پربازدیدترین ها

رویترز گزارش داد

خبرگزاری تسنیم: درحالی که ایران خواستار تلاش اوپک برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت شده است کشورهای عرب جنوب خلیج فارس تاکنون واکنش جدی ای به کاهش قیمت نفت نشان نداده اند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از رویترز، ایران روز جمعه از اعضای اوپک خواست تا به صورت جمعی برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت تلاش کنند. این موضع گیری حکایت از اختلاف نظر میان ایران و دیگر اعضا نظیر عربستان است که به رغم کاهش قیمت ها با فشار بودجه ای کمتری مواجه اند.
قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی هادر مورد کند شدن تقاضای جهانی و افزایش عرضه نفت لیبی از ۱۱۵ دلار در ماه ژوئن به نزدیکی ۹۵ دلار رسیده و برخی کشورهای صادرکننده را نگران ساخته است.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفت: «با توجه به روند کاهشی قیمت ها، اعضای اوپک باید تلاش کنند برای جلوگیری از بی ثباتی بیشتر قیمت، تولید خود را تعدیل کنند.»
ایران یکی از کشورهای عضو اوپک است که بیشترین نیاز را به درآمد نفتی دارد و همواره از اقداماتی که موجب رشد قیمت نفت شود، حمایت می کند. عربستان و دیگر اعضای اوپک در حاشیه خلیج فارس آستانه تحمل بالاتری برای کاهش قیمت نفت دارند.
اما کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تاکنون واکنش جدی ای به کاهش قیمت نفت نشان نداده اند. اظهار نظر وزیر نفت عربستان این هفته در نیویورک نشان داد که ریاض چندان نگران کاهش قیمت نفت نیست. این در حالی است که نمایندگان سایر کشورها نزد اوپک نیز درخواستی برای اقدامات حمایت کننده از قیمت ها صورت نداده اند.
یکی از نمایندگان یک کشور عضو عربی اوپک این هفته با اشاره به وضعیت بازار نفت گفت: «من همچنان آسوده خاطر هستم.»
در کنار تقاضای کمتر از حد انتظار، یک عامل کلیدی در کاهش قیمت ها بازگشت ۹۲۵ هزار بشکه در روز نفت لیبی به بازار بوده است، رقمی که در ماه ژوئن تنها ۲۰۰ هزار بشکه بود.
به گفته منابع آگاه در اوپک، سایر اعضای اوپک و به خصوص عربستان که برای جبران کمبود نفت به صورت غیررسمی میزان تولید نفت خود را افزایش داده بودند، در صورت نیاز برای حمایت از قیمت ها ممکن است میزان تولید اضافی خود را کاهش دهند.
عربستان، بزرگترین صادر کننده عضو اوپک در ماه اوت میزان تولید خود را حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد.
انتهای پیام / / ۱۱۴

کد خبر: 180752

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT