پربازدیدترین ها

دبیرکل انجمن پسته ایران در گقت وگو با فارس مطرح کرد

دبیرکل انجمن پسته ایران با اشاره به اینکه تولید پسته در نیمه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته گفت: صادرات این محصول ۱۶ درصد کاهش داشته، اما مشکل بسته بندی و نامرغوبی محصول نیست بلکه مشکل بی ثباتی نرخ ارز برای انعقاد قرارداد با طرف خارجی است.

حمید فیضی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در مورد علت کاهش صادرات پسته در سال ۹۲ گفت: آماری که گمرک می دهد معمولا بر اساس سال محصولی نیست، بلکه بر اساس سال تقویمی است و ما این نحوه آماردهی را در صنعت پسته مورد اشکال می دانیم و باید آمار صادرات را با آمار تولید بررسی کنیم که از مهرماه هر سال شروع شده و به پایان شهریور سال بعد خاتمه می یابد.

وی با اشاره به اینکه مهرماه سال گذشته محصول پسته ایران برداشت شده افزود: میزان تولید پسته در کشور ۱۷۰ هزار تن بوده که نسبت مدت مشابه سال محصولی قبل ۱۰ درصد کاهش تولید داشته است.

وی ادامه داد: طی ۶ ماه پایانی سال ۹۲ چیزی حدود ۸۳ هزار تن پسته به کشورهای مختلف از جمله شرق دور مانند چین و هنگ کنگ، امارات، ترکیه، روسیه، هند و پاکستان صادر شده که نسبت به سال قبل آن ۱۶ درصد کاهش داشته است.

دبیرکل انجمن پسته ایران تحریم را یکی از جمله مسائلی دانست که بر روند صادرات تجار ایرانی تاثیر داشته و افزود: حتی کشتیرانی ما برای حمل و نقل با مشکلاتی مواجه است و امر سبب ایجاد تاخیر در ارسال کالاهای صادراتی است.

وی به ورود تدریجی پسته تولیدی به بازار برای مصرف داخلی و حتی صادرات اشاره کرد و گفت: حتی باغدار هم نمی داند که باید کالایش را الان بفروشد یا نه و از آنجا که در کشور انتظارات تورمی وجود داشته برخی فکر می کردند پسته باید گران شود و تحلیل ما بر اساس اطلاعات بازار نشان می دهد که تاکنون ۱۲۰ هزار تن از تولیدات پسته سال گذشته به مصرف داخلی و صنایع جانبی مثل گز و سوهان رسیده و حدود ۵۰ هزار تن باقی مانده است که به مرور وارد بازار می شود.

فیضی در پاسخ به اینکه بسته بندی مناسب و برند سازی چقدر در صادرات پسته موثر است گفت:مشکل صادرات پسته ایران در بسته بندی و برند سازی نیست و اصولا تجارت پسته در دنیا به صورت خام و فله ای صورت می گیردتا بر اساس سلیقه مصرف کننده هر منطقه فرآوری شود و در مورد کشورهای رقیب هم همین طور است.

دبیرکل انجمن پسته ایران در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه آیا با مشکلاتی مانند تائید سلامت پسته تولید ایران برای صادرات مواجه نشده اید گفت: هر بازار مصرفی در دنیا قوانین و مقررات خاص خود را دارد که تجار ایرانی هم سعی می کنند، این مقررات را رعایت کنند و حتی بحثآفلاتوکسین موجود در پسته مربوط به ۱۸ سال پیش است و اکنون چنین چیزی وجود ندارد. این موضوع مشکل پسته ایران نیست.

وی تصریح کرد: آن روزی که اکنون به عنوان مشکل صادرات از جمله پسته وجود دارد این است که نمی توان نرخ ارز را پیش بینی کرد و صادر کننده نمی داند بر سر چه عددی با خریدار به توافق برسد. از طرفی خریدار خارجی برای خود استراتژی طولانی مدت دارد که باید بداند چه کالایی در چه بازه زمانی و با چه قیمتی باید بخرد در صورتی که در مورد ایرانی ها امکان بستن قرارداد طولانی مدت نیست.

فیضی تاکید کرد: همه این مشکلات در حالی است که پسته به عنوان یکی از ارز آورترین محصولات صادراتی برای کشور محسوب می شود که باید برای آن اهمیت ویژه ای قائل شد.

انتهای پیام / ب

کد خبر: 142376

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT