پربازدیدترین ها

یک روانپزشک توضیح داد

یک روانپزشک، عدم کنترل ادرار را پس از ۵ سالگی اختلال شب ادراری عنوان کرد و خانواده درمانی را، درمان موثر این اختلال دانست.

غزال زاهد در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: کنترل ادرار پدیده ای تکاملی است که در کودکان به تدریج و تا سن ۵ سالگی به دست می آید.

وی افزود: این پدیده در کودکان متفاوت است ولی در نهایت باید به آن دست پیدا کنند.

زاهد گفت: شب ادراری زمانی اختلال محسوب می شود که کودک بعد از ۵ سالگی کماکان در کنترل ادرار مشکل داشته باشد.

وی افزود: چنانچه قبل از ۵ سالگی نیز عدم کنترل ادرار برای خانواده دردسرساز شود اختلال محسوب می شود.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان ادامه داد: پیش از تشخیص گذاری باید از بابت مشکلات طبی زمینه ای مانند عفونت ادراری، ناهنجاری های سیستم ادراری، مسائل جسمی متفرقه که به دنبال بیماری یا مصرف داروها ایجاد می شود مطمئن شد.

وی افزود: بعد از بررسی کامل علت های جسمی زمینه ای، همکاران روانپزشک، روانشناس و مشاوران باید اقدامات درمانی را شروع کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: آموزش اصلی در زمینه خانواده است. خانواده باید آموزش شرطی سازی کودک در جهت تغییر یکسری رفتارها را انجام دهد.

وی ادامه داد: محدودیت مصرف مایعات به جز آب به ویژه بعد از ظهر به بعد در کودکان اهمیت زیادی دارد.

زاهد تصریح کرد: بیدار کردن کودک در طول شب و بردن او به دستشویی، یکی دیگر از راهکارهای جلوگیری از شب ادراری کودک است.

وی گفت: باید به والدین کودک آموزش دهیم تا صبور باشند و برای شرطی کردن کودک وقت بگذارند.

زاهد افزود: در ارتباط با موضوع آموزش کنترل ادرار، والدین باید از تحقیر، تنبیه، توهین و ترساندن کودک به شدت اجتناب کنند. چرا که کودک نباید از منظر روانشناختی آسیب ببیند.

وی اظهار داشت: کودک بالای ۵ سال مسئولیت رفتار خود را تاحدودی برعهده می گیرد و می توان از این پتانسیل برای همکاری او با والدین در خصوص تعویض ملحفه های تشک استفاده کرد.

این متخصص بهداشت روان اذعان داشت: مسئله شب ادراری در کودک ممکن است حیثیتی شود چرا که کودک همیشه در خانه خود نیست. برای همین گاهی نیاز به درمان دارویی احساس می شود که بر حسب سن و شدت اختلال متفاوت است.

زاهد گفت: مسئله شرطی سازی از این جهت ارزش بیشتری دارد که بعد از آموزش دیگر عود نمی کند، اما در ارتباط با درمان دارویی، اختلال پس از قطع دارو بر می گردد.

وی افزود: داروها باید درست و بجا مصرف شود تا عوارضی برای کودک در پی نداشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: حتماً باید ارزیابی روانشناختی در مورد کودکی که مبتلا به شب ادراری است انجام شود زیرا ممکن است مشکلات روانشناختی دیگری نیز داشته باشد که زمینه ساز اختلال شب ادراری شده است.

انتهای پیام /

کد خبر: 92606

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT