پربازدیدترین ها

اختصاصی تسنیم / در دوره ۱۳ ساله منتهی به ۲۰۱۲

خبرگزاری تسنیم: بانک جهانی متوسط رشد اقتصادی ایران در دوره ۱۳ ساله ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ را ۴.۸ درصد اعلام کرد و از رتبه شصت و هفتمی ایران در بین ۱۹۵ کشور جهان از این نظر خبر داد

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، آمارهای ارئه شده از سوی بانک جهانی نشان می دهد متوسط رشد اقتصادی جهان در دوره ۱۳ ساله ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ بالغ بر ۲.۷ درصد بوده است.

به لحاظ منطقه ای، آسیای شرقی و اقیانوسیه بیشترین رشد اقتصادی را طی این مدت داشته است. رشد اقتصادی این منطقه در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ میلادی ۹.۲ درصد اعلام شده است. اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در این مدت ۴.۶ درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش متوسط رشد اقتصادی ایران در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ بالغ بر ۴.۸ درصد بوده است که بالاتر از رشد اقتصادی ۱۲۸ کشور جهان است. ایران از نظر رشد اقتصادی در این دوره رتبه ۶۷ جهان را به دست آورده است.

اقتصاد ایران در این دوره بیش از ۴ برابر اقتصاد منطقه یورو و حدود ۳ برابر اقتصاد آمریکا رشد داشته است. رشد اقتصادی منطقه یورو در طی دوره مورد بررسی ۱.۱ درصد و این رقم برای آمریکا ۱.۷ درصد اعلام شده است.

در رده بندی جهانی، جمهوری آذربایجان بالاترین رشد اقتصادی را داشته است. متوسط رشد اقتصادی این کشور ۱۴.۸ درصد اعلام شده است. پس از این کشور، قطر با رشد ۱۴ درصدی و ماکائو با رشد ۱۲.۷ درصدی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم جهان قرار گرفته اند.

برخی کشورهای دیگر که در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ رشد اقتصادی بیشتری نسبت به ایران داشته اند عبارتند از: آنگولا ۱۱.۸ درصد، آرژانتین ۵.۸ درصد، بحرین ۵.۴ درصد، چین ۱۰.۶ درصد، مصر ۴.۹ درصد، اندونزی ۵.۵ درصد، هند ۷.۷ درصد، کویت ۵.۱ درصد، عمان ۵ درصد، و عربستان ۶.۱ درصد.

اقتصاد ایران در مقایسه با سایر کشورهای درحال توسعه عموما عملکرد خوبی نداشته است و رشد اقتصادی ایران در دوره مورد بررسی عموما از کشورهای مهم در حال توسعه کمتر بوده است.

در عین حال کشورهای صنعتی و توسعه یافته رشد اقتصادی کمتری نسبت به ایران داشته اند که از جمله این کشورها عبارتند از: کانادا ۱.۹ درصد، فنلاند ۱.۷ درصد، فرانسه ۱.۱ درصد، انگلیس ۱.۵ درصد، آلمان ۱.۱ درصد، ایتالیا ۰.۲ درصد، ژاپن ۰.۷ درصد، اسپانیا ۱.۷ درصد.

سه کشور زیمبابوه، پورتوریکو و پالوئو تنها کشورهایی بوده اند که در این دوره رشد منفی داشته اند. اقتصاد این کشورها به ترتیب ۴.۱ درصد، ۰.۴ درصد و ۰.۱ درصد کوچکتر شده است.

انتهای پیام / /

کد خبر: 142380

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT