پربازدیدترین ها

دایرة المعارف اصطلاحات اقتصادی؛

سنگ‌هایی که در ساختمان به کارمی‌روند به نام‌های سنگ لاشه‌ ، سنگ قواره ، سنگ بادبر و سنگ پلاک مرسوم هستند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادى ایسکانیوز ؛ سنگ بادبر به عنوان سنگی تلقى مى شود که در هنگام استخراج از معدن‌ به کمک پتک‌ آن را به صورت تقریبی مکعب مستطیل در می‌آورند و سپس در کارگاه ، سطح نمای آن را حدودا به صورت چهار گوش (مربع یا مستطیل) شکل می‌دهند که اصطلاحاً به این نوع سنگ‌ بادبر نیز گفته می‌شود.

گفتنى است، این اقدام برای برداشتن درزهای افقی و قائم در دیوارهای رجدار و همچنین نظم بخشیدن به نمای دیوار انجام می‌گیرد .

بعضی از طرح هاى سنگ بادبر ساختمانی به دلایل مختلفى مانند میزان استحکام و طراحی به عنوان پر فروش ترین سنگ های بادبر در بازار های سنگ محسوب می شود.

امروزه از سنگ های بادبر در نمای خارجی ساختمان ها و بعضی از ساختمان های تجاری استفاده می شود و روز به روز نیز طرح های جدید تر و فانتزی تری از سنگ های بادبر ساختمانی توسط کارخانه ها تولید می شود ولی بعضی از طرح های سنگ بادبر به دلیل زیبایی و جلوه ی خاص و همچنین مقاومت مطلوب به عنوان پر فروش ترین سنگ های بادبر ساختمانی در مراکز عرضه سنگ شناخته می شود.

لازم به ذکر است، سنگ بادبر را در تونل سازی، پل سازی، جدول سازی، دیوار های باربر و غیر باربر ، سنگفرش و پله استفاده می کنند و یکی از عمده ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون بویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوس هاى سنگی است که در پل ها ، درگاه ها و طاق مورد مصرف قرار مى گیرد.

401

کد خبر: 454475

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT