پربازدیدترین ها

عضو هیات مدیره خانه صنعت در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: یک عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه قرار بود نرخ سود تسهیلات با کاهش نرخ تورم تا حدودی کاهش پیدا کند، گفت: دولت قبل از ارائه یارانه سود تسهیلات به واحدهای تولیدی نخست نرخ سود بانکی را کاهش دهد.

آرمان خالقی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در مقطعی دولت تسهیلات تبصره ای را در اختیار تولیدکنندگان قرار می داد، اظهارداشت: در آن شرایط دولت نصف سود تسهیلات را پذیرفته بود و مابقی را تولیدکنندگان پرداخت می کردند.

وی با بیان این که البته ارائه تسهیلات ارزان قیمت به تولیدکنندگان باعثشده بود تا رقابت ناسالمی میان مردم به وجود آید، افزود: یکی از آسیب های جدی این سیاست ایجاد مفاسد اداری و رانت بود چراکه هر کس با توجه به روابط خود اقدام به دریافت تسهیلات می کرد که این موضوع با توجه به منابع محدود دولت از روال کاری خارج شد.

این عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تأکید براینکه دولت باید برای پرداخت بخشی از سود تسهیلات دریافتی واحدهای تولیدی از سیستم بانکی برنامه منسجمی داشته باشد، گفت: تعریف تسهیلات ارزان و چگونگی اولویت بندی واحدهای تولیدی در دریافت آنها بسیار حائز اهمیت است که دولت باید این موضوعات را مدنظر قرار دهد.

خالقی با اشاره به اینکه تعیین سود تسهیلات بانکی تابع نرخ تورم است، اظهار داشت: قرار بود نرخ سود تسهیلات با کاهش نرخ تورم تا حدودی کاهش پیدا کند اما هنوز چنین امری اجرایی نشده است.

به اعتقاد وی، دولت برای ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی نخست باید تصمیمات لازم را در کاهش نرخ سود تسهیلات انجام داده و بعد بر مبنای آن به محاسبه ارائه تسهیلات ارزان به واحدهای تولیدی نماید.

یک عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه در گام بعدی مدیریت دولت در اولویت بندی واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات از اهمیت زیادی برخودار است، تصریح کرد: باید از ایجاد مفاسد اداری جلوگیری کرد و ضمن بررسی نیازسنجی واحدهای مختلف به منابع و همفکری با بخش خصوصی این سیاست را به نحو مناسبی اجرایی کرد.

وی در ادامه صحبت های خود به کار مشترک صندوق توسعه ملی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و خانع صنعت و معدن در استقرار سایت بهین یاب اشاره کرد و گفت: در این کار مشترک واحدهای تولیدی متقاضی در یافت منابع ریالی صندوق توسعه ملی در سایت ثبت نام می کردند و این امر به خوبی اجرا شد اما عدم همکاری سیستم بانکی باعثشد تا نتوانیم به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.

انتهای پیام /

کد خبر: 180737

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT