پربازدیدترین ها

زهرا رفیعی: آرتروز شایع ترین بیماری مفصلی در جهان محسوب می شود که در ایران نیز شیوع بالایی دارد.

این عارضه می تواند به درد و ناراحتی های جدی، کاهش عملکرد و ایجاد ناتوانی در فرد مبتلا منجر شود. اگرچه افزایش سن و برخی عوامل ژنتیک می توانند زمینه ابتلا بهآرتروزرا فراهم کنند، ثابت شده است که داشتن اضافه وزن و برخی شیوه های نامناسب در نحوه انجام فعالیت های زندگی و به طور کلی سبک زندگی افراد از جمله عواملی هستند که در کاهش سن ابتلا به آرتروز و افزایش ناراحتی ها و عوارض ناشی از آن تأثیرگذارند.

دکتر وحید صمدی، متخصص فیزیوتراپی در گفت وگو با همشهری گفت: آرتروز عارضه ای است که در آن غضروف مفصلی دچار تخریب شده و از بین می رود. غضروف بافتی است که سطح استخوانی را می پوشاند و باعثلغزش آسان تر استخوان ها روی هم می شود. زمانی که این بافت از بین می رود ساییدگی استخوان ها باعثدرد و محدودیت حرکتی در مفصل می شود و این چیزی است که در بیماران مبتلا به آرتروز دیده می شود.

دکتر صمدی با اشاره به اینکه چنین روندی به صورت طبیعی با افزایش سن در هر فردی ممکن است اتفاق بیفتد گفت: برخی عوامل هستند که استعداد و احتمال ابتلا به آرتروز را افزایش می دهند. جنبه های ژنتیک، اعمال ضربه به مفاصل و انجام فعالیت های سنگین می توانند زمینه دچار شدن به آرتروز را فراهم کنند. یکی از مهم ترین عوامل زمینه ساز، چاقی و افزایش وزن است. واضح است هنگامی که وزن افزایش می یابد فشار بیشتری به مفاصل بخصوص مفاصل تحمل کننده وزن مثل لگن، زانو و ستون فقرات وارد می شود و این مسئله، فرسایش و تخریب غضروف مفصلی را به دنبال خواهد داشت. مشخص شده است که احتمال ابتلا به آرتروز در افراد چاق ۴ تا ۵ برابر بیشتر از افراد غیر چاق است. همچنین به ازای هر یک کیلوگرم افزایش وزن بدن، فشار وارده به مفصل زانو چندین برابر می شود.

وی با ابراز تاسف در مورد شیوع این بیماری در کشور، در مورد دلایل بروز آن گفت: یکی از مهم ترین دلایل آن سبک زندگی و داشتن برخی عادات نامناسب در وضعیت ها و فعالیت های بدنی است؛ به عنوان مثال دو زانو نشستن، استفاده از توالت ایرانی و بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها در اعمال فشار بیش از حد به مفاصل زانو تأثیرگذار هستند.

وی مهم ترین علامت ابتلا به آرتروز را وجود درد و سفتی مفصلی دانست و گفت: معمولا بیماران دچار خشکی صبحگاهی هستند؛ یعنی بعد از بیدار شدن از خواب احساس می کنند که حرکت مفصل با سفتی همراه است. چنین احساسی تقریبا پس از گذشت نیم ساعت برطرف می شود. اما به مرور با انجام فعالیت، درد و ناراحتی بیمار افزایش می یابد به طوری که در اواخر طول روز به اوج خود می رسد. گاهی اوقات در مفصل مبتلا به آرتروز تورم نیز مشاهده می شود. در تصاویر رادیوگرافی این بیماران کاهش فاصله مفصلی مشهود است.

یعنی سرهای دو استخوان به علت از بین رفتن غضروف به هم نزدیک می شوند و حتی ممکن است زوائدی هم به صورت خارهای استخوانی دیده شود. دکتر ابراهیم عباسی، متخصص فیزیوتراپی در گفت وگو با خبرنگار ما درباره درمان آرتروز گفت: متأسفانه آرتروز درمان قطعی ندارد؛ چرا که غضروفی که از بین می رود به دلیل نداشتن گردش خون مناسب، ترمیم و بازسازی نمی شود. با این حال از روش های مختلفی می توان برای تسکین علائم بیمار و جلوگیری از پیشرفت بیماری استفاده کرد.

گاهی اوقات ممکن است داروهای ضددرد و ضد التهاب برای بیمار تجویز شود. البته بیماران باید از مصرف خودسرانه و بی رویه این داروها جدا اجتناب کنند؛ چرا که درد نشانه ای است که حکایت از یک آسیب و ضایعه دارد و وجود مقداری از آن این هشدار را به بیمار می دهد که از ادامه دادن فعالیت آسیب رسان خودداری کند اما مهم ترین راهکار برای کنترل آرتروز این است که از میزان فشار وارده به مفصل مبتلا کاسته شود. بیماری که دچار آرتروز است باید سبک زندگی خود را به گونه ای اصلاح کند که در وضعیت های بدنی و فعالیت های خود فشار زیادی به مفاصل اعمال نشود؛ به عنوان مثال، در مورد آرتروز مفصل زانو باید از دو زانو نشستن و بالا و پایین رفتن زیاد از پله اجتناب و به جای توالت ایرانی از توالت فرنگی استفاده کند.

دکتر عباسی استفاده از فیزیوتراپی و ورزش درمانی را نیز در بهبود علائم بیماران بسیار مؤثر دانست و گفت: با به کاربردن تحریکات الکتریکی، امواج فراصوت، لیزر، گرما درمانی و سرما درمانی می توان تا حد زیادی درد و التهابات بیمار را کاهش داد. علاوه بر این روش ها، انجام ورزش های مناسب می تواند فشار وارده به مفاصل را کاهش دهد.

اهمیت ورزش درمانی به حدی است که تقریبا می توان گفت مفیدترین شیوه درمان آرتروز استفاده از تمرینات و ورزش هایی است که متناسب با شرایط بیمار و توسط متخصصان فیزیوتراپی تجویز می شود. به کمک این ورزش ها می توان دامنه حرکتی و انعطاف پذیری مفاصل را بهبود بخشید. همچنین با تقویت عضلات فشار کمتری به مفاصل اعمال می شود که این امر کاهش درد و ناراحتی بیمار را به دنبال خواهد داشت.

کد خبر: 70988

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT