پربازدیدترین ها

افتتاح فاز یک آزادراه حرم تا حرم به زمستان موکول شد

خبرگزاری تسنیم: درحالی قرار بود فاز یک آزادراه حرم تاحرم تابستان امسال به بهره برداری برسد که وزیر راه افتتاح این پروژه را به دلایل ایمنی به پایان امسال موکول کرده، پروژه ای که علاوه بر مسائل ایمنی، کارفرما و پیمانکار آن با یکدیگر اختلافات مالی دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی آخرین روز کاری هفته گذشته از آزادراه حرم تا حرم بازدید کرد. وی در این بازدید با تاکید بر ضرورت تشکیل تیمی برای بررسی جوانب تحویل آزادراه قم - گرمسار، گفت: مهم ترین مسئله وزارت راه بحثایمنی در پروژه هاست و آزادراه قم - گرمسار تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به عدم بهره‎برداری از پروژه های نیمه‎کاره و ناقص، نصب دوربین های کنترل سرعت و سایر تجهیزات راهداری در آزادراه مذکور را از مهم ترین اقدامات دانست و افزود: باید مفهوم معماری راه را در دستور کار پروژه های راهسازی قرار دهیم.

البته مباحثمربوط به ایمنی فقط یک روی سکه است. اوایل اردیبهشت ماه امسال مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقلبا اشاره به صرفه جویی روزانه ۱۵۰ میلیون تومانی مصرف سوخت با بهره برداری از آزادراه قم - گرمسار در عین حال گفت: پروژه آزادراه حرم تا حرم مشکل تامین منابع مالی دارد.

علی نورزاد با تاکید بر این که تلاش می شود با مدیریت جهادی این آزادراه تا پایان نیمه اول سال جاری به بهره برداری برسد یکی از مشکلات مقابل پروژه آزادراه حرم تا حرم را تامین منابع مالی اعلام کرد و گفت: قرار است تا در یک تناوب زمانی معین مبلغ قابل توجهی از راه های مختلف چون اوراق مشارکت، فروش سهام کارخانجات دولتی و بودجه عمومی به این پروژه تزریق شود.

به فاصله چند روز پس معاون وزیر راه و شهرسازی این بار معاون ساخت و توسعه آزادراه ها از افتتاح فاز اول آزاد راه حرم تا حرم تا سفرهای تابستانی امسال خبر داد و گفت: آزادراه قم گرمسار مسیر کنونی را ۸۵ کیلومتر کاهش می دهد.

حسن احمدی نوری با بیان اینکه فاز دو آزادراه حرم تا حرم در قالب ۴ باند رفت و برگشت ساخته خواهد شد اظهار کرد: کل فاز یک و دو ۳۵۰ کیلومتر است که با بهره برداری از این آزادراه ها مرکز و جنوب و جنوب شرق کشور به شمال شرق متصل می شود.

وی میزان اعتبار برای بهره برداری از آزادراه مذکور را ۴۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پیشرفت این پروژه در حال حاضر ۷۵ درصد است که پیش بینی می کنیم برای سفرهای تابستانی امسال به بهره برداری برسد.

این در حالی بود که چند ساعت پس از اظهارات معاون ساخت و توسعه آزادراه ها، لارتی مدیرعامل شرکت احداثآزادراه حرم تا حرم از افزایش هزینه های احداثاین پروژه به دلیل نوسانات نرخ مصالح خبر داد.

بابک لارتی اواسط اردیبهشت امسال گفته بود: هزینه اجرای آزادراه حرم تا حرم حد فاصل قم - گرمسار حدود ۳۶۸ میلیارد تومان برآورد می شد که این رقم پس از نوسانات نرخ مصالح و با احتساب هزینه های بیمه، مالیات و تملک اراضی به حدود ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

به گزارش تسنیم، در یک سال اخیر اگر چه عالی ترین مقام شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل با سرمایه گذاران خارجی جلسات متخلفی را برگزار کرده، اما با این حال بسیاری از پروژه های مهم راهسازی کشور از کمبود منابع مالی رنج می برند. مسئله ای که به اختلافات بین کارفرما و پیمانکار دامن زده و باعثشده تا روند ساخت پروژه های راهسازی کُند و در پاره ای مواقع متوقف شود.

انتهای پیام /

کد خبر: 180642

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT