پربازدیدترین ها

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: شهر تهران یکی از ۱۲ شهری است که وزارت نیرو برای رفع بحران آبی آن در فصل گرمای ۹۳ اعلام آماده باش داده است. قطع نشدن آب شرب این شهر در تابستان در گروی تخصیص اعتبار خشک سالی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، در میانه بهار امسال، قائم مقام وزیر نیرو اعلام کرد که ۱۲ شهر اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد با بحران آبی روبه رو شده اند.

به گفته این مقام مسئول، وزارت نیرو از ابتدای اردیبهشت ماه در حال آماده باش است و همه موارد مربوط به این ۱۲ شهر را به دقت بررسی کرده است.

بررسی وضعیت منابع آبی شهر تهران نشان می دهد که میزان حجم آب ذخیره شده در ۵ سد تأمین آب شرب استان تهران مطلوب نیست.

* کاهش ۳۲ درصدی بارش های استان تهران

محمد پرورش، مدیرعامل آبفای استان تهران در میانه بهار در خصوص تامین آب تهران در تابستان پیش رو، گفت: از اوایل امسال کارگروهی برای تامین آب تهران با ریاست قائم مقام وزیر نیرو تشکیل شده و با توجه به اینکه بارش های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون درمقایسه با دوره مشابه دراز مدت با کاهش ۳۲ درصدی و در قیاس با مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد کاهش یافته، برنامه ریزی هایی انجام شده است تا در تابستان شرمنده مردم نباشیم.

وی افزود: سال گذشته به خاطر ذخایر مناسب سدهای تهران، دغدغه تامین آب وجود نداشت و آب کافی پشت سدها بود اما امسال وضعیت سدها به دلیل بارش های نامناسب به ویژه در سامانه شرق تهران، خوب نیست.

* سامانه شرق تهران ۵۰ درصد کمتر از سال گذشته آب دارد

پرورش تصریح کرد: سدهای تهران به ویژه در سامانه شرق، به طور متوسط ۵۰ درصد کمتر از سال گذشته آب دارند و با وجودی که در آبان و آذرماه نیز دغدغه تامین آب تهران وجود داشت، با برنامه ریزی های انجام شده شش ماه دوم سال گذشته بدون مشکلی سپری شد.

وی افزود: یک سری اقدام های اجرایی مانند حفر ۲۴ حلقه چاه و اجرای پروژه ماملو تا پایان خردادماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

پرورش با بیان اینکه مدیریت مصرف مهم ترین اولویت ما است، گفت: اگر ۲۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب توسط مشترکان خانگی صورت پذیرد، تابستان را بدون دغدغه ای پشت سر خواهیم گذاشت.

* تهران ۲۷۸ میلیون مترمکعب کمبود آب دارد

خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران نیز ماه گذشته در این خصوص اظهار داشت: حجم کنونی آب موجود در مخازن سدهای تهران ۳۶ درصد درمقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته کاهش یافته است.

به گفته وی، تهران در میانه بهار با کسری ۲۷۸ میلیون مترمکعبی آب مواجه بوده است.

ارتقایی تصریح کرد: برای تامین آب تهران و جبران کسری موجود باید ۳۰ حلقه چاه در شرق تهران حفر شود که حفر آنها دو تا سه ماه زمان می برد بنابراین برای اینکه مشکلی در زمان پیک مصرف در تابستان رخ ندهد، باید هرچه سریع تر اعتبار خشک سالی تخصیص یابد.

* هنوز حساسیت بحران ابی تهران درک نشده

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران تصریح کرد: به نظر می رسد هنوز حساسیت این موضوع به طور کامل درک نشده و باید به گونه ای سیاست گذاری کنیم که بدون نگران کردن مردم، افکار عمومی متوجه جدی بودن بحران کم آبی در تهران شوند.

در سالهای ۹۱ و ۹۲ که بحران آبی و کمبود حجم منابع آبی استان تهران در حد امسال بحرانی نبود، در زمانهای پیک مصرف شاهد قطعی های موردی چند ساعته بودیم. از اینرو در سال جاری که شهر تهران به عنوان یکی از شهرهای با بحران آبی اعلام شده، بر اساس گفته های مدیران مربوطه، در صورت تخصیص نیافتن اعتبار خشک سالی برای حفر شدن ۳۰ حلقه چاه در شرق تهران و تکمیل رینگ تهران، با توجه به افزایش قابل توجه دمای هوا، در زمان هایی که مصرف سرانه آب تهران از ۳۲۰ مترمکعب فراتر رود احتمال بروز قطعی های پراکنده آب و حتی قطعی های گسترده بسیار زیاد است.

انتهای پیام /

کد خبر: 153998

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT