پربازدیدترین ها

زهره بانی: شست پای ملتهب، دردناک و دارای توده ای در محل مفاصل، به عنوان اولین نشانه نقرس قابل بررسی است

نقرس در واقع رسوب بلورهای اسید اوریک در ناحیه مفاصل است که باعثالتهاب و درد شدید در این نواحی می شود. این رسوبات معمولا به شکل توده ای زیر پوست احساس می شود. در اکثر موارد اولین حمله بیماری در شست پا دیده می شود. و به مرور می تواند پاشنه پا، قوزک، زانو و آرنج دست را نیز درگیر کند.

اسید اوریک در بدن به پورین تجزیه می شود که به طور طبیعی درخونحل و همراه با ادرار دفع می شود و زمانی که فرد در خوردن غذاهای حاوی پورین دار مانند گوشت قرمز، جگر و حبوباتی نظیر نخود و لوبیا زیاده روی کند و بدن قادر به دفع آن نباشد، اسید اوریک اضافه در بدن تجمع می کند.

افزایش اسید اوریک در بدن، علاوه بر نقرس، احتمال تشکیل سنگ های کلیوی اسید اوریکی را نیز زیاد می کند.

عموما حمله های نخستین این بیماری ظرف حداکثر ده روز حتی بدون درمان بهبود می یابد و ممکن است تا ماه ها یا حتی سال ها، بیماری حمله دیگری از خود نشان ندهد.

بیماری نقرس تحت تاثیر مشکلات روحی، روانی شدت می گیرد.

این بیماری موجب ورم و درد شدید مفاصل و سفتی آن شده و مفاصل گرم و قرمز رنگ می شوند.

علل

خوردن بیش از اندازه غذاهای " پورین " دار مانند حبوبات و گوشت قرمز و جگر و… کمبود آب بدناسترسو فشار روحی شدیدتبشدید افزایش تولید اسید اوریک یا کاهش دفع اسید اوریک استفاده از بعضی داروها مثل آسپیرین

پیشگیری

ثابت نگه داشتن وزن و جلوگیری از افزایش وزن وچاقینه تنها برای پیشگیری از این بیماری، بلکه برای پیشگیری از بسیاری بیماری های دیگر مفید است. اما اگر بیمار مبتلا به نقرس، اضافه وزن دارد نباید کاهش وزن سریع(حد مجاز کاهش وزن: ۵۰۰ گرم در هفته) داشته باشد زیرا کاهش وزن سریع، میزان اسید اوریک را افزایش داده و موجب حادتر شدن بیماری می شود.

کاهش غذاهای پورین دار و روغن زیاد در رژیم غذایی، نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب در روز و رعایت رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات کافی و جایگزینیسویابه جای گوشت.

nhs. uk

کد خبر: 46515

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT