پربازدیدترین ها

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با فارس خبر داد

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از رونمایی از سایت ویژه تئاتر معلولان همزمان با پنجمین جشنواره تئاتر معلولان خبر داد و گفت: سازمان بهزیستی از معلولان نخبه حمایت های مالی و تحصیلی می کند.

یحیی سخنگویی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره سراسری تئاتر معلولان کشور اظهار داشت: شعار این جشنواره «خلاقیت، توانمندی و توسعه فراگیر» است.

وی تصریح کرد: خلاقیت از این رو در این شعار جای گرفته که گاهی تصور می شود که معلولان نمی توانند نوآور و خلاق باشند اما می بینیم که گروه هایی که در این جشنواره حضور دارند، افرادی هستند با معلولیت های ذهنی و جسمی که خلاقیت در اجراهای آنها موج می زند.

سخنگویی بیان داشت: نوآوری ناشی از خلاقیت است و در عمل به نمایش گذاشته می شود و توانمندی کلمه دیگری است که در شعار این دوره جشنواره به چشم می خورد که ابعاد مختلفی را در برمی گیرد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: توانمندی اجتماعی، اقتصادی، روانی، جسمی از جمله سیاست های بهزیستی محسوب می شود و این گروه از جامعه تلاش می کنند تا توانمندیهای خود را در قالب حرکاتی در حوزه نمایش نشان دهند.

وی ادامه داد: از نظر اقتصادی باید گفت تئاتر می تواند برای معلولان جنبه درآمدزایی داشته باشد و به عنوان شغلی برای آنها محسوب شود. همچنین در بعد توانمندی روانی هم باید به این اشاره داشت که صحنه تئاتر سبب کاهش استرس ها و تنش های روانی شده و عزت نفس و کاهش وابستگی روانی را موجب می شود.

سخنگویی اظهار داشت: افراد در صحنه تئاتر و آموزش این هنر به آرامش می رسند و از بعد توانمندی اجتماعی نیز باید به مشارکت و همکاری معلولان با افراد سالم اشاره کرد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه به اهداف جشنواره اشاره کرد و گفت: هدف کلی جشنواره کمک و تسهیل سازی برای شرکت دادن افراد معلول در ابعاد و جنبه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی است، لذا این هدف از طریق فعالیتهایی مانند ایجاد فرصتهای مناسب برای معرفی توانایی های افراد معلول، گسترش فعالیتهای هنری از جمله تئاتر در بین افراد دارای معلولیت، تشویق به آفرینش های هنری و افزایش همکاری میان هنرمندان تئاتر و معلولان، تحقق می یابد.

وی افزود: سازمان بهزیستی به عنوان متولی اصلی توانبخشی افراد معلول، وزارت ارشاد اسلامی، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، صاحب نظران و اندیشمندان برجسته حوزه تئاتر، انجمنهای مردم نهاد فعال در حوزه فرهنگ و هنر معلولان، خانواده های افراد معلول و سایر فعالان عرصه توانبخشی افراد معلول حامیان پنجمین جشنواره تئاتر معلولان هستند و به علاوه با توجه به ارتباطات برقرار شده با نمایندگی جهانی دفتر یونیسف در ایران در این دوره جشنواره حمایت و مشارکت این نهاد بین المللی را نیز جلب کرده ایم.

سخنگویی گفت: انتظارات سازمان بهزیستی از سازمانهای دولتی و خصوصی با توجه به اصول کنوانیسون حقوق افراد معلول و مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، درخواست می شود تا نسبت به برابرسازی فرصتها و رفع موانع موجود در جامعه در جهت حضور، برخورداری و بهره مندی از فرصتها و امکانات عمومی جامعه توسط افراد معلول با اعتقاد راسخ همکاری و شرکت کنند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در خصوص مخاطبان جشنواره سراسری تئاتر معلولان کشور افزود: علاوه بر معلولان، مخاطبان کلیدی مورد نظر جشنواره شامل مسئولان برنامه ریزان و سیاستگذاران جامعه بوده که افراد معلول را نیز می بایست در جریان توسعه جامعه لحاظ کنند، سایر مخاطبان نیز شامل تمام آحاد جامعه، رسانه های خبری، هنرمندان و خود افراد معلول و همچنین سایر خانواده هایی که هنوز توانایی های فرزندان خود را باور ندارند، جزء مخاطبان به حساب می آیند.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت در خصوص این دوره از جشنواره با دوره های قبل در خصوص این دوره از جشنواره پوشش ۱۰۰درصدی مشارکت استانهای کشور و حضور گروههای نمایشی آنان به صورت سراسری است.

سخنگویی گفت: علاوه بر این مسئله ارتقاء سطح حمایت و مشارکت مردمی و بخش غیر دولتی نیز ویژگی خاصی به این دوره بخشیده است علاوه بر این، تعداد داوران این دوره نسبت به دوره های قبل افزایش یافته و از ۳ داور به پنج داور رسیده است و ترکیبی از داوران خانم و آقا است.

سخنگویی بیان داشت: یکی از ویژگی های این جشنواره طراحی سایت ویژه تئاتر معلولان است. این سایت فقط مختص این دوره از جشنواره نبوده و در تمام طول سال فعال خواه بود. درصدد هستیم تا این سایت به دو زبان فارسی و انگلیسی فعالیت داشته باشد، همچنین گمان می کنم آثار این دوره از جشنواره بسیار با کیفیت تر از سایر دوره ها است.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: به منظور آگاه سازی جامعه نسبت به معلولان و توانمندی های آنان فعالیتهای تئاتر معلولان را از ابتدای دهه ۸۰ پایه ریزی شد و در اردیبهشت ۱۳۸۲ اولین دوره جشنواره با شرکت ۲۵ گروه نمایشی داخلی و خارجی برگزار شد.

وی افزود: دومین جشنواره در تیر سال ۱۳۸۴ و با استقبال بی نظیر افراد معلول و گروههای نمایشی داخلی و خارجی با شرکت ۳۳ گروه اجرا شد و در ادامه سومین دوره جشنواره در آغاز سال ۱۳۸۶ با شرکت ۴۴ گروه نمایشی داخلی و خارجی برگزار و در دی ماه ۱۳۸۹ چهارمین دوره جشنواره به صورت سراسری و بدون حضور گروههای خارجی با شرکت ۱۵ گروه داخلی اجرا شد.

سخنگویی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۱ در نحوه راهیابی گروه ها به جشنواره کشوری تغییراتی ایجاد شد که به این منظور اقدام به برنامه ریزی جهت اجرای جشنواره های تئاتر معلولان در ۶ منطقه جغرافیایی(شامل: منطقه خزر، منطقه طلوع، منطقه آفتاب، منطقه زاگرس، منطقه خلیج فارس و منطقه کویر) و با حضور تمام استانهای کشور شد و در همین راستا برگزیدگان مناطق شش گانه کشوری که توسط تیم داوری منتخب شده اند در قالب ۲۲ گروه نمایشی به پنجمین دوره جشنواره سراسری کشور راه یافته اند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در خصوص اسامی هیئت داوران گفت: استاد عزت الله انتظامی، قطب الدین صادقی، مهدی هاشمی، رویا تیموریان و پریوش نظریه هیئت داوران پنجمین جشنواره سراسری تئاتر معلولان کشور هستند.

انتهای پیام /

کد خبر: 92628

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT