پربازدیدترین ها

رئیس اتحادیه آهن با بیان اینکه برخی از بانک ها با خرید ساختمانهای بلندمرتبه و کسب درآمد به مردم سود پرداخت می کنند، گفت: هفت بانک با تاسیس کارگزاری اقدام به خرید آهن از بورس کرده و این بازار را از دست صاحبان آن خارج کرده اند.

محمد آزاد در پاسخ به این سوال که این روزها صنف بازار آهن نسبت به ورود و خرید آهن آلات از سوی برخی بانک ها معترض هستند، افزود: بانک ها سرمایه های مردم و نقدینگی سرگردان را گرفته و می خواهند در عوض به مردم سود بدهند، در مقابل این پول ها را به جای اینکه در کارهای صنعتی و اشتغال زا وارد کنند پول ها در بانک می ماند و چون نمی توانند وام به کارخانه ها و تولیدکنندگان بدهند، بهترین راه و آسانترین راه را پیدا کرده اند.

*ورود ۷ بانک به بورس کالا

وی ادامه داد: برخی از بانکها به دنبال بورس اوراق بهادار می روند و یا ساختمانهای بلندمرتبه خریداری و سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند از درآمدهای خود سود مردم را پرداخت کنند اما در حال حاضر بیش از هفت بانک وارد بورس کالا شده اند و حتی کارگزاری تأسیس کرده اند.

آزاد اضافه کرد: در هر زمان که کالایی مخصوصاً آهن آلات بر روی تابلوی بورس می آید این بانکها اقدام به خرید می کنند و بعد از خرید آهن آلات چون نمی توانند کالا را رسماً به نام خود در بیاورند و به فروش برسانند توسط واسطه ها در بازار توزیع می کنند و مشکلات مضاعفی را برای اصناف فراهم می کنند.

*مشکلات به وجود آمده از بابت ورود بانکها برای خرید آهن

رئیس اتحادیه آهن در پاسخ به این سوال که چه مشکلاتی از بابت ورود بانکها برای خرید آهن آلات در بازار بوجود آمده است، خاطر نشان کرد: اولین مشکل این است که واسطه گری را اشاعه می دهند و در وهله دوم عدم ارائه فاکتور رسمی به اصناف باعثمی شود که سازمان امور مالیاتی از اصناف مجدداً مالیات بر ارزش افزوده ای را که قبلاً پرداخت شده و روی قیمت آهن رفته را مطالبه و مالیات مضاعف از آنها وصول می کند.

*سلف می خرند و نقد می فروشند تا جواب سپرده گذاران را بدهند

وی افزود: از همه مهم تر این که اقتصاد بازار مخصوصاً آهن را از دست صاحبان اصلی خارج کرده اند و در اختیار خود گرفته اند.

آزاد گفت: معمولاً کارخانجات کشور محصولات خود را به صورت سلف می فروشند و بانکها نیز سلف خرید کرده و آنرا نقدی می فروشند و مابه التفاوت های سلف و نقد و سود حاصل از آن را به حسابهای بانکی واریز می کنند تا بتوانند جواب سپرده گذاران خود را بدهند.

*بانکهای که در بورس کارگزاری دارند…

رئیس اتحادیه آهن در پاسخ به این سئوال که هفت بانکی که اعلام گردید برای خرید آهن اقدام می کنند کدام بانک ها هستند، گفت: اگر به بورس کالا مراجعه کنید می بینید، بانک هایی که کارگزاریشان به صورت رسمی در حال فعالیت هستند، مشخص اند.

آزاد در پاسخ به این سئوال که آیا اتحادیه آهن برای جلوگیری از این فعالیت ها اقداماتی انجام داده است یا خیر و آیا این ورود بانک ها به خرید آهن غیرقانونی است، گفت: کسب و کار و تجارت در ایران آزاد است و غیرقانونی هم نیست، هر فرد دیگری هم می تواند وارد این کارها شود اما بانک ها باید برای عملکرد خود یک دستورالعمل و آئین نامه ای داشته باشند.

وی ادامه داد: من فکر نمی کنم که قوانین بانکداری اجازه بدهد که این بانک ها غیر از مسائل مالی وارد مسائل دادوستد شوند چون معمولاً سیاست پولی و مالی جداست و سیاست تجارت و اقتصاد و خرید و فروش هم جداست.

وی افزود: چگونه است که وقتی تعدادی مؤسسات مالی و اعتباری و یا صندوق های قرض الحسنه تشکیل می شوند و امور مالی را انجام می دهند صدای بانک مرکزی در می آید که چرا این ها در امر مالی دخالت می کنند و باید اینها زیرنظر بانک مرکزی باشند.

رئیس اتحادیه آهن ادامه داد: پس اگر اینطوری است ما می گوئیم که بانک ها به چه دلیلی در امر تجارت و دادوستد وارد می شوند، باید زیرنظر اتحادیه آهن باشند و آن فردی که آهن آلات می خرد باید از اتحادیه آهن فروشان پروانه اخذ کند.

وی اضافه کرد: متأسفانه قوانین همواره یک طرفه اجرا می شود و دولت های ما نیز تاکنون همراهی خود را نشان داده اند ولی شاید نتوانسته اند قوانین را درست پیاده و پیگیری کنند.

کد خبر: 46110

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT