پربازدیدترین ها

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات از کاهش 34 درصدی واردات تنباکوی معسل (تنباکوی قلیان) طی شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

علی‌اصغر رمزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین آمار واردات تنباکوی معسل به کشور، اظهار کرد: در شش ماهه نخست سال گذشته میزان 4959 تن تنباکوی معسل به کشور وارد شده است که این رقم در شش ماهه نخست سال جاری به 3259 تن تقلیل یافته که حکایت از کاهش 34 درصدی واردات تنباکو در نیمه نخست سال 1396 دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته مجموعا 9156 تن تنباکوی معسل به کشور وارد شده است، خاطرنشان کرد: برآوردها حاکی از کاهش میزان واردات تنباکوی معسل در سال جاری به کشور است، چرا که در نیمه نخست سال 1396 نسبت به مدت مشابه سال قبل آن شاهد کاهش 34 درصدی واردات هستیم.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور همچنین با اعلام اینکه در سال 1394 میزان 5823 تن تنباکوی معسل به کشور وارد شده در مورد افزایش قابل توجه میزان واردات تنباکو طی سال 1395 نسبت به سال 1396 تصریح کرد: در سال 1395 معادل 9156 تن تنباکوی معسل به کشور وارد شده که اختلاف فاحشی با میزان واردات آن نسبت به سال 1394 دارد که این مسئله به دلیل اتفاقی است که در آن مقطع زمانی رخ داد.

رمزی افزود: در آن زمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارسال کرد تا از تولید و واردات تنباکوی معسل جلوگیری به عمل آورد. دیوان عدالت اداری نیز در این رابطه بررسی‌های لازم را انجام و تشکیل جلسه داد. مسئله قابل اشاره اینکه به دلیل اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه احتمال ممنوعیت و محدودیت واردات تنباکوی معسل شاهد این بودیم که واردکنندگان دست به واردات بیشتری زدند تا در صورت ممنوع و یا محدود شدن واردات بتوانند همچنان فروش داشته و نیاز بازار را تامین کنند.

وی در پاسخ به اینکه بیشترین میزان واردات تنباکوی معسل به ایران از سوی کدام کشورها مدنظر قرار می‌گیرد، اظهار کرد: 12 برند مختلف به کشور وارد می‌شود و با توجه به اینکه تنباکوی معسل محصول کشورهای عربی است، بیشترین میزان واردات از امارات، اردن و مصر به ایران صورت می‌گیرد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور همچنین در پاسخ به اینکه آیا برنامه‌ای جهت کاهش میزان واردات و افزایش تولید داخل این محصول وجود دارد یا خیر، عنوان کرد: بر خلاف توتون در قانون برای سیگار تکلیفی تعیین نشده اما دو برند معروف و پرمصرف واردات تنباکوی معسل که بیشترین حجم واردات را به خود اختصاص داده‌اند، درخواست کرده‌اند تا تولید داخل داشته باشند و ما نیز به منظور جلوگیری خروج ارز از کشور ایجاد سرمایه‌گذاری و اشتغال و حتی صادرات تنباکوی معسل در صورت تولید مطلوب از این مسئله حمایت می‌کنیم.

کد خبر: 401768

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT