پربازدیدترین ها

داوری مطرح کرد:

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران تاکید کرد: استانداردسازی عملیات‌ها، بروزرسانی تجهیزات آتش‌نشانی، ارتقای سطح مهارت پرسنل، استقرار نظام سلامت و ایمنی آتش‌نشانان و ارتقای سطح آمادگی سازمان از جمله برنامه‌هایی است که به‌زودی برای افزایش توان عملیاتی آتش‌نشانان انجام خواهد شد.

به گزارش ایلنا، مهدی داوری با ابراز این مطلب گفت: یکی از موضوعاتی که به طور جدی در برنامه‌های کاری‌ام به زودی در سطح سازمان اجرا خواهم کرد و پیگیر آن هستم افزایش توان عملیاتی سازمان است که باید با برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی دقیق به آن برسیم. یکی از این موارد تدوین استانداردهای عملیاتی و یا استانداردسازی رویه‌های عملیاتی است. استانداردهای عملیاتی یا S. O. P روش‌هایی هستند که می‌تواند تمرکز ذهنی بیشتری به فرماندهان و آتش نشانان بدهند تا بتوانند با سرعت عمل بیشتری انجام دهند. البته کار بسیار دشواری است چون تاکنون در کشور ما انجام نشده و یک کار نوپا در زمینه آتش نشانی است که البته به همت همکاران متخصص بزودی به این هدف دست پیدا خواهیم کرد.

وی بروز رسانی تجهیزات آتش نشانی را از دیگر برنامه‌ها برای افزایش توان عملیاتی ذکر کرد و اظهار داشت: در سال گذشته قرارداد ۲۱ دستگاه نردبان و بالابربا یک برند معتبر خارجی بسته شد که این تجهیزات بتدریج وارد کشور شده و در ناوگان عملیاتی سازمان قرار خواهد گرفت. خوشبختانه آموزش‌های این تجهیزات توسط کار‌شناسان کارخانه مربوطه درکشورما برگزار شد که همکاران ما دراین دوره‌ها شرکت کرده و می‌توانند به بهترین شکل، این تجهیزات را مورد بهره‌برداری قرار دهند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران سومین برنامه ارتقای عملیاتی را افزایش سطح مهارت پرسنل اعلام و تصریح کرد: کار آموزش برای بالارفتن توان مهارتی پرسنل سازمان هم اکنون با همکاری مشترک حوزه‌های آموزش و عملیات این سازمان آغاز شده است که امیدواریم با برخورداری از مهارت‌های فنی، نیرو‌ها در صحنه‌های حوادث تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

داوری ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات برای ارتقای توان عملیاتی که تلاش داریم انجام دهیم استقرار نظام سلامت و ایمنی آتش نشانان در سازمان آتش نشانی تهران است. با توجه به اینکه آتش نشانان در شرایط خاصی هستند و با محیط‌های پرخطر گوناگونی روبرو می‌شوند بنابراین باید همیشه از نظر شرایط جسمی و سلامت جسمانی مورد بررسی قرار گیرند و معاینات دوره‌ای سلامتشان پایش شود. موضوع ایمنی هم در واقع حفظ جان آتش نشانان و سلامت آنان در محل‌های حوادث است که تاکنون دراین خصوص کارهای زیادی صورت نگرفته است، البته با پیگیری‌های انجام شده فازهای مطالعاتی آن به پایان رسیده که امیدوارم این برنامه را حتی تا قبل از پایان نیمه نخست امسال مراحلی از آن را اجرا یی کرده باشیم.

وی افزود: آخرین برنامه ارتقای توان عملیاتی سازمان، بالابردن سطح آمادگی سازمان برای حضور و امدادرسانی موثر در بحران‌‌‌‌هاست. سازمان آتش نشانی با توجه به به جایگاهی که دارد ریاست کارگروه اطفای حریق و مبارزه با مواد خطرناک را عهده‌‌‌دار است براین اساس ما باید برنامه‌‌‌ریزی کنیم تا سطح امدادرسانی در حوادث به سرعت افزایش یابد، ازاین رو درنظر داریم تیم‌های عملیاتی‌مان را به حداکثر توان عملیاتی‌شان برسانیم.

مدیرعامل آتش‌‌‌نشانی تهران درخصوص وضعیت کنونی امکانات و تجهیزات آتش‌‌‌نشانی خاطرنشان کرد: هرچند ما الان از نظر وضعیت تجهیزات سازمان درشرایط قابل قبولی قرار داریم ولی این با ایده‌‌‌‌آل کلان شهر تهران فاصله دارد بنابراین در تلاش هستیم هرچه زود‌تر با حمایت‌های خوب شورای شهر و شهرداری تهران تجهیزات مورد نیاز این سازمان تامین شود. البته لازم است اعلام کنم که سازمان آتش نشانی تهران درحال حاضر نیز در مقایسه با دیگر کلانشهر‌های کشورمان از شرایط بسیار بهتری برخوردار است اما شهر تهران هم شهر بزرگ و با ساختارهای پیچیده، سازه‌های مدرن و تاسیسات شهری مدرن است که برای مقابله با خیلی از حوادث این شهر، تجهیزات جدید مورد نیاز است که ان‌شالله به زودی تامین خواهد شد.

داوری در پاسخ به این سوال که برای پیشگیری از آتش‌‌‌سوزی‌های ساختمان‌های بلند از طرف سازمان چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ ابراز داشت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که در شهر تهران وجود دارد ایمنی در ساختمان‌های بلندمرتبه است. این ساختمان‌ها با وجود همه مزایا و امتیازات، چالش‌هایی هم دارد. یکی از مهم‌ترین آن، بروز آتش سوزی درساختمان‌های بلند است که چه برای ساکنان آن و چه برای آتش نشانان می‌خواهند امدادرسانی کنند، خطرات زیادی وجود دارد. به همین خاطر با توجه به این چالش‌ها، باید موضوع پیشگیری و محافظت از ساختمان در برابر حریق برای همه ساکنان و بهره‌‌‌‌‌‌برداران خیلی مهم باشد.

وی اضافه کرد: در این خصوص بعضی ساختار‌ها می‌تواند برای پیشگیری از حریق موثر باشد از جمله استاندارد بودن سیستم‌های الکتریکی ساختمان، ایمن بودن تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، پله فرار و از همه مهم‌تر آموزش ساکنان و استفاده کنندگان از این نوع ساختمان‌ها ست.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران نقش نظارتی مردم درایمنی ساختمان‌ها را بسیار مهم خواند و بیان کرد: ما آرزو داریم که شهروندی که به هرساختمانی برای زندگی و یا کار مراجعه می‌کند همانطور که به مسائلی از قبیل نور، ابعاد و زیبایی ساختمان توجه می‌کند‌‌ همان گونه نیز به ایمنی ساختمان توجه کند به همین دلیل درتلاش هستیم میزان آگاهی مردم را نسبت به این مسائل بالا‌تر ببریم.

داوری افزایش توان و تجهیزات آتش نشانی برای مقابله بهینه با حوادث در ساختمان‌های بلند مرتبه را از دیگر برنامه‌های این سازمان ذکر کرد و یادآور شد: ما برای مقابله با آتش‌‌‌سوزی‌های ساختمان‌های بلند سعی کردیم آخرین تکنیک‌ها و دستورالعمل‌ها را تهیه کنیم و در اختیار نیروهای عملیاتی قرار دهیم تا بتوانند با استفاده از آن، روش‌های عملیاتی سریع‌تر را انجام دهند.

وی ادامه داد: همینطور در نظر داریم تجهیزات مورد نیاز برای مقابله بهتر را تامین کنیم که در این راستا نردبان‌های ۶۴، ۵۶، ۳۲ و ۳۰ متری خریداری شده است. البته این بدان معنا نیست که این وسایل همه ساختمان‌ها را پوشش می‌دهد چرا که هم اکنون در تهران ساختمان‌هایی با ۵۰ طبقه داریم که ۱۵۰ متر ارتفاع دارد و لازم است بیان شود که در دنیا هم نردبان‌هایی با این ارتفاع ساخته نشده و وجود ندارد، پس این بازمی‌گردد به مسائل ایمنی و حفاظت از ساختمان‌ها در برابر حریق که خیلی اهمیت پیدا می‌کند.

مدیرعامل سازمان آتش‌‌‌نشانی در خصوص سختی کار آتش‌‌‌نشانان عنوان کرد: معتقدم که آتش‌‌‌‌نشان‌ها‌‌ همانطور که برای ارائه بهتر خدمات به شهروندان، باید دارای مهارت و دانش فنی و نیز توان بالا بوده و همیشه شجاعت و ایثارگری از خودشان بروز می‌دهند، خیلی مهم است که به امور آتش‌‌‌‌نشانان رسیدگی شود. من از صمیم قلبم عرض می‌‌‌‌کنم که امور شغلی و معیشتی آتش‌‌‌نشان‌ها را وظیفه اصلی خود می‌دانم البته در راستای سختی کار آن مصوبه‌ای که دراین خصوص ارائه شده، کمک زیادی به آتش‌‌‌‌‌‌نشانان نمی‌کند چراکه شرایط سنی جوابگو نیست و نیرو‌ها وقتی که به سن حدود ۵۰ سالگی می‌رسند تقریبا ۳۰ سال خدمت شده‌اند یعنی عملا این قانون کمکی به آنان نمی‌کند بنابراین برای اصلاح آن باید قدم‌هایی برداشته شود. با توجه به رویکرد مثبت مجلس شورا، شورای اسلامی شهر تهران و نیز شهرداری تهران اقدامات لازم دراین خصوص را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم با تنظیم لایحه‌ای، قانون سختی کار را اصلاح کنیم تا آتش نشانان بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

وی به موضوعات رفاهی آتش‌‌‌نشانان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اقدامات رفاهی کنونی متاسفانه باعث نارضایتی‌های زیادی شده است که علت آن هم این است که در این سال‌ها مدیریت خوبی دراین مورد نشده است و می‌توان خیلی بهتر از این انجام شود. به همین خاطر برای رفع این مشکلات، کارگروهی مشغول تحقیق و کار هستند تا شرایط رفاهی پرسنل تسهیل و افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان آتش‌‌‌نشانی تهران در مورد چارت سازمانی اظهار داشت: متاسفانه در هنگام تهیه چارت سازمانی در دوره‌های قبل به جمعیت سازمانی توجه نشده است به این خاطر هم‌‌‌‌اکنون مشکلات زیادی در ارائه پست‌های سازمانی برای پرسنل به وجود آمده است، اخیرا طی گفت‌وگوهایی که با شیخ معاون منابع انسانی شهرداری تهران صورت گرفته، ایشان قول مساعد دادند که روی این موضوع هم کمک کنند و هم کار‌شناسی دقیقی انجام شود.

داوری اضافه کرد: در حال حاضر کارگروه چارت در سازمان تشکیل شده تا دوباره چارت سازمان با شرایط جمعیتی و شغلی مورد بررسی قرار گیرد، امیدواریم چارتی را با ساختار جدیدی تهیه کنیم که موجب افزایش کارایی و بهره‌وری سازمان و رضایتمندی پرسنل شود.

کد خبر: 454945

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT