پربازدیدترین ها

نشریه اقتصادی فوربس:

خبرگزاری تسنیم: نشریه اقتصادی فوربس با اشاره به نگرانی شرکت های غربی از مقابله به مثل روس ها در برابر تحریم های آمریکا و اروپا نوشت: تازه ترین مقابله به مثل پوتین علیه تحریم های غرب شرکتهای چند ملیتی آمریکا را در تیررس قرار داده است.

به گزارشخبرگزاری تسنیمنشریه اقتصادی فوربس طی گزارشی نوشت: روسیه به مقابله به مثل معروف است. لایحه جدید این کشور که هفته گذشته اعلام شد، برای دارایی های شرکت های چند ملیتی که در آن کشور به تجارت مشغولند، تهدید جدی به حساب می آید.

این لایحه بخشی از تحریمهایی است که پوتین در مقابله به مثل با آمریکا و اروپا به کار گرفته است. تازه ترین دور تحریمها که از سوی واشنگتن و بروکسل در ماه جولای اعلام شد، حساس ترین نقاط روسیه را نشانه رفت یعنی بخش انرژی. اما شبکه های خبری اقتصادی گزارش دادند که مجلس روسیه مشغول تصویب لایحه ای است که به این کشور این قدرت را می دهد که دارایی شرکتهای خارجی را مصادره کند. این تصمیم، به مذاق برخی از شرکتهای آمریکایی خوش نیامده است. اگرچه همه اینها گمانه زنی هستند، اما تاریخ نشان داده است که دولت روسیه در مورد مصادره دارایی های مربوط به انرژی تحت تملک شرکتهایی که دشمنان این کشور محسوب می شوند، کوچکترین تردیدی به دل راه نمی دهد.

این نشریه آمریکایی افزود: روسیه به توقیف دارایی های خصوصی شرکتهای خصوصی که برخلاف قوانین کرملین عمل کرده اند، مشهور است. در ۲۵ سپتامبر قانونگذاران این کشور لایحه ای را پیشنهاد کردند که به دولت اجازه می داد دارایی های شرکتهای چندملیتی را توقیف کند. این اقدام، سلاح دیگری است که پوتین می تواند در مقابله با تحریمهای غرب به کار بگیرد.

چنین گمان نمی رود که روسیه بخواهد سکوی نفتی آلفا که با کمک شرکت اکسون موبیل در حال حفاری دریای کارا است را مصادره کند اما خطر همچنان وجود دارد. همین مساله موجب شده است وکیلان آمریکایی محتاطانه عمل کنند.

آدری گولتسبلات، وکیل روسی شرکت گولتسبلات می گوید: " هیچ شرکتی مایل نیست این تحریمها را زیر پا بگذارد. شرکتها همچنان در تلاشند که با قوانین کنار بیایند. " آقای گلتسبلات بین سالهای ۱۹۸۹تا ۱۹۹۳ هنگامی که قانون اساسی جدید روسیه به همه پرسی گذاشته شد، از مقامات قضایی این کشور بود.

اخبار مربوط به لایحه توقیف دارایی های خارجی موجب تضعیف قیمت دلار شد و سهامداران اروپا را وحشتزده کرد، زیرا طلا با افزایش ۹ دلاری از ۱۲۱۵ دلار به ۱۲۲۴ دلار افزایش یافت و مبادلات سهام فرانکفورت طی سی دقیقه باقیمانده مبادلات، ۰.۸ درصد کاهش یافت.

روسیه ابتدا خلیج کریمه و سپس در ۱۶ مارس ناحیه ای خودمختار از اوکراین را به خود ملحق کرد. بعد از این رخداد، تحریمها علیه روسیه آغاز شد. این تحریمها اشخاص روسی را از برداشت پول از حسابهای بانکیشان در آمریکا یا سفر به آمریکا منع می کردند. اروپا نیز چنین تحریمهایی را علیه همین اشخاص اعمال کرد.

با گذشت زمان، تحریمها بخشهای مهم روسیه را نیز هدف قرار دادند. تحریم بخش انرژی این کشور از ماه جولای آغاز شد. لایحه هفته گذشته آشکارا شرکتهای چند ملیتی آمریکایی را در تیررس قرار داده است؛ شرکتهایی که در صورت وخیم تر شدن اوضاع تحریمهای روسیه، شاهد مصادره دارایی های خود خواهند بود.

بر اساس این گزارش این روزها با شعله ور شدن آتش ملی گرایی در روسیه، چنین قوانین ضد تجاری باید از سوی اروپا جدی گرفته شوند. اروپا بازاری است که بیشترین زیان را در تحریم روسیه خواهد دید.

جان دن، تحلیلگر اقتصادی و عضو آشمور گروپ که شرکتی در زمینه سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور است گفت: " اگر این مساله تا فصل زمستان حل نشود، اتحادیه اروپا دچار مشکل خواهد شد. در این وضعیت، من معتقدم که پوتین پیروز میدان خواهد بود. " شرکتهای تولید کننده انرژی دولتی به سرعت با چین قراردادهای بلند مدت در زمینه انرژی را منعقد کرده اند. آنها در حال روی گرداندن از اتحادیه اروپا هستند و اتحادیه اروپا ممکن است در نهایت مجبور شود برای گاز روسیه بهای بیشتری را بپردازد. روسیه در شرایط خوبی قرار دارد. اما شرایط اتحادیه اروپا خوب نیست. "

با این حال اقتصاد و بازارهای سهام روسیه به این زودی پیروز میدان نخواهند بود. بازارهای اروپا نیز با شروع فصل زمستان، شروع به زیان دادن خواهند کرد. اروپا برای ایجاد منبع سوختی گرما در فصل زمستان به روسیه وابسته است.

سیگنورلی گفت: " گمان نمی کنم بازارهای سهام اروپا بتوانند از کشمکشها و مشکلات متغیر اوکراین رها شوند مگر اینکه توافقنامه صلحی به امضا برسد که به لغو تدریجی تحریمهای اقتصادی اعمال شده بر روسیه بیانجامد. "

شایان ذکر است که پترو پوروشنکو رییس جمهور اوکراین، هفته گذشته واشنگتن را دست خالی رها کرد. باراک اوباما در حال حاضر بر روی مسئله داعش در خاورمیانه بعنوان یکی از موضوعات سیاست خارجه خود متمرکز شده است. جدا از تحریمها، جنگ نیابتی با روسیه دور از ذهن نخواهد بود.

هرچند آمریکا ممکن است خواستار جایگزینی گاز روسیه با گاز مایع طبیعی آمریکا باشد، اما عملی شدن این ایده چند سال به طول خواهد انجامید.

دن افزود: " ما برای واردات گاز ال ان جی امکانات زیربنایی نداریم. "

بدون تعهد نظامی از سوی واشنگتن یا ناتو، دولت اوکراین مجبور به توافق با جدایی طلبان حامی روسیه خواهد بود و این مساله احتمالا برای پوتین خوشایندتر از پترو است.

در همین میان، تجارت برای شرکتهای چند ملیتی آمریکایی در روسیه، غیرمعمول است. هرچند روسیه برای مصادره اموال آنها ضرب العجل تعیین نکرده است اما جو بیگانه بودن در کشوری که از تحریمهای غرب، آزرده است تنها موجب آشفتگی شرکتهایی که قوانین کرملین را زیر پا گذاشته اند نخواهد شد.

انتهای پیام / /

کد خبر: 180581

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT