پربازدیدترین ها

تهران – ایرنا – مردم سوییس امروز (یکشنبه) در یک همه پرسی نظر خود را درباره ادامه استفاده از انرژی هسته ای و یا جایگزین کردن آن با منابع تجدیدپذیر انرژی اعلام خواهند کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی تحلیلی ای تی انرژی نیوز که به اخبار حوزه انرژی هسته ای از سراسر جهان می پردازد، شهروندان سوییس باید امروز به طرحی درباره بازسازی سیتم انرژی کشور خود رای دهند، که مبتنی بر جایگزینی تدریجی نیروگاه های هسته ای قدیمی با منابع انرژی تجدیدپذیر است.
دولت سوییس از مارس 2011 (اسفند 1389) که فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن به علت وقوع سونامی اتفاق افتاد، روی این طرح کار کرده است و در نهایت تصمیم گرفت بتدریج نیروگاه های هسته این کشور را تعطیل کند. دولت در نظر دارد اتکا این کشور بر نیروی هیدرولیک و همچنین منابع انرژی تجدیدپذیر مانند خورشید، باد، زمین گرمایی و زیست توده را افزایش دهد.
نظرسنجی های اولیه نشانگر حمایت گسترده مردم از این طرح بود، اما مطالعات اخیر که در دهم ماه مه (20 اردیبهشت) منتشر شد، نشان داد که پاسخ 'آری' تا 56 درصد پایین آمده است.
بر اساس آخرین نظرسنجی ها، 37 درصد کسانی که مورد سوال قرار گرفتند در نظر دارند پاسخ 'نه' به این طرح دولت بدهند.
البته بر اساس سیستم معروف 'دمکراسی مستقیم' در این کشور که در دنیا معروف است، بیشتر سوییسی ها قبلا در طول هفته های منتهی به نظرسنجی از طریق پست رای خود را اعلام کرده اند.
طرح دولت به نام استراتژی انرژی2050 در نظر دارد بتدریج پنج راکتور هسته ای کهنه این کشور را به دلیل اینکه به آخر عمر عملکرد امن خود نزدیک شده اند از رده خارج کند. حدود یک سوم نیاز انرژی این کشور توسط همین نیروگاهها تامین می شود.
اما مشکل اساسی در این رابطه آن است که بیشتر نیروگاههای هسته ای سوییس دارای گواهی عملیاتی بدون تاریخ انقضا هستند بنابراین هیچ معیار دقیقی برای معین کردن سن بازنشستگی آنها وجود ندارد.
نوامبر سال گذشته، شهروندان سوییسی تقاضای دولت برای تعطیلی تدریجی این نیروگاهها را رد کردند. دولت می خواست سن این نیروگاهها را به چهل و پنج سال محدود کند. در صورت موافقت رای دهندگان، دولت در نظر داشت سه نیروگاه را تعطیل کند.
دولت همچنین در نظر دارد میزان مصرف انرژی سرانه را در این کشور تا سال 2020 به میزان 16 درصد در سال و تا سال 2035 تا 43 درصد کاهش دهد. همچنین دولت خواهان افزایش سریع استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی می باشد.
پارلمان سوییس با این طرح موافق است اما بزرگترین حزب این کشور به نام حزب مردم سوییس، که تقاضای برگزاری همه پرسی را ارائه کرد، با آن مخالفت می ورزد.
این حزب می گوید طرح دولت بسیار گران است و ذخیره انرژی کشور را تهدید خواهد کرد و مناظر طبیعی سوییس، که شهرت جهانی دارد، به خاطر اجبار به استفاده بیشتر از صفحات خورشیدی و توربین های بادی از بین خواهد رفت.
در عین حال دولت سوییس با انکار ادعای مخالفان می گوید هزینه اضافی که بر هر خانوار سوییسی به خاطر این طرح تحمیل خواهد شد تنها برابر 40 فرانک سوییسی در سال خواهد بود.
دولت معقتد است همین هزینه هم با بهبود بهره وری انرژی در ساختمان ها که منجر به مصرف کمتر انرژی خواهد شد می تواند جبران شود.
آساق**1424**1479
مترجم: وحیده دینداری **ناشر:حسن سالک رضائی

کد خبر: 359935

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT