پربازدیدترین ها

کارشناس امور توانبخشی بهزیستی کشور گفت: بیش از یک و نیم میلیون نفر از جمعیت کشور با یکی از انواع معلولیت ذهنی زندگی کرده و سه درصد از این افراد دارای معلولیت‌های بسیار شدید هستند.

خبرگزاری فارس: بهاره توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار گفت: هرگونه تغییر و اختلال در خانواده ممکن است منجر به مختل شدن کارکرد خانواده شود و حتی کانون خانواده را با اختلال روبرو کند.

وی ادامه داد: بنابراین تولد یا حضور یک کودک معلول مخصوصا از نوع ذهنی در هر خانواده ای می تواند اتفاق سخت و ناگواری باشد.

توکلی در تعریف معلول ذهنی گفت: معلول ذهنی به فردی اطلاق می شود که بهره هوشی‌اش زیر 70 است معمولا بروز آن قبل از 18 سالگی است و در انجام امور و کارهایش دچار مشکل است.

کارشناس امور توانبخشی بهزیستی کشور افزود: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در کشورهای درحال توسعه بین 10 تا 15 درصد افراد جامعه دچار معلولیت هستند که حدود 5 درصد آنها نیز دچار معلولیت شدید می شوند که باید خدمات ویژه ای بگیرند.

وی گفت: معلولیت یک پدیده جهانی و شایع بوده که متعلق به همه کشورها است مثلا در امریکا شیوع 3درصدی و در اروپا شیوع آن تا 2درصد پیش بینی می شود.

توکلی تصریح کرد: در کشور معلولیت ذهنی جمعیت انبوهی را که به بیش از یک و نیم میلیون نفر در برمی گیرد تشکیل می دهد که سه درصد از این افراد دارای معلولیتهای بسیار شدید هستند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری از هر 9 معلولیت آمارگیری شده، بیشترین میزان مربوط به اختلالات ذهنی بوده است.

این کارشناس امور توانبخشی بهزیستی کشور، نبود امنیت برای کودکان، نبود برنامه های مناسب آموزشی و وضعیت نگهداری آنها در خانواده از جمله مشکلات این گروه از معلولان است.

کد خبر: 462053

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT