پربازدیدترین ها

مدیرعامل پتروشیمی بندر امام:

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل شرکت پتروشیمی بندرامام گفت: رقم سرمایه گذاری در پروژه NGL۳۲۰۰ در مجموع یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است که ۷۰ درصد آنرا شرکت پتروشیمی بندرامام تأمین می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، رضا امیری در حاشیه نمایشگاه ایران پلاست در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوراک پتروشیمی بندرامام از واحدهای NGL تأمین می شود که در مناطق نفت خیز جنوب قرار دارد.

وی افزود: بر اساس طراحی قدیمی قرار بود ۱۲۰ هزار بشکه در روز خوراک دریافت کنیم که این رقم در ۶ ماه گذشته به صورت متوسط ۸۳ تا ۸۴ هزار بشکه در روز بود و این کمبود خوراک موجب شده که اکنون با ۷۰ درصد ظرفیت اسمی تولید کار کنیم.

مدیرعامل پتروشیمی بندرامام با بیان اینکه خوراک NGL ها از گازهای همراه تولید نفت است، گفت: وقتی تولید نفت کاهش یافته، تولید گازهای همراه نفت نیز کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: به منظور تأمین مطلوب تر خوراک پتروشیمی بندر امام، در NGL۳۲۰۰ به صورت فاینانسور حضور پیدا کردیم و ۷۰ درصد سرمایه مورد نیاز احداثاین واحد NGL را به صورت فاینانس تأمین خواهیم کرد.

امیری با بیان اینکه پروژه NGL۳۲۰۰ اکنون به پیشرفت ۶ درصدی در اجرا رسیده است، گفت: ۶ ماه از زمان آغاز عملیات اجرایی این پروژه می گذرد و قرار است ۳۶ ماهه به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: رقم سرمایه گذاری در پروژه NGL۳۲۰۰ در مجموع یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است که ۷۰ درصد آنرا شرکت پتروشیمی بندرامام از مناع داخلی خود یا دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و بانک های کشور تأمین می کند.

این فعال بخش خصوصی صنعت پتروشیمی از دو طرح توسعه ای MEG و اتان ریکاوری در این واحد پتروشیمی خبر داد و گفت: توجیه اقتصادی این دو طرح انجام شده و اجرای آنرا نیز مورد تصویب هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفته است.

وی افزود: کار تأمین مالی این دو طرح توسعه ای را از صندوق توسعه ملی و بانک ها آغاز کرده ایم.

امیری با بیان اینکه بعد از توقف تولید بنزین در پتروشیمی بندرامام، تولید واحدهای آروماتیکی روی پازایلین متمرکز شد، گفت: هم اکنون پارازایلین تولیدی به پتروشمی تندگویان تحویل می شود که به عنوان خوراک تولید PET از آن استفاده کند و فعلا برنامه ای برای صادرات پارازایلین نداریم.

وی ادامه داد: مشارکت پتروشیمی بندرامام و پتروشیمی امیرکبیر برای احداثواحد NGL۲۳۰۰ از سوی وزارت نفت پیشنهاد شده و تاکنون مطالعات اولیه اجرای این پروژه انجام شده است اما باید هزینه های سرمایه گذاری مشخص شد تا در مورد مشارکت در این پروژه تصمیم گیری شود.

امیری با بیان اینکه از نیمه دوم سال ۹۲ هیچ محدودیتی در تولید LPG نداشته ای گفت: مواردی چون پر شدن مخازن LPG که اواخر سال ۹۱ و نیمه اول ۹۲ باز می گردد، اکنون کار به جایی رسیده که تا نقطه آخر ذخایر LPG در مخازن ما به فروش می رسد و حتی کشتی برای بارگیری LPG معطل می ماند چرا که تقاضا بیشتر از عرضه ماست.

وی افزود: LPG صادراتی پتروشیمی بندر امام به چین، هند و حاشیه مدیترانه صادر می شود اما در حالی که ظرفیت تولید اسمی LPG این واحد پتروشیمی بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است هم اکنون حدود ۷۰ درصد این ظرفیت تولید می شود.

مدیرعامل پتروشیمی بندرامام خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۳ در مجموع بیش از ۶۰۰ میلیون دلار صادرات محوصلات پتروشیمی داشتیم.

انتهای پیام /

کد خبر: 180751

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT