پربازدیدترین ها

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: در حالی وزیر راه از افتتاح فاز یک آزادراه حرم تا حرم(قم - گرمسار) همزمان با دهه فجر امسال خبر داده که این پروژه از اردیبهشت ماه امسال تا اوایل مهرماه فقط یک درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، یعنی ماهانه فقط ۲۲ صدم درصد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، ۱۶ اردیبهشت امسال معاون ساخت و توسعه آزادراه ها شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور با اشاره به افتتاح فاز اول آزاد راه حرم تا حرم تا سفرهای تابستانی امسال خبر داد و گفت: آزادراه قم گرمسار مسیر کنونی را ۸۵ کیلومتر کاهش می دهد.

احمدی نوری افزود: با توجه به این که در شبکه آزادراهی فاقد کریدوری بودیم که مرکز، جنوب و جنوب غرب کشور را به شمال شرق متصل کند مطالعات امکان سنجی آزاد راه حرم تا حرم انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر با توجه به پایانه های مرزی سرخس دو غارون و باجگیران ضرورت ساخت کریدور احساس شد از این رو آزادراه حرم تا حرم اولویت بندی شد و روی فاز یک آن یعنی آزادراه قم گرمسار به طول ۱۵۲ کیلومتر متمرکز شدیم.

وی با بیان اینکه فاز دو آزادراه حرم تا حرم در قالب ۴ باند رفت و برگشت ساخته خواهد شد اظهار کرد: کل فاز یک و دو ۳۵۰ کیلومتر است که با بهره برداری از این آزادراه ها مرکز و جنوب و جنوب شرق کشور به شمال شرق متصل می شود.

معاون ساخت و توسعه آزادراه ها صرفه جویی حاصل از گازوئیل را نیز سالانه ۱۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: فاز یک و دو آزادراه حرم تا حرم با مشارکت قرارگاه خاتم الانبیا درحال ساخت است و مشارکت در آزادراه قم گرمسار ۶۰ به ۴۰ است.

احمدی نوری میزان اعتبار برای بهره برداری از آزادراه مذکور را ۴۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پیشرفت این پروژه در حال حاضر ۷۵ درصد است که پیش بینی می کنیم برای سفرهای تابستانی امسال به بهره برداری برسد.

از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی اخیرا اعلام کرده که این پروژه ۷۶ پیشرفت فیزیکی دارد. عباس آخوندی در بازدید از آزادراه حرم تا حرم حدفاصل قم تا گرمسار ضمن تاکید بر توجه به مفهوم معماری راه در ساخت زیربناهای حمل و نقل گفت: با افتتاح این آزادراه در ۲۰ سال آینده پنج و نیم میلیارد لیتر گازوئیل صرفه جویی می شود.

عباس آخوندی در این بازدید با اشاره به اینکه پروژه هم اکنون ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهارامیدواری کرد –این پروژه - در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

به گزارش تسنیم، با توجه به پیشرفت یک درصدی این پروژه در بازه زمانی ۱۶ اردیبهشت تا ۳ مهرماه به نظر می رسد نه تنها بهمن امسال بلکه در ماه های پس از زمستان نیز نمی توان به بهره برداری از آزادراه قم - گرمسار امیدوار بود. همچنین باید در نظر داشت ارقام مورد نظر کارفرما برای اتمام این پروژه با ارقام پیمانکار اختلاف میلیارد تومانی دارد.

انتهای پیام /

کد خبر: 180739

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT