پربازدیدترین ها

تکرار / در ۱۲ ماهه منتهی به جولای ۲۰۱۴

خبرگزاری تسنیم: شرکت تجارت غلات قزاقستان اعلام کرد صادرات گندم این کشور به ایران در سال مالی منتهی به جولای ۲۰۱۴ با افزایش حدود ۳.۵ برابری نسبت به سال قبل به ۱.۲ میلیون تن خواهد رسید.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از رویترز، شرکت تجارت غلات قزاقستان اعلام کرد، قزاقستان با هدف تنوع بخشی به بازار صدور غلات خود و کاهش وابستگی اش به بنادر روسیه و اوکراین، صادرات غلات به ایران و چین را در سال جاری افزایش خواهد داد.
قزاقستان، بزرگترین تولید کننده غلات در آسیای میانه، بخش قابل توجهی از غلات خود که عمدتا شامل گندم و آرد گندم می شود را از طریق خطوط ریلی صادر می کند. تنها بندر این کشور در ساحل دریای خزر می تواند کمتر از ۶ درصد صادرات سالانه غلات این کشور را انجام دهد.
نوربک داییربکوف، رئیس شرکت تجارت غلات قزاقستان گفت، حجم غلات ارسالی به روسیه و اوکراین که از آنجا از طریق بنادر این کشورها به دریای سیاه و دریای آزوف صادر می شود، امسال در حال کاهش یافتن است.
داییربکوف، به خبرنگاران گفت: «قزاقستان در حال یافتن سوله های جدید و تنوع بخشی به جریان تجارت غلات خود می باشد… به این علت است که ما شاهد کاهش در صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ترکیه هستیم.»
وی افزود، قزاقستان صادرات گندم خود به ایران را در سال مالی جاری(تا پایان ۳۰ ژوئن) به ۱.۲ میلیون تن افزایش خواهد داد. قزاقستان در سال گذشته مالی تنها ۳۴۶ هزار و ۶۰۰ تن گندم به ایران صادر کرده بود.
بندر آکتائو در ساحل دریای خزر و در غرب قزاقستان می تواند سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن غلات صادر کند که بخش عمده ای از آن به ایران ارسال می شود.
وی همچنین اضافه کرد، انتظار می رود صادرات غلات قزاقستان به چین امسال بیش از دو برابر شود و به ۳۷۰ هزار تن برسد. داییربکوف ابراز امیدواری کرد که در آینده قزاقستان بتواند غلات خود را از طریق چین به سایر کشورها در جنوب شرق آسیا صادر کند.
انتهای پیام / / ۱۳۷

کد خبر: 142402

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT