پربازدیدترین ها

معاون بهداشتی وزیر بهداشت از اقدامات انجام شده برای اصلاح سلامت نان در کشور خبر داد و گفت: در این راستا با همکاری وزارتخانه ها و سازمان های مربوطه " سند ملی نان " به زودی تصویب می شود.

دکتر فاطمه رخشانی با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت اصلاح کیفیت و سلامت نان های مصرفی در کشور، گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سازمان استاندارد، سند ملی نان را به تصویب خواهد رساند.

وی در این باره ادامه داد: از آنجا که " نان " قوت غالب کشور را تشکیل می دهد نانی که در اختیار مردم قرار می گیرد باید بتواند از لحاظ غنی بودن، فاکتورها و استانداردهای سلامت به سلامت مردم کمک کند. بنابراین با اصلاح سلامت نان مصرفی کشور، بخش عمده ای از موارد مربوط به شیوه تغذیه سالم نیز اصلاح می شود.

خمیر نان غنی شده و فراهم شدن شرایط برای طبخ آن در منازل

معاون بهداشتی وزیر بهداشت افزود: همچنین در این راستا حرکت می شود تا بتوانیم خمیر نانی تولید کنیم که مانند دیگر خمیرها از جمله خمیر پیتزا و… در دسترس مردم باشد و مردم خود بتوانند نان را در منزل طبخ کنند. آرد این نان نیزغنی شده خواهد بود و اکنون هزینه های مربوط به این مبحثدر حال محاسبه است.

وی درباره چگونگی غنی سازی آرد نان مصرفی در کشور، گفت: علاوه بر غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک در زمینه اضافه کردن املاحی نظیر " روی " و غیره به آرد نیز اقداماتی در دست انجام است که درباره هزینه های این موضوع در حال رایزنی با دیگر ارگان های مربوطه هستیم.

رخشانی ارزش غذایی غلات را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: در این زمینه نیز بحثغلاتی مطرح است که بخشی از آن از کشورهای دیگر خریداری می شود و بخشی نیز در کشور خودمان کشت می شود که البته ارزش غذایی غله ای که وارد کشور می شود بسیار مهم است.

وی سبوس گیری از آرد و همچنین نمک مصرفی در نان های مصرفی را مهم ترین مشکل بهداشتی و تغذیه ای نان های فعلی کشور خواند و گفت: در کشور ما سبوس گندم گرفته می شود و به ازای آن قیمت آرد بالاتر می رود. در مجموع هر چه آرد سفیدتر باشد و سبوس آن بیشتر گرفته شود، قیمت آن نیز بیشتر است. این در حالی است که وجود سبوس در گندم برای انسان ضرورت دارد. در کشور ما درباره سبوس گیری از گندم طوری عمل می شود که این رسم در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست.

رخشانی ادامه داد: در همه جای دنیا از آنجا که نان تیره ارزش غذایی بیشتری دارد، طرفدار بیشتری نیز دارد. این در حالی است که در کشور ما حتی نان سنگک را نیز سفید کرده اند. متاسفانه فرهنگ مردم نیز به این سمت کشیده شده که اگر مقداری رنگ نان تیره باشد، آن را مصرف نکنند. در مجموع این سبوس گندم است که تمام املاح و ویتامین های مورد نیاز برای بدن را داراست. از طرف دیگر سبوس گیری آرد نان در حالی انجام می شود که بسیاری از افراد سبوس را جداگانه خریداری کرده و با اهداف مختلف مصرف می کنند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در پایان گفت: تقریبا ۹۰ درصد نان های تولیدی در کشور جوش شیرین ندارند و برای مابقی نیز تلاش می شود تا جوش شیرین از نان های کشور حذف شود. باید در زمینه استقبال مردم از نان های تیره رنگ که دارای سبوس هستند، فرهنگ سازی شود و نانواها نیز باید به سمتی هدایت شوند تا این موضوع نهادینه شود.

کد خبر: 49755

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT