پربازدیدترین ها

درگفت وگوی اختصاصی با ایرنا؛

کرمان - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان گفت: 849 روستا با جمعیت 546 هزار نفر از بین 2 هزار و 530 روستای تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان در شرایط سخت کم آبی قرار دارد.

علی رشیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خشکسالی استان کرمان نسبت به 50 سال گذشته بی سابقه بوده و این خشکسالی موجب افزایش چشمگیر مشکل کم آبی طی تابستان سال جاری در روستاهای این استان می شود.
وی ادامه داد: برای عبور از مشکل کم آبی در روستاهای کرمان به 260 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و تاکنون اقدامات فوری و لازم برای رفع مشکل کم آبی در این استان بدلیل نداشتن نقدینگی انجام نشده است.
وی اظهار کرد: پیش بینی می شود حدود 201 حلقه از چاه های استان کرمان در فصل تابستان با مشکل جدی کم آبی و بسیاری از چشمه ها، قنات ها و آب های سطحی با کاهش شدید مواجه شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان گفت: همچنین در مناطقی که از آب سطحی برای آشامیدن استفاده می شود از جمله مناطق کوهستانی در فصل خرداد و تیرماه بسیاری از زهکش، قنات و چشمه ها خشک می شود.
وی افزود: لایروبی 53 قنات، کف شکنی چاه ها، اجاره 40 دستگاه تانکر آبرسانی، خریداری 350 تانکر ثابت، جابجا، حفر و تجهیز 17 حلقه چاه آب در مناطق روستایی در استان کرمان به اعتبار 38 میلیارد و 800 میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد.
رشیدی تصریح کرد: کمیته سازگاری با مشکل کم آبی در تمام شهرهای استان کرمان برای عبور از معضل کم آبی و مشکلات روستاها در این زمینه تشکیل شده است.
وی گفت: استان کرمان در صورت ادامه کاهش بارندگی ها با مشکل جدی کم آبی روبرو خواهد شد و تاکنون از منابع آب زیرزمینی و سطحی برای تامین آب روستاها استفاده شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان افزود: برای مقابله با مشکل کم آبی طی طولانی مدت، بخش عمده ای از آب مورد نیاز منطقه شرق استان کرمان از سد نرماشیر و آب شهرستان های بافت و رابر از سد این مناطق تامین و تامین آب مصرفی مابقی مناطق این استان از طریق چاه انجام می شود.
وی ابراز کرد: همچنین تکمیل خط انتقال آب از چهارمحال بختیاری به شمال استان کرمان، آب مصرفی بخشی از روستاهای این مسیر را تامین می کند.
رشیدی گفت: اینک نیز بیش از 760 روستای استان کرمان فاقد آب آشامیدنی است و 705 روستا توسط تانکر آبرسانی می شود.
استان کرمان با وجود اقلیم خشک و نیمه بیابانی با توجه به خشکسالی های اخیر و کاهش شدید نزولات آسمانی با کمبود آب مواجه است.
در سالهای اخیر با اقدامات دولت تدبیر و امید و استاندار، طرح هایی نظیر همیاران آب، کشت های جایگزین و آبیاری تحت فشار برای صرفه جویی و مقابله با بحران آب در استان کرمان اجرا شده است.
3029/7420

کد خبر: 461628

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT