پربازدیدترین ها

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: رییس قطار دولت دوازدهم باید به زودی عزم خود را برای اداره دولت آینده جزم ‌تر کند؛ شعارهای انتخاباتی کاندیداها از یک سو و مطالبات مردمی کسانی که رای خود را به کاندیداها دادند، مشخص می‌ کند اولویت ‌های پیش روی دولت دوازدهم در عرصه اقتصاد چیست؟

در گزیده ای از این گزارش آمده است: بررسی ‌ها نشان می ‌دهد بازار شعارهای انتخاباتی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری داغ بود به طوری که نه فقط وعده یارانه بیشتر که وعده ایجاد شغل و افزایش قدرت خرید مردم و پر شدن سفره‌ ها نیز خریدارانی داشت. این امر نشان می‌ دهد کارویژه مهم دولت دوازدهم در این دوره چهار‌ساله پیش رو باید معطوف به اقتصاد و معیشت ایرانیانی باشد که خود را لایق زندگی بهتری می‌ دانند و این احساس نیز بدون تردید بیراه نیست. بررسی ‌ها نشان می ‌دهد دو سر بحرانی که دولت دوازدهم باید برای حل آن چاره بیندیشد به تازه ‌واردان و خارج‌شدگان از بازار کار برمی ‌گردد. به ایجاد شغل و حل بحران صندوق‌ های بازنشستگی. در این میان اجرای برنامه ‌هایی چون یکسان ‌سازی نرخ ارز و همچنین پیگیری مفاد پیش ‌بینی شده در برنامه اقتصاد مقاومتی نیز ضرورت دارد.

** اشتغال
خبرآنلاین می ‌نویسد: به نظر می ‌رسد یکی از مهم‌ ترین اولویت ‌های دولت دوازدهم باید معطوف به برنامه ‌ریزی برای ایجاد شغل باشد. ایران با نرخ دورقمی بیکاری روبه ‌روست و این بدان معناست که بیش از ٣ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر از یافتن کار مناسب در بازار کار ایران بازمانده ‌اند. از سوی دیگر برخی گزارش ‌ها بر طولانی شدن دوره بیکاری یعنی فاصله ورود به بازار کار تا یافتن کار مناسب دلالت دارد. به هر روی اگر جمعیت دانشجویان در حال تحصیل را نیز در نظر بگیریم مشخص می‌ شود ایران در شرایط کنونی به بیش از یک میلیون شغل در سال نیاز دارد و ایجاد این تعداد شغل نیز البته به معنی از میان رفتن بیکاری در فضای کنونی اقتصاد نیست بلکه بدتر شدن وضعیت را مهار کرده و موجبات بهبود این وضعیت را فراهم می‌ کند.

بر این اساس به نظر می ‌رسد ایجاد اشتغال یکی از مهم ‌ترین اولویت ‌های جامعه ‌ای است که سن جویندگان کار در آن رو به‌افزایش است و اتفاقا نرخ بیکاری فشاری را به صندوق ‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی نیز وارد می ‌کند.

** معیشت
معیشت هر چند حلقه گمشده اقتصاد ایران نیست و عدم مانور کاندیداها بر مساله تورم خود نشان می ‌داد که حفظ قدرت خرید در چهار سال گذشته اتفاق افتاده است اما با این حال مانور بر مساله یارانه شاید در حوزه‌ای به مساله معیشت بازگردد. معیشت در ایران مساله مهمی است. آنچه در سال‌های ١٣٩١ و ١٣٩٢ در ایران رخ داد سبب شد سفره بخش عمده از از جمعیت ایران آب برود و همین مساله خود گواهی است بر نگرانی‌ها در این حوزه. وزیر راه و شهرسازی بارها درباره وضعیت نابسامان ١٩ میلیون بد مسکن در ایران هشدار داده است. این افراد که از منظر استانداردسازی در واحدهای مسکونی مناسبی زندگی نمی ‌کنند، می‌توانند در حوزه معیشت نیز با مشکلات بغرنجی روبه‌رو باشند که البته هستند و همین امر خود گواهی است بر ضرورت برنامه ‌ریزی برای برخورداری حداقلی تمامی جمعیت از آنچه حق زندگی خوانده می ‌شود.

** اصلاح نظام بانکی
اصلاح نظام بانکی ضروری است. این امر را نه مقامات دولت یازدهم تکذیب می ‌کنند و نه رقبای انتخاباتی در دوازدهمین دوره ریاست‌ جمهوری. تمامی کارشناسان نیز بر این عقیده ‌اند که اصلاح نظام بانکی ضرورتی انکارناپذیر است. بانک ‌های ایرانی به دلیل مشکلاتی که در داخل دارند از برقراری رابطه با نظام بانکی بین ‌المللی بازمانده‌اند. همین امر خود گواه آن است که اصلاح این ساختار هم برای برقراری رابطه بانک ‌های ایرانی و خارجی و هم برای هدایت نقدینگی بانک‌ ها به سمت تولید و فعال کردن اقتصاد مولد ضرورتی انکارناپذیر است.

*منبع: روزنامه اعتماد، 1396،2،31
** گروه اطلاع رسانی**9128**2002**انتشاردهنده: فاطمه قنادقرصی

کد خبر: 359897

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT