پربازدیدترین ها

تهران - ایرنا - معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیمارستان ها به علت مقاومت های دارویی ایجاد شده در برخی بیماران بستری، مجبورند ، آنتی بیوتیک های خط آخر درمان را تجویز کنند.

دکتر منان حاجی محمودی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا ، تجویز و مصرف نابجای آنتی بیوتیک ها توسط برخی پزشکان و مردم را مهم ترین عامل افزایش مقاومت های دارویی در کشور دانست.
وی ادامه داد: در زمان حاضر مقاومت های دارویی در بسیاری از بیمارستان ها افزایش پیدا کرده است و تقریبا داروهای خط آخر برای بیماران استفاده می شود.
حاجی محمودی هشدار داد: اگر نسبت به داروهای خط آخر نیز مقاومت ایجاد شود ، وضعیت کنترل عفونت به مشکل برمی خورد و البته این مقاومت، صرفا در بیمارستان ایجاد نمی شود بلکه مقاومت ها در درمان بیماری های رایج فصلی و همچنین بیماری های جدی تر نیز وجود دارد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: این دانشگاه ، کارهای زیادی در مورد تجویز و مصرف منطقی دارو انجام داده است و نسخ پزشکان استان تهران به طور سالانه جمع آوری و توسط نرم افزار خاصی تحلیل می شود ، سپس بازخورد آن به پزشکان ارایه می شود.
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، هدف از اقدامات یاد شده را تجویز و مصرف منطقی دارو بیان کرد.

**مقاومت میکروبی و اختلالات گوارشی پیامد مصرف نابجای داروها
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: پزشکان باید این رویکرد را داشته باشند که هر بیماری ویروسی نیاز به تجویز آنتی بیوتیک ندارد و پزشکان لازم است ، حتما ابتدا بیمار را معاینه کنند ، سپس نسخه بنویسند؛ همچنین به درخواست بیمار یا همراه او، دارویی به نسخه اضافه نشود.
حاجی محمودی تصریح کرد: مصرف نابجای داروهای آنتی بیوتیکی یا کامل نکردن دوره مصرف آنها منجر به بروز عوارضی از جمله بالابردن مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک ها و حتی برخی علائم گوارشی می شود.
وی افزود: اگر بیمار، مصرف نابجایی از آنتی بیوتیک ها داشته باشد در صورتیکه روزی واقعا به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد، داروی یاد شده برای درمان او کارآیی لازم خود را ندارد ؛ بنابراین پیشگیری ضروری است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، این مقاومت دارویی را به این معنا دانست که دیگر نسل های قدیم آنتی بیوتیک ها برای بیماری ها، کارآیی ندارد.
حاجی محمودی در خصوص مشکلات تولید آنتی بیوتیک های جدید نیز اظهار کرد: در ساخت مولکول های جدید آنتی بیوتیکی، چون این مولکول ها معمولا کوچک هستند و درآمد زا نیستند، شرکت های دارویی چندان علاقه ای به سرمایه گذاری و تولید آنها ندارند و به سمت داروهای گران قیمت تر می روند.
به گفته وی، طی چند سال اخیر فقط دو تا سه مولکول جدید آنتی بیوتیکی به فهرست کل دارویی کشور اضافه شده است.
اجتمام**9185**1776
مصاحبه کننده: سادات حسینی خواه ** انتشار: لیلا خطیب زاده
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

کد خبر: 359982

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT