پربازدیدترین ها

اردبیل - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از پیش بینی تولید 10 هزار تن پنبه از مزارع مناطق شمالی این استان در سال جاری خبر داد.

عدیل سروی روز پنجشنبه در جلسه تخصصی پنبه افزود: پنبه یکی از زراعت های صنعتی و تخصصی استان است که به همت پنبه کاران زحمتکش استان امسال میزان برداشت آن افزایش می یابد.
وی اظهار کرد: هدف اساسی که در زراعت این محصول تخصصی دنبال می شود تامین نیاز داخلی کشور به پنبه و آماده سازی مقدمات لازم برای صادرات این محصول به خارج کشور است.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، او افزود: امسال همچنین با گسترش سیستم آبیاری موسوم به تیب و با تلاش بهره برداران و دست اندرکاران بخش کشاورزی 780 هزار تن سیب زمینی در این استان تولید می شود.
او در زمینه مزارع حبوبات استان نیز گفت: عدم استفاده از سموم شیمیایی در این مزارع با تاکید بر تولید محصولات ارگانیک و افزایش تولید در واحد سطح در اولویت برنامه ها قرار داشته و با توجه به رعایت زمان کاشت و اصول کشت و داشت در این مزارع در سال جاری 26 هزار تن حبوبات برداشت می شود.
استان اردبیل دارای 225 هزار هکتار اراضی آبی ، 515 هزار هکتار اراضی دیم و 38 هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می کند.
تنوع اقلیمی ، وجود کشت و صنعت ها ، دشت های حاصلخیز ، 120 هزار بهره بردار ، 4.2 میلیون واحد دامی ، عشایر ایل سون ، سدهای ذخیره آب ، تولید چهار درصد از محصولات کشاورزی کشور ، نقش 28 درصد بخش کشاورزی در تولید ناخالص و نقش 38 درصدی بخش کشاورزی در جمعیت شاغل استان از جمله قابلیت های مهم کشاورزی استان اردبیل است.
استان اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس ، رتبه اول تولید کلزا ، رتبه دوم تولید سیب زمینی ، رتبه سوم تولید عسل ، رتبه پنجم تولید چغندر قند ، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.
پارسال برای دومین سال پیاپی در این استان رکورد تولید گندم شکسته شد و با تولید بیش از از 740 هزار تن گندم و خرید 550 هزار تن از آن از رتبه 11 به 4 کشوری ارتقا یافت.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
6018/6016

کد خبر: 361487

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT