پربازدیدترین ها

سلامت در ۷ روز،

خبرگزاری تسنیم: معرفی مرد واردات دارویی ایران، ماجرای خون های چینی، پاسخ معاون وزیر به سانسور نشریات دانشجویی، سقط جنین بر اثر عوامل آلودگی هوا، رایگان شدن درمان در کشور در حد یک شعار و شکایت های که رایگان نیست، گوشه های از اخبار سلامت هفته بود.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، در هفته ای که گذشت اخبار متعددی منتشر شد از جمله اینکه رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو با تشریح اینکهچه کسی مرد واردات دارویی ایران است، از عدم ارائه پروانه به داروهای ژنریک در کشور که چند تولید کننده دارند، برای حمایت از تولید ملی خبر داد و گفت: سیاست های دولت در حوزه دارویی سیاسی نیست.

دیناروند در پاسخ به این پرسش " با توجه به انتخاب شما توسط وزیر بهداشت؛ زمزمه هایی در رسانه ها و اطراف شنیده می شود که آقای دیناروند با جریان سیاسی فعلی دولت نگاه یکسانی ندارد و از جمله مدیران ارزشی کشور است که سمت و سوی جریان سیاسی اش با دولت یازدهم یکسان نیست " اظهار داشت: بنده خودم از این انتخاب تعجب نکردم، آقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت بنده را می شناخت و وی نگاهشان نیز به این صورت است که معاونان وزارت بهداشت دلسوز باشند، البته سیاست های دولت در حوزه دارویی نیز سیاسی نیست بلکه برای حل مشکلات مردم است ولی کار خیلی سختی را در پیش داریم.

وی در پاسخ به این پرسش " برخی ها عنوان می کنند شما مرد واردات دارویی ایران هستید؟ " افزود: مرد واردات دارویی که می گویند بنده هستم باید براساس عملکردم باشد و بنده کسی نیستم که جدید وارد چنین منصبی شده باشم. اگر به بنده می گویند مرد واردات؛ باید ۴ سال مدیریت بنده را مورد ارزیابی قرار دهند و یا اینکه یک سال آینده مدیریت بنده را بررسی کنند. درباره ۴ سال مدیریت گذشته بنده، آمارها وجود دارد.

کارنامه مردان صنعت دارویی نشان از ۴ برابر شدن واردات دارو بود

دیناروند بیان داشت: ممکن است کسانی در صنعت باشند که اعلام کنند دکتر دیناروند جلوی این مسائل را بگیرید. بالاخره دوستانی که در گذشته در این حوزه فعالیت می کردند مردان صنعت بودند و اگر کسی به بنده به دروغ خطاب می کند که مرد واردات دارو هستم آنها که مرد صنعت بودند، کارنامه بنده را نیز دارند ولی واردات دارویی آنها ۴ برابر شد.

دیناروند اظهار داشت: این دوستان باید از بنده این گونه انتظار داشته باشند که اگر این واردات را بخواهم کم کنم حداقل باید آن ۴ برابر افزایش این واردات را به آمار قبلی برگردانم ولی نمی توانم آن را صفر کنم و آن را نیز به صورت مرحله به مرحله کاهش می دهیم. چون چاره ای نداریم و نباید به مردم فشار وارد شود و بازار نیز نباید ملتهب شود.

(داروهای مشابه تولید داخل) در اولویت تخصیص ارز نیستند

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: بنابراین این داروها(داروهای مشابه تولید داخل) در اولویت تخصیص ارز نیستند البته می توانند از ارز آزاد استفاده کنند و ارز مبادلاتی و سهمیه به آنها داده نمی شود و بنده مطمئن هستم در ۴ سال آینده کارنامه روشنی را خواهیم داشت و آمار آن را نیز منتشر می کنیم.

دیناروند در پایان پاسخ به لقب مرد واردات دارویی ایران نسبت به خود خاطرنشان کرد: کسانی هم که یک مواقع فرار به جلو می کنند،کسانی هستند که ممکن است به کسی اتهام واردات دارو بزنند ولی خودشان در این حوزه بسیار عملکرد منفی دارند.

هیچ شکایتی رایگان نیست

محسن خلیلی قائم مقام معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه هیچ کدام از مراحل شکایت از پزشکان رایگان نیست، گفت: تعرفه شکایت پزشکی حتی از هزینه های شکایات در قوه قضاییه نیز پایین تر است، تعرفه پرداخت شکایت از پزشکان نیز اصلاح می شود.

قائم مقام معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور با توجه به مسئله پرداخت های بالا برای رسیدگی به شکایات پزشکی به برخی سئوالات تسنیم اینگونه پاسخ داد:

تسنیم: یک بیمار وقتی دچار قصور پزشکی می شود و می خواهد شکایت کند مجبور است یک میلیون ریال پرداخت کند در حالی که بسیاری از بیماران از قشر ضعیف جامعه هستند و توانایی پرداخت این هزینه را ندارند

خلیلی: شما اگر در حال حاضر به قوه قضائیه هم بروید یک حق ثبت شکایت ۵ هزار تومانی و یک مبلغ ۱۳۰ هزار تومانی از افراد دریافت می کنند.

تسنیم: عنوان می شود که برخی شکایات از پزشکان در گذشته تعرفه آن رایگان بوده است، این مسئله صحیح است؟

خلیلی: خیر. ثبت شکایت در آئین نامه دادرسی این بود که باید پرداختی صورت پذیرد.

تسنیم: ولی رئیس کل سازمان نظام پزشکی عنوان کرده بود که شکایت بابت دریافت غیرمتعارف(زیرمیزی پزشکی) رایگان است؟

خلیلی: خیر.چیزی ما رایگان نداریم مگر در جایی از مملکت ما چیزی رایگان می دهند.بودجه دولت نیز کاهش یافته است و عملاً باید این نگاه را داشته باشیم که سازمان نظام پزشکی از طریق اعضای خود در حال اداره کردن خود است و بخشی از هزینه های کمیسیون های پزشکی نیز از این درآمدها حاصل می شود و در حال حاضر نیز هزینه های کارشناسی سازمان نظام پزشکی از قوه قضائیه ۳۰ هزار تومان نیز پایین تر است.

سقط جنین و سرطان از عوامل آلودگی هوا

فاطمه مرادی یک پزشک و پژوهشگر طب سنتی گفت: تغییرات غیرطبیعی که در هوا پدید می آید، مضر طبیعت شناخته شده که باعثبیماری قلبی، مغز و کبد یعنی اعضای رئیسه بدن می شود و در نهایت به مرگ افراد منجر می شود.

وی با اشاره به اینکه آب و هوا در سلامت انسان بسیار با اهمیت است، اظهار داشت: علل و عوامل طبیعی جغرافیایی و آب و هوایی در سلامتی انسان بسیار موثر است. حکمای طب سنتی ایران زندگی در آب و هوای مناسب را نخستین اصل از اصول سلامتی می دانند.

پاسخ معاون وزیر به سانسور نشریات دانشجویی

آیتی معاون وزیر بهداشت درباره سانسور محتوایی و نظارت قبل از چاپ نشریات دانشگاهی گفت: هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق نظارت قبل از چاپ، سانسور و یا اعمال فشار بر نشریات دانشگاهی را ندارد.

موفقیت درمان ناباروری با همکاری متخصصان زنان و طب سنتی

فرناز سهراب وند متخصص زنان، نازایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: همکاری دو جانبه طب نوین و طب سنتی در درمان ناباروری می تواند کمک کننده باشد، افرادی که از روش های طب سنتی برای درمان ناباروری استفاده کرده اند به نتایج خوبی دست پیدا کرده اند ولی متأسفانه آمار دقیق نداریم.

رابطه ورزش با پوکی استخوان و کاهش خطر چاقی

مهناز زرافشار دکترای طب مکمل گفت: بزرگترین مزیت ورزش احساس نشاط است به دلیل اینکه زمانی که افراد شروع به ورزش کردن می کنند، مواد نشاط آور طبیعی از مغز آزاد و در خون رها می شوند همچنین از یبوست و بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه ورزش به کنترل وزن کمک کرده و خطر چاقی را ۵۰ درصد نسبت به افراد بی تحرک کاهش می دهد، اظهار داشت: بزرگترین مزیت ورزش احساس نشاط است به دلیل اینکه زمانی که افراد شروع به ورزش کردن می کنند، مواد نشاط آور طبیعی از مغز آزاد و در خون رها می شوند.

رشد ۶ برابری کشفیات دارو در ۹ ماهه اخیر

سرهنگ عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به رشد ۶ برابری کشفیات دارو در ۹ ماهه اخیر گفت: خطای پلیس آگاهی تهران بزرگ در دستگیری مجرمین به جز در معدود مواردی که منجر به دستگیری خیابانی شده است زیر یک درصد موارد است.

غفلت از مهمترین دغدغه رهبری در حوزه سلامت

محمد رئیس زاده رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشورعلت غفلت از مهمترین دغدغه رهبری در حوزه سلامت را اعلام کرد.

رایگان شدن درمان در کشور فقط یک شعار بود

وی درباره اینکه آیا امکان دارد درمان در کشور رایگان شود، عنوان کرد: این مسئله کههزینه های درمانی کاملاً رایگان شود یک شعار است که وزیر اسبق بهداشت آن را مطرح کرده بودو شدنی نیست و از نظر کارشناسی نیز باید مورد بحثقرار گیرد.

تکذیب واردات خون چینی

علی اکبر پورفتح اله رئیس سازمان انتقال خون ایران هر گونه واردات خون چینی به کشور را تکذیب و نادرست اعلام کرد.

وی درباره خبر ورود خون چینی به کشور براساس آمار گمرک چین، اظهار داشت:واردات خون چینی به ایران کاملاً نادرست استو احتمال دارد در ترجمه متن خبری اشتباه شده باشد.

پورفتح اله افزود: به هیچ عنوان واردات خون صورت نمی پذیرد، چون چنین چیزی اصلأ نباید رخ دهد و هر کشوری خون بیماران و مردم خود را از خون جامعه متبوع خود تامین می کند بنابراین واردات خون چینی کاملأ تکذیب می شود.

تخلفات پرورش اندامی ها محرمانه است

محمدرضا کاظمی آشتیانی سرپرست فدراسیون پرورش اندام با تشریح تبعات تاخیر در انتخابات فدراسیون پرورش اندام و تهیه تخلفات پرورش اندام که محرمانه بوده و به مسئولان قضایی ارائه شده است، گفت:به دلیل عدم آمار دقیق نمی توانم درصد دقیق پاک بودن این ورزش را اعلام کنم.

سرپرست سابق فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران ادامه داد: البته با مراجعه به بسیاری از ورزشکاران می توانید این مشکلات را متوجه شوید وببینید که در ۵،۶ سال گذشته چه بلاهایی بر سر ورزشکاران مان آمده است.

آشتیانی در پاسخ به این پرسش که چند درصد ورزش پرورش اندام پاک است، گفت: با توجه به ۳ میلیون نفری که در رشته پرورش اندام ورزش می کنند و حدود ۴ هزار باشگاهنمی توانم آمار دقیقی در این زمینه ارائه کنیم چون آمار کاملی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ولی می توانم این مسئله را عنوان کنم که حداقل در مدیریت بنده تلاش برای سلامت فعالیت فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام صورت پذیرفت و تا روز ۲۷ آذر ۱۳۹۲ که این مسئولیت را واگذار کردم سعی در پاک عمل کردن در این فدراسیون بودکما اینکه به هیچ عنوان در زمان ورودم این فدراسیون را سالم تحویل نگرفتم.

آشتیانی در پاسخ به این پرسش که برخی نگرانی ها درباره تاخیر در انتخابات فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام مطرح می شود، و عنوان شده این تاخیر به این دلیل بوده که برخی افراد نامزد رد صلاحیت شده اند و می خواهند زمان انتخابات تمام شود تا بار دیگر افراد رد صلاحیت شده ثبت نام کنند، عنوان کرد: اول اینکهافرادی که رد صلاحیت شده باشند دیگر امکان ثبت نام انها وجود ندارد. دوم هم مسلماً تاخیر در انتخابات فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام می تواند فعالیت کنترل دوپینگ در این رشته ورزشی را سخت تر کنند. البته ناگفته نماند کنترل دوپینگ کار یک فدراسیون نیست بلکه مسئول اصلی آن(نادو) کشور است.

آمپول دگزا متازون و بتامتازون بدون تجویز پزشک مضر است

سهیل افرازی رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف بدون تجویز پزشک داروهای کورتون دار که از شایع ترین آن می توان به دگزامتازون و بتامتازون اشاره کرد مضر است.

وی با بیان اینکه با شروع فصل سرد و شیوع سرماخوردگی برخی افراد به مصرف آمپول دگزا متازون و بتامتازون بدون تجویز پزشک روی می آورند، اظهار کرد: مصرف آمپول دگزا متازون و بتامتازون چون در ساعات اولیه تزریق، این تصور برای بیمار بوجود می آید که بهبود پیدا کرده است، در صورتی که این چنین نیست.

انتهای پیام /

کد خبر: 92561

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT