پربازدیدترین ها

تکرار /

خبرگزاری تسنیم: رویترز به نقل از منابع غیر رسمی اعلام کرد هند طی سه ماه آینده و در چارچوب توافق ژنو ۱.۶۵ میلیارد دلار پول نفت ایران را پرداخت می کند و تهران خواستار دریافت این مبالغ به ریال عمان شده است.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، چهار منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته اند قرار است هند طی سه ماه آینده مبلغ ۱.۶۵ میلیارد دلار به ایران بپردازد. این پول بخشی از ۴.۲ میلیارد دلاری است که باید بر اساس توافق هسته ای ژنو به حساب ایران واریز شود.
در این توافقنامه که در سوم آذرماه در ژنو بین ایران و کشورهای ۱ + ۵ منعقد شد تصریح شده ایران در صورت پایبندی به مفاد این قرارداد به ۴.۲ میلیارد دلار از دارایی های نفتی مسدود شده خود در بانک های خارجی در قالب ۸ قسط دسترسی خواهد داشت.
تا کنون چهار قسط توسط ژاپن و یک قسط توسط کره جنوبی مجموعاً به مبلغ دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار به ایران تحویل داده شده است.
قسط های بعدی باید به ترتیب در ۲۴ اردیبهشت، ۲۷ خرداد و ۲۰ تیر سال ۱۳۹۳ به حساب ایران واریز شوند.
بر اساس این گزارش دولت هند از پالایشگاه های مشتری نفت ایران خواسته اولین قسط را تا اواسط ماه مه واریز کنند.
یکی از منابع آگاه گفته ایران از دولت هند خواسته که پرداخت ها را با ریال عمان به حساب بانک مرکزی ایران واریز کند.
کشورهای غربی به رهبری آمریکا با طرح این ادعا که برنامه هسته ای ایران جنبه های نظامی دارد تحریم هایی را علیه ایران وضع کرده اند.
تهران همواره ادعاها درباره برنامه هسته ای خود را رد و بر مصارف صلح آمیز این برنامه تأکید کرده است.
جمهوری اسلامی ایران از امضاکنندگان پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی(ان پی تی) و از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی است. بازرس های آژانس تا کنون چندین بار از تأسیسات هسته ای ایران دیدن کرده اند اما هرگز شواهدی مبنی بر انحراف آن به سمت مقاصد نظامی ارائه نکرده اند.
انتهای پیام /

کد خبر: 142418

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT