پربازدیدترین ها

یک مخترع جوان کشورمان دستگاه عیب یاب هوشمندی برای انواع خودرو ساخته است که مشکلات خودرو را از زبان خودش بازگو می کند!

علیرضا جنت، این دستگاه هوشمند را به گونه ای طراحی کرده است که هر کاربری بدون نیاز به آگاهی از کدهای خطای انواع دیاگ ها(عیب یاب خودرو) می تواند از آن استفاده کند و مشکل خودروی خود را بفهمد.

دیاگ ها دستگاه هایی هستند که برای عیب یابی سیستم الکترونیک خودرو استفاده می شوند و با اتصال به رایانه خودرو به رفع نقص آن کمک می کنند.

این دستگاه ها قادر به تشخیص عیوب دارای منشأ مکانیکی نیستند اما استفاده از آنها به عنوان دستگاه اندازه گیری مقادیر عملکردی موتور، می تواند کمک مؤثری برای تشخیص صحیح این عیوب باشد.

دیاگی که علیرضا جنت طراحی کرده است می تواند مشکل الکترونیک خودرو را بیابد و بدون آنکه کاربر آن به دانش فنی خاصی احتیاج داشته باشد، تنظیمات و مقادیر را به مقادیر اصلی کارخانه بازگرداند.

وی در گفت وگوی خود با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره این دیاگ توضیح داد: این دستگاه نیز مانند سایر دیاگ ها اتصال سریع و آسانی به پورت در نظر گرفته شده در خودروهای انژکتوری برای عیب یابی دارد و با تشخیص هوشمند نوع خودرو، مشکلات را یافته و آنها را به صورت گویا اعلام می کند.

این مخترع جوان ادامه داد: دیاگ در ابعاد یک گوشی تلفن همراه است که می تواند کدها خطا را شناسایی و بدون دخالت کاربر آنها را برطرف کند.

به گفته جنت، چراغ عیب خودرو پس از عیب یابی این دستگاه خاموش می شود و بدون نیاز به هیچ گونه تخصصی و تغییر در سیم کشی قابل استفاده برای عموم می باشد.

قابلیت حمل این دیاگ، شناسایی خودکار خودرو و نوع رایانه آن، راهنمایی صوتی برای مراحل مختلف عیب یابی، خواندن و پاک کردن خودکار آنها، ریست(مقداردهی اولیه) رایانه خودرو، اعلام مشکلات مربوط به خرابی مدارها و قطعات، توانایی انجام ۷۰ درصد کارهای دیاگ های عادی تعمیرگاه های خودرو و هزینه پایین آن - ۱۵۰ هزار تومان - امکان استفاده از آن را افزون بر تعمیرکاران خودرو برای عموم مردم و صاحبان خودرو به وجود می آورد.

به گفته مخترع این دیاگ تاکنون چندین دستگاه از آن تولید شده و در اختیار تعمیرکاران و صاحبان خودرو قرار گرفته است.

این دستگاه بر حسب سفارش و درخواست مشتری تولید می شود اما تولیدکنندگان آن توانایی تولید بیشتر این دستگاه را نیز دارند؛ دستگاهی که می تواند هزینه های نگهداری و بازبینی سیستم الکترونیک خودرو را تا اندازه زیادی کاهش دهد.

کد خبر: 46459

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT