پربازدیدترین ها

سمنان- ایرنا- جشنواره شیر و فرآورده لبنی ویژه زنان روستایی و عشایر استان سمنان روز چهارشنبه با حضور 30 شرکت کننده در روستای رسم منطقه پرور شهرستان مهدیشهر برگزار شد‌.

به گزارش ایرنا، در این جشنواره 2 روزه که با حضور 30 تن از زنان روستایی و عشایر برگزار شد، سرانجام زنان مهدیشهری با 357.9 امتیاز و دهستان چاشم مهدیشهر با 34.25 امتیاز به ترتیب اول و دوم شدند و شهرستان گرمسار با روستای فولاد محله مهدیشهر با امتیاز مشابه 328.25 رتبه سوم را به خود اختصاص دادند‌.
استاندار سمنان در این آئین گفت :باید برای رفع مشکلات فروش محصولات لبنی عشایر اقدام کرد و برند سازی این محصول در دستور کار مسوولان امر قرار گیرد.
محمدرضا خباز با اشاره به این که شهرستان مهدیشهر 84 نوع فرآوردهای لبنی از شیر تولید می کند، افزود: 17 صندوق خرد روستایی بانوان در استان در حال فعالیت است که نقش بسزایی در افزایش تولیدات لبنی و بازار فروش دارند.
وی به همکاری و نشست های دانشگاه علوم پزشکی برای مجوز بهداشتی به تولیدات روستایی به ویژه لبنیات عشایر اشاره کرد و گفت : بسته بندی، برند سازی و رعایت نکات بهداشتی در افزایش بازار فروش این محصول موثر است.
به گفته استاندار سمنان تبادل تجربیات، معرفی مشاغل مرتبط به ویژه تولیدات عشایر و زنان روستایی در افزایش اشتغال و تولید موثر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: مصرف سرانه شیر و فرآورده های لبنی در این استان 93 کیلوگرم و مصرف سرانه کشوری 90 کیلوگرم و مصرف جهانی 190 کیلوگرم است که برای رسیدن به استاندارد جهانی نیاز به فرهنگ سازی داریم.
سیدحسن میر عماد در حاشیه این آئین در گفت و گو با ایرنا افزود :مصرف تولید روزانه شیر در استان به 50 تن رسیده که در 40 مرکز فروش توزیع می شود و باید فرآورده های لبنی و استفاده از آن بیش از پیش در استان افزایش یابد.‌
میرعماد به دوره های آموزشی پرورش گل محمدی، زعفران، تولید گیاهان دارویی اشاره کرد و یادآور شد: 2 هزار و 500 نفر ساعت آموزش در سطح 50 تعاونی فعال در این استان ارایه شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان هدف از برگزاری این جشنواره را آموزش و توانمندسازی عشایر، تربیت مربی برای آموزش، معرفی تنوع منحصر به فرد محصولات لبنی عشایر استان بر شمرد و گفت: 350 ستاد تسهیل گر برای رسیدگی به امور روستایی ایجاد شده است.
بیش از 25 درصد از گوشت قرمز و 35 درصد از فرآورده های لبنی استان سمنان توسط عشایر تولید می شود.
استان سمنان 308 روستای بالا 20 خانوار دارد و عشایر استان از یک ایل و 74 طایفه تشکیل شدند و بیش از 15 هزار نفر از جمعیت استان بیش از 700 هزار نفری سمنان را شامل می شوند.
7344/6026
خبرنگار: امیرحسین کاشی منش ** انتشار دهنده :جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.

کد خبر: 379409

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT