پربازدیدترین ها

مدیر سابق شرکت نفت و گاز پارس در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس ایران تکمیل کلیه فازهای پارس جنوبی را تا پایان دولت یازدهم لطیفه خواند.

موسی سوری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، گفت: راه اندازی فاز ۱۱ پارس جنوبی در دولت یازدهم مانند طنز بیع متقابل یا همان " بیع متعامل " است؛ بیع متقابل یعنی اینکه یک بچه پولدار یا پیمانکار پولدار با پولی که می آورد تولید می کند و بعد سود و پولش رو می برد. اما " بیع متعامل " یعنی ما پول نفت یا همان پول ملت را به یک شرکت دولتی - مانند پتروپارس که بچه شرکت ملی نفت ایران است - می دهیم و می گوییم تو از در بیا داخل و بگو پول دارم و پول مال خودم است و ما هم چشمهایمان را می بندیم، ذهن خود را کور می کنیم و می گوییم پول مال توست و اختیار هم با توست، سیستم دولتی هم حق ندارد بگویید که پول را از خودم گرفتی.

** تکمیل فازهای پارس جنوبی نیازمند بیش از ۲۵ میلیارد دلار
او گفت: تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی تا سال ۱۳۹۶ غیر ممکن است مگر این که معجزه مانند برداشته شدن تحریم ها و تحول بنیادی در نظام اجرای پروژه های صنعت نفت اتفاق بیافتد. با توجه به روند توسعه فازهای پارس جنوبی مانند، فاز ۹ و ۱۰ که ۱۱۴ ماهه و فاز ۶،۷ و ۸ که ۱۱۲ ماهه تکمیل شد، میانگین زمان توسعه یک فاز پارس جنوبی ۷۸ ماه است پس برای تکمیل این پروژه پنج تا شش سال زمان نیاز است. البته مشروط به این که مشکلات سطح راهبردی حل شود. توسعه باقی فازها هم مشروط به تامین منابع مالی است که حداقل ۲۵ میلیارد دلار نیاز خواهد بود.
وی با اظهار اینکه صنعت نفت کشور تجربه تاریخی اجرای مگا پروژه را ندارد گفت: فرهنگ مدیریت پروژه نه در بین مدیران پروژه و نه در سازمان های پروژه محور وجود ندارد. باید به تدریج این بلوغ ایجاد شود.
سوری گفت: اکنون تاکید وزیر نفت بر این است که مشکل توسعه پارس جنوبی تامین منابع مالی و تجهیزات مورد نیاز است، اما سال گذشته که من این دو مشکل را مطرح کردم وی گفت مشکل توسعه این میدان مدیریتی است. امروز وزیر نفت به حرف سال گذشته من رسید.
وی ادامه داد: صنعت نفت کشور یک توسعه نیافتگی تاریخی در اجرای پروژه ها دارد؛ برای اینکه مغز متفکر صنعت نفت قبل از انقلاب اسلامی در خارج از کشور و دست خارجی ها بود؛ یعنی سیاستگذاری، تصمیم گیری و طراحی آینده آرمانی این صنعت توسط خارجیها انجام می شد و آنها عمداً مانع انجام این امر توسط داخلیها شدند. بعد از انقلاب مشاورهای خارجی رفتند و اما ما هم این تفکر راهبردی را ایجاد نکردیم.
مدیر عامل سابق شرکت نفت وگاز پارس با اشاره به این که شرکت ملی نفت ایران باید نظارت راهبردی داشته باشد اما نظارت عملیاتی دارد و وارد مسائل اجرایی شده است اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران باید در جایگاه نظارت راهبردی قرار بگیرد.

** چرا شرکت نفت نمی تواند شرکتهای اجرایی را بازخواست کند
وی توضیح داد: شرکت ملی نفت باید یقه شرکت ها اجرایی را بگیرد که چرا در قبال پول و امکاناتی که داده شده پروژه ها با تأخیر مواجه می شوند. اما شرکت ملی نفت از آنجایی که اختیار انتخاب پیمانکار را به شرکت های اجرایی نداده است، نمی توان اسن کار را انجام دهد. در واقع شرکت نفت یک پیمانکار فشل دولتی یا شبه دولتی ناتوان را انتخاب می کند که موجب می شود دست و پای شرکت اجرایی بسته شود. نظارت راهبردی با نظارت عملیاتی تفاوت ماهوی دارد؛ آقایان از وزارت نفت تا شرکت ملی نفت ایران همه نظارت علیاتی دارند.
وی با بیان این که مشکلات پارس جنوبی دو سطح دارد توضیح داد: سطح اصلی این مشکلات راهبردی است که به تحریمها و مدیریت آن مربوط می شود؛ این مشکل علاوه بر ایجاد مانع بر سر تامین منابع مالی و انتقال ارز، تامین کالا و تجهیزاتی که در داخل ساخته نمی شود را هم با مشکل مواجه کرده است. وقتی که کالاها و اقلام مهندسی مورد نیاز مانند کمپرسورها و ابزار دقیق که فناوری ساخت آنها در داخل وجود ندارد، از خارج تامین نشود، طرح ها با تاخیر و دشواری بسیار زیاد اجرا خواهند شد.
سوری گفت: در گذشته بر این موضوع تاکید کردم که مشکل میدان گازی پارس جنوبی " مدیریت در اجرا " نیست؛ نه این که در این بخش مشکل نداریم؛ داریم، اما مشکل در مدیریت اجرایی مشکل در سطح دوم است.

** افزایش تولید از پارس جنوبی مشروط است
او افزود: اگر تحریمها مدیریت و تدبیر شود به گونه ای که منابع ارزی مورد نیاز توسعه پارس جنوبی تامین و کالا و تجهیزات مورد نیاز وارد شود می توان پروژه ها را اجرا کرد و به افزایش تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز در سال جاری دست یافت.
مدیر عامل سابق شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر این که افزایش تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز در سال ۱۳۹۳ امکانپذیر است اظهار کرد: اما دشواری و موانع زیادی بر سر تحقق این هدف وجود دارد.
سوری ادامه داد: سکوی اصلی فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، مهر سال ۱۳۹۱ نصب شد و طبق روال راه اندازی آن چهار تا هشت ماه زمان نیاز دارد. خطوط لوله آن هم اجرا شده است و حفاری چاه ها نیز پیشرفت خوبی دارد. این دو فاز آماده تر از فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوی برای انتقال گاز به خشکی است. همچنین حفاری چاه های فاز ۱۲ پارس جنوبی نیز از قبل کامل شده بود و سه خط لوله اصلی آن اجرا و سکو این فاز نیز مهر ۹۱ نصب شده است.
او با بیان این که افزایش تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز ایده آل است و جای تعمل دارد گفت: اما مطمئن هستم که بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز در روز از مخزن پارس جنوبی افزایش تولید خواهیم داشت.

انتهای پیام / /

کد خبر: 154004

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT