پربازدیدترین ها

مجمع جهانی اقتصاد گزارش داد

خبرگزاری تسنیم: مجمع جهانی اقتصاد از نزول ۳ پله ای ایران در رده بندی جهانی از نظر آمادگی و توسعه تکنولوژی اطلاعات خبر داد و اعلام کرد ایران رتبه ۱۰۴ جهان بر اساس «شاخص آمادگی شبکه ای» را کسب کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش های سالانه «تکنولوژی اطلاعات جهان» وضعیت توسعه تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در ۱۴۸ کشور جهان از جمله ایران را مورد بررسی قرار داده است.

این نهاد بین المللی کشورهای جهان را بر پایه شاخصی به نام شاخص آمادگی شبکه ای رده بندی کرده است. شاخص آمادگی شبکه ای وضعیت و میزان آمادگی کشورها برای بهره برداری از فرصت های ایجاد شده از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات را نشان می دهد. این شاخص به دنبال ایجاد درک بهتر از تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر رقابت پذیری کشورها، نه تنها به عنوان یک صنعت، بلکه به عنوان موتور محرکه صنایع و اقتصاد کشورهاست.

در این شاخص سه مولفه مورد نظر قرار گرفته اند که عبارتند از محیطی که ساختار فناوری اطلاعات در هر کشور بر روی آن مستقر شده است، میزان آمادگی نقش آفرینان اصلی اجتماع یعنی افراد، بنگاه های اقتصادی و دولت جهت بهره برداری از فناوری اطلاعات و نهایتاً میزان استفاده عملی و عینی این نقش آفرینان از تکنولوژی های ارتباطی.

بر این اساس به هر کشور نمره ای از صفر تا ۱۰ داده می شود که هر چه نمره یک کشور بیشتر باشد دلالت بر آمادگی و توسعه بیشتر تکنولوژی ارتباطات در آن کشور دارد.

مجمع جهانی اقتصاد نمره ایران در شاخص آمادگی شبکه ای را ۳.۴۲ واحد اعلام کرده است. ایران در سال میلادی گذشته نیز همین نمره را در شاخص آمادگی شبکه ای بدست آورده بود.

در عین حال ایران در رده بندی جهان ۳ پله نزول داشته و در حالی که سال گذشته رتبه ۱۰۱ جهان از نظر میزان توسعه تکنولوژی اطلاعات را بدست آورده بود در گزارش امسال به رتبه ۱۰۴ تنزل پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش فنلاند در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته است. نمره این کشور در شاخص آمادگی شبکه ای ۶.۰۴ واحد اعلام شده است. سنگاپور با نمره ۵.۹۷ واحد و سوئد با نمره ۵.۹۳ واحد به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

رتبه برخی کشورهای دیگر بر اساس شاخص آمادگی شبکه ای عبارت است از: آمریکا ۷، آلمان ۱۲، ژاپن ۱۶، قطر ۲۳، امارات ۲۴، فرانسه ۲۵، اسپانیا ۳۴، عمان ۴۰، اردن ۴۴، ترکیه ۵۱، ایتالیا ۵۸، کویت ۷۲، مصر ۹۱، آرژانتین ۱۰۰، پاکستان ۱۱۱، مالی ۱۲۷، یمن ۱۴۰.

کشور آفریقایی چاد نیز با کسب نمره ۲.۲۲ در انتهای رده بندی جهانی قرار گرفته است.

انتهای پیام / /

کد خبر: 142477

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT