پربازدیدترین ها

رئیس موسسه تحقیقات آب:

خبرگزاری تسنیم: رئیس موسسه تحقیقات آب ادعای بارش در کشورهای همسایه ازطریق بارورسازی ابرها در تهران را غیرممکن و غیرعلمی خواند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، " مرتضی افتخاری " درباره برخی شایعه ها مبنی بر بارانی شدن کشور افغانستان ازطریق ابرهای بارورشده در استان هایی مانند تهران، گفت: از نظر علمی این امکان وجود ندارد که ابری که در تهران بارور شده است، باران خود را در شهری نظیر کابل با فاصله بیش از ١٥٠٠ کیلومتر تخلیه کند.
وی با اشاره به شرایط بارورسازی ابرها در ایران، ادامه داد: باروری ابرها در ایران ازطریق تزریق هوایی یدیدنقره به ابرها صورت می گیرد که با توجه به عمر ابر، حداکثر دو ساعت می تواند دوام داشته باشد؛ بنابراین برای این که یک ابر فاصله تهران تا کابل را در طول مدت عمر خود(حداکثر دو ساعت) طی کند، لازم است با سرعت یک هزار کیلومتر در ساعت حرکت کند و این امر باتوجه به این که حداکثر سرعت طوفان های جهان مانند کاترینا و سندی، ۲۴۰ کیلومتر در ساعت است، کاملاً غیرممکن خواهد بود.
رئیس موسسه تحقیقات آب با اشاره به سابقه بارورسازی ابرهای استان تهران، اظهار داشت: وزارت نیرو تنها در سال ۸۹ به باروری ابرهای این استان اقدام کرده که در این سال هیچ باران سیل آسایی در کشورهای همسایه ثبت نشده است.
وی با گلایه از برخی اخبار منتشرشده، گفت: رسانه ها باید پیش از پخش اخبار، کارشناسی بیشتری روی مطالب انجام دهند تا از این طریق، اذهان عمومی را با اطلاعات درست و علمی پرورش دهند.
افتخاری ادامه داد: انتشار این گونه اخبار و انتساب آن به حوادثی که در کشورهای همسایه رخ می دهد نظیر ایجاد ارتباط نادرست میان باروری ابرها در تهران و بارش های سیل آسا در شهر کابل افغانستان، ممکن است مبنای ادعاهای نادرست این کشورها و مشکلاتی در عرصه دیپلماسی شود.
وی با مورد توجه قراردادن تاکید مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۶ در زمینه ضرورت ایجاد مرکزی برای انجام فعالیت در این حوزه، خاطرنشان کرد: تا سال ۱۳۸۷، اجرای این عملیات در ایران ازطریق کارشناسان خارجی انجام می شد اما از آن زمان تاکنون، این اقدام به صورت بومی و توسط مهندسان داخلی صورت می گیرد؛ بنابراین اقدام های نابه جا می تواند زمینه کند شدن روند پیشرفت کشور در این زمینه را فراهم آورد.
وی در ادامه با اشاره به آثار زیست محیطی بارورسازی ابرها، گفت: میزان یدیدنقره تزریق شده به ابرها بسیار کم است به گونه ای که براساس گزارش های جهانی علمی و متقن موجود، میزان این ماده در آب حاصل از اجرای عملیات باروری ابرها در کل جهان، شش برابر کمتر از میزان مجاز است و این نکته نشان می دهد که بارورسازی ابرها هیچ آثار زیست محیطی مخربی را به دنبال ندارد؛ همچنین استحصال آب ازطریق باروری ابرها، به طور کامل توجیه اقتصادی دارد، به گونه ای که هر ریال هزینه برای اجرای این عملیات ۲۵ برابر بازگشت هزینه را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام / /

کد خبر: 180740

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT