پربازدیدترین ها

دندانپزشک کودکان در پاسخ به پرسش شهروندان:

جراح و دندانپزشک کودکان فلورایدتراپی را روشی آسان، کم هزینه و بسیار مؤثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان عنوان کرد و گفت: فلورایدتراپی تا ۷۵ درصد در کاهش پوسیدگی دندان نقش دارد.

پریسا مهراشتیاق در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت مبنی بر خواص فلوراید اظهار داشت: پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان از اهداف مهم دندانپزشکی کودکان است و فلوراید نقش مهمی در کاهش پوسیدگی دندان ایفا می کند.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: در برخی غذاها مانند چای و ماهی فلوراید به طور طبیعی وجود دارد؛ همچنین در برخی ترکیبات مثل خمیردندان و دهانشویه ها نیز فلوراید به چشم می خورد.

مهراشتیاق، فلورایدتراپی حرفه ای در مطب را به ۳ فرم ژل، فوم و وارنیش عنوان کرد و افزود: بسته به صلاحدید دندانپزشک و با توجه به شرایط بیمار یکی از روش های فوق برای فلورایدتراپی استفاده می شود.

وی ادامه داد: در برخی انواع فلوراید بعد از کاربرد آنها، دندان به طور موقت تغییر رنگ داده و زرد می شود که این حالت موقتی است و خیلی زود برطرف می شود.

دندانپزشک کودکان، فلورایدتراپی را روشی آسان، کم هزینه و بسیار مؤثر در پیشگیری از پوسیدگی عنوان کرد و گفت: فلوراید به میزان ۲۵ تا ۷۵ درصد در کاهش پوسیدگی دندان نقش دارد.

مهراشتیاق ادامه داد: فلوراید مقاومت مینا را نسبت به پوسیدگی بالاتر می برد و پوسیدگی را در مراحل اولیه متوقف می کند؛ همچنین ضایعات پوسیدگی اولیه را برمی گرداند.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: در کودکانی که میزان پوسیدگی دندانی کمی دارند هر ۶ ماه و در کودکان پر ریسک هر ۳ ماه یکبار توصیه به فلورایدتراپی می شود.

وی در پاسخ به پرسش فارس، مبنی بر محدوده سنی استفاده از فلوراید، گفت: محدودیت سنی در استفاده از فلوراید نداریم و فلورایدتراپی درکودکان کم سن و سال نیز قابل انجام است.

مهراشتیاق تصریح کرد: در کودکانی که میزان بالای پوسیدگی در دهان دارند یا تحت درمان ارتودنسی هستند؛ همچنین کودکان عقب مانده جسمی یا ذهنی، استفاده از فلوراید مؤثر است.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: به افرادی که به طور مداوم از داروهای خوراکی استفاده می کنند، همچنین افرادی که تحت رادیوتراپی ناحیه سر و گردن قرار گرفته اند استفاده از فلوراید توصیه می شود.

وی ملاحظات بعد از فلورایدتراپی را اجتناب از خوردن و آشامیدن تا ۳۰ دقیقه بعد از آن عنوان کرد و افزود: افراد دقت داشته باشند که دهان خود را نشویند و آب دهان را به بیرون از دهان ریخته و قورت ندهند؛ همچنین تا شب از مسواک زدن بپرهیزند.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: در همان روزی که فلورایدتراپی انجام شده است، افراد باید از رژیم غذایی نرم استفاده کنند.

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۱۱۶۶۷ یا ایمیل moshaversalamat @ farsna. com با خبرنگاران گروه بهداشت و درمانخبرگزاری فارسدر میان بگذارند.

انتهای پیام /

کد خبر: 92592

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT