پربازدیدترین ها

اهواز – ایرنا – مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک کشور گفت: پارسال 352 ضمانت نامه با ارزش یک هزار و 800 میلیارد ریال برای صنایع کوچک در سطح کشور صادر شد.

به گزارش ایرنا محمد حسین مقیسه چهارشنبه در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان در محل سالن شهید رجایی استانداری خوزستان بیان کرد: تا یک سال گذشته با سه بانک قرار داد همکاری داشتیم که در ادامه با تمامی بانک ها تفاهم نامه همکاری به منظور قبول کردن ضمانت نامه این صندوق منعقد شد.
وی گفت: این صندوق به واحدهای صنعتی با داشتن کمتر از 50 نفر کارگر (صنایع کوچک) ضمانت نامه اعطا می کند و در تلاشیم این عملکرد را گسترش دهیم و برای صنایع بزرگتر نیز ضمانت نامه صادر کنیم.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک کشور در ادامه اضافه کرد: امسال برای صدور ضمانت نامه برای صنایع کوچک پنج هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه این صندوق در دو بخش اعتباری و پیمانکاری ضمانت نامه صادر می کند عنوان کرد: صندوق یاد شده به پیمانکاران و صنایعی که برای دریافت تسهیلات از بانک ها مشکل دارند و یا بدهی معوق دارند ضمانت نامه جهت دریافت تسهیلات از بانک ها صادر می کند.
مقیسه با اشاره به عملکرد این صندوق در خوزستان عنوان کرد: این صندوق در قبال صددرصد صنایعی که از خوزستان ضمانت دریافت کردند در زمان سررسید خسارت پرداخت کرد.
وی با بیان اینکه صنایع کوچک در استان استقبال چندانی برای دریافت ضمانت نامه نداشتند گفت: پارسال تنها سه واحد صنعتی در خوزستان ضمانت نامه بانکی دریافت کردند که این صندوق در قبال این ضمانت به بانک خسارت پرداخت کرد زیرا خوزستان رتبه 23 را در کشور در زمینه دریافت ضمانت نامه در بخش صنایع دارد.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک کشور گفت : با توجه به عملکردی که از برخی استان ها بعد از گرفتن ضمانت نامه و دریافت تسهیلات مشاهده شد به ناچار مدیریت ریسک در استان ها را اجرا خواهیم کرد.
در ادامه این نشست رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان اظهارکرد: صنایعی که به صندوق ضمانت مراجعه می کنند برای دریافت تسهیلات از بانک ها مشکل دارند هر چند صندوق های ضمانی نیز چندان اعتباری برای کمک به صنایع ندارند.
نوراله حسن زاده درادامه افزود: صندوق های ضمانتی نیز همچون بانک ها وثیقه های سنگینی را برای صدور ضمانت دریافت می کنند که بسیاری از صنایعی امکان پرداخت این ضمانت را ندارند.
وی افزود: زمانی که صنایع شرایط صندوق ها را همچون بانک ها می بینند رغبتی به دریافت ضمانت از صندوق ها برای دریافت ضمانت ندارند.
عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات کشور نیز دراین نشست گفت: این صندوق ضمانتی از 40 میلیارد دلار صادرات چهار درصد را پوشش می دهد و تا پایان برنامه پنجم این پوشش به 10 درصد افزایش می یابد.
آرش شهر آیینی بیان کرد: صندوق ضمانت صادرات از دو میلیارد دلار صادرات به طور متوسط سالانه 700 میلیون دلار را حمایت می کند.
وی گفت: این صندوق در صورتی که خریدار ضمانت دچار ریسک شود جبران خسارت می کند به عنوان مثال در سال گذشته 22 میلیون دلار خسارت پرداخت کرد.
عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات کشور افزود : برای سال 96 دو بیمه نامه لیزینگ و واخواست نیز در این صندوق راه اندازی شده است.
درادامه این نشست رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان بیان کرد: از صندوق های ضمانتی درخواست داریم که یک خط اعتباری خاص برای عرضه محصولات کشاورزی به آسیای میانه، روسیه و عراق توسط فعالان اقتصادی خوزستان راه اندازی کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز دراین نشست گفت: برای صادرات به بازار عراق نیز به حمایت این صندوق های ضمانتی است تا فعالان اقتصادی در خوزستان اعتماد لازم را برای فعالیت در بازار عراق داشته باشند.
امید حاجتی درادامه بیان کرد: منطقه آزاد اروند بستر بسیار مهم اقتصادی است که این صندوق ها با حمایت از فعالان اقتصادی می توانند در رونق هر چه بیشتر فعالیت های اقتصادی در این منطقه کمک کنند.
مدیران صندوق ضمانت صنایع کوچک و صادراتی صبح امروز در نشستی با صنعتگران خوزستان در سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان حضور یافتند.
7158/6002
خبرنگار: زینب فرحانی**انتشار دهنده :محسن بهاروند

کد خبر: 379464

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT