پربازدیدترین ها

پایگاه اماراتی دِ نشنال گزارش داد

خبرگزاری تسنیم: پایگاه اماراتی دی نشنال طی گزارشی نوشت: صنعت خودروسازی ایران پس از پشت سر گذاشتن روزهای سخت، خود را برای آینده ای بهتر آماده می کند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمپایگاه اماراتی دِ نشنال طی گزارشی از صنعت خودروی ایران نوشت: زمانی که علیرضا با یک سال تاخیر، عاقبت خودروی جدید خودش را تحویل گرفت، متوجه شد که برخی از لوازم خودرو ناقص است.
خودروی وی فاقد لاستیک یدکی و ضبط صوت بود. وی به خودروساز مربوط شکایت کرد، اما پس از کش و قوس های فراوان، ماه گذشته به وی گفته شد که این لوازم موجود نیستند.
این پزشک ۴۱ ساله گفت: «تنها بهانه شان برای تحویل خودرو با این همه تاخیر، نبود قطعات به دلیل تحریم است.»
ایران چند سال قبل، دارای یک بازار خودروی رو به رشد بود، اما تحریم های اخیر تاثیری منفی بر صنعت خودرو سازی گذاشته است. تولید از سال ۲۰۱۱ به این سو، به کمتر از نصف کاهش یافته و از ۱.۶ میلیون به ۶۲۶ هزار و ۱۱۰ دستگاه در سال ۲۰۱۳رسیده است.
این هفته صنعت خودروی ایران با یک ضربه دیگر مواجه شده است و آن افزایش قیمت سوخت بود. ایران خودرو به صورت موقت فروش محصولاتش را تا تایید قیمت های جدید متوقف کرده است.
ایرانی ها وابستگی زیادی به خودرو دارند. قیمت خودرو در ایران پس از وضع تحریم ها افزایش یافته است. به دنبال تحریم ها چند شرکت خودروسازی خارجی از بازار ایران خارج شده اند. خروج شرکت های خارجی از بازار ایران موجب شد که شرکت های داخلی به سرعت به سمت خودکفایی حرکت کنند.
فرزاد منصوری، رئیس خط مونتاژ پژو ۲۰۶ در کارخانه ایران خودرو گفت: «زمانی که پژو از ایران رفت، ابتدا کار ما مختل شد. یک سال طول کشید تا ما بتوانیم اولین قطعات ساخت ایران را تولید کنیم… کار آسانی نبود. در واقع برای ما مصیبت بود. اما اکنون ما کاملا مستقل هستیم.»
امروز ایران خودرو تمام قطعاتی را که قبلا از شرکت پژوی فرانسه خریداری می کرد، خود تولید می کند. این برای کارکنان شرکت، مایه غرور است.
اما به رغم تلاش های ایران خودرو، تولید خودروهای سواری در طی سه سال گذشته، کاهش قابل توجهی را شاهد بوده است.
تعداد خودروهای فروخته شده از ۷۷۳ هزار دستگاه در یک سال منتهی به مارس ۲۰۱۲، به ۴۴۸ هزار دستگاه در سال پیش رو رسیده است.
پس از اعلام خبر افزایش قیمت سوخت، میزان فروش خودرو احتمالا کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.
حسین رنجبر، مدیر یکی از بخش های تولیدی ایران خودرو گفت: «سه سال قبل، تعداد خودروهایی که در پارکینگ ایران خودرو در انتظار فروش بودند دو برابر بود و کارکنان حتی یک دقیقه وقت استراحت کردن نداشتند، اما اکنون هم میزان فروش و هم میزان تولید کاهش یافته است.»
ایران خودرو در روزهای اوج فعالیتش، محصولاتش را به ۲۵ کشور جهان صادر می کرد و مراکز مونتاژ متعددی را در کشورهای آذربایجان، بلاروس، سوریه، ونزوئلا، سنگال و عراق دایر کرده بود. این شرکت ۳۷ هزار نفر را در خطوط تولید و ۱۵ هزار نفر را در تاسیسات مرتبط، مشغول به کار کرده بود.
به رغم لطمه ای که از تحریم ها متوجه ایران خودرو شده بود، این شرکت اعلام کرد که جلوی تعدیل نیرو را می گیرد.
امروز مجموعا ۳۷ هزار نفر در کارخانه تهران مشغول به کار هستند.
اما تلاش های ایران خودرو برای تولید قطعات در داخل هزینه بردار بوده است.
با افزایش هزینه ها، برخی مشکلات در خصوص کیفیت قطعات نیز بروز کرده و بعضی قطعات نیز همیشه در دسترس نیستند.
مدیران ایران خودرو می گویند، امیدوارند، برداشته شدن موقت تحریم ها بر اساس توافق ژنو به احیای این صنعت کمک کند.
ایران خودرو در حال مذاکره برای بازگرداندن برخی خودروسازان نام آشنای جهانی نظیر سوزوکی و مرسدس و همچنین پژو به ایران است. حتی احتمال ورود خودروسازان آمریکایی به بازار ایران نیز وجود دارد.
صنعت خودروسازی ایران پس از پشت سر گذاشتن روزهای سخت، خود را برای آینده ای بهتر آماده می کند، اما این اتفاق تنها در صورتی رخ خواهد داد که سرمایه گذاران خارجی به این کشور بازگردند.
انتهای پیام / / ۱۴۱

کد خبر: 142375

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT