار مسمومیت با متانول شده اند توسط بیمارستان ها و مراکز مسمومیت استان تحت درمان قرار گرفته اند اغلب آنها درمان شده برخی دچار عوارض شده و برخی فوت کرده اند.

ناصحی گفت: تعداد زیادی از این افراد نیز تحت درمان با دیالیز قرار گرفته اند. بنابراین به مردم توصیه می کنیم به طور کلی از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنند و اگر دچار علائم مسمومیت شدند هر چه زودتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

کد خبر: 45106

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT