پربازدیدترین ها

احمدی نژاد مدعی بود که با اجرای این طرح، مشکل مسکن مردم ایران مرتفع خواهد شد. و از آن مهمتر اظهارات مسئولان دولت او بود که مدعی بودند تا پایان کار دولت دهم هیچ ایرانی بدون مسکن نخواهد بود.

محمود احمد ی نژاد هم زمان با آغاز به کارش تلاش کرد با اجرای طرح " مسکن مهر " یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی را حل کند. اما طبق آمار رسمی، شرایط مسکن در هشت سال گذشته، به مراتب بدتر شده است.

طرح «مسکن مهر» از جمله طرح های دولت محمود احمدی نژاد بود که تبلیغات زیادی در مورد آن صورت گرفت. احمدی نژاد مدعی بود که با اجرای این طرح، مشکل مسکن مردم ایران مرتفع خواهد شد. و از آن مهمتر اظهارات مسئولان دولت او بود که مدعی بودند تا پایان کار دولت دهم هیچ ایرانی بدون مسکن نخواهد بود.

اما در روزهای پایانی دولت دهم، بررسی آمار رسمی نشان می دهد که محمود احمدی نژاد نه تنها در عمل به این وعده موفق نبوده، بلکه شرایط مسکن شهروندان ایران وخیم تر شده است.

در اردیبهشت ماه سال جاری علیرضا مقتدایی، مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی ایران در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - گفته بود که مسکن، مقام اول نرخ تورم را دارد.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک ایران نیز، با اشاره به این که در نیمه دوم سال ۱۳۹۲ رشد قیمت مسکن از نرخ تورم پیشی گرفته، افزوده بود که در ۳۳ سال بعد از انقلاب اسلامی، این سومین جهش بزرگ نرخ مسکن بوده است.

چند برابر شدن قیمت ها در هشت سال
مرکز آمار ایران در تازه ترین گزارش خود میزان رشد اجاره مسکن و خرید زمین و خانه را منتشر کرد. این آمار بر اساس میانگین قیمت زمین، مسکن و اجاره در مناطق شهری ایران، برای نیمه ابتدایی سال جاری خورشیدی تهیه شده است.

بر اساس آمار منتشر شده، متوسط قیمت هر متر مربع خانه ی مسکونی در ایران از سال ۱۳۸۴ تا نیمه اول سال ۱۳۹۲، بیش از ۳۲۰ درصد رشد داشته و از ۳۰۶ هزار تومان به ۹۸۰هزار تومان رسیده است.


اجاره ماهانه یک واحد ۱۰۰ متری نیز از ۱۴۹هزار تومان در سال ۱۳۸۴ به ۵۲۸هزار تومان در نیمه دوم سال جاری افزایش داشته است. این آمار مشخص می کند که متوسط اجاره ماهانه در ایران در دوره ی هشت ساله دولت محمود احمدی نژاد بیش از ۳۵۴ درصد رشد داشته است.

رشد ۵ برابری قیمت زمین در تهران
در همین مدت قیمت زمین و خانه ی کلنگی نیز، از هر مترمربع ۲۵۱هزار تومان به ۴۵۵هزار تومان افزایش یافته است. جالب آنکه با وجود کاهش متوسط قیمت هر مترمربع زمین در سال ۱۳۸۸ به ۱۸۰هزار تومان، قیمت خرید و اجاره مسکن روند رو به رشد خود را حفظ کرده است.
رشد قیمت زمین و خانه کلنگی اما در تهران حکایت دیگری دارد. در حالی که میانگین رشد هشت ساله قیمت زمین و خانه کلنگی در سراسر ایران حدود ۸۱ درصد است، این رقم برای شهر تهران بالغ بر۵۵۷ درصد برآورد شده است.

با این اوصاف مسکن همچنان یکی از مشکلات اقتصادی خواهد بود که دولت آینده باید راهی برای مرتفع کردن آن بیاید.

مسئولان " عده ای " را " عامل اخلال " و مقصر افزایش قیمت ها در بازار مسکن می دانند؛ همان موضعی که در مورد نوسانات بازار ارز دارند. کارشناسان اقتصادی اما رشد سرسام آور میزان نقدینگی، نبود بدیل سرمایه گذاری و نابسامانی اقتصادی را از مهم ترین دلایل انفجار قیمت در بازار مسکن می دانند.


۶۲ رتبه تنزل کیفیت زندگی مردم ایران
افزایش شدید نرخ مسکن در حالی ادامه دارد که ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت سال جاری خبر داد که کیفیت زندگی مردم ایران در مقایسه با کشورهای دیگر در ۵ سال گذشته ۶۲ رتبه تنزل کرده است.

او با توضیح این که هزینه ی زندگی در ایران در ۵ سال اخیر، ۷۱ درصد افزایش داشته است، گفت: " حتی کشورهای گرجستان و آذربایجان نیز وضع بهتری دارند و دو پله بالاتر از ایران ایستاده اند. "

پیش از این نیز منابع خبری از رشد ۸۱ درصدی " شاخص فلاکت " در دوران ۸ ساله ی ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد گزارش داده بودند.


موج سوم گرانی مسکن در دهه های اخیر
افزایش بهای مسکن و رکود در معاملات املاک و مستغلات از دیگر نابسامانی ها در عرصه اقتصادی ایران به شمار می روند. حال رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در ایران می گوید که رشد قیمت مسکن از نرخ تورم پیشی گرفته است. بر این اساس در نیمه دوم سال ۱۳۹۱ بازار مسکن سومین جهش قیمتی پس از جنگ ایران و عراق را تجربه کرده است.

به گفته مصطفی قلی خسروی، نخستین جهش در سال ۱۳۶۸ و در پی تصویب قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل و پایان جنگ ایران و عراق به وقوع پیوست؛ جهش دوم هم در سال ۱۳۸۶ ثبت شد.

پیش از این مرکز آمار ایران گزارش داده بود که قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در تهران در پاییز ۱۳۹۱ نسبت به فصل پیش از آن ۷۰ درصد و نسبت به فصل مشابه سال پیش از آن ۹/۸۱ درصد رشد داشته است.

بر این اساس متوسط قیمت هر متر مربع زمین ساختمان مسکونی کلنگی در تهران هم از نیمه اول سال ۱۳۸۴ تا تابستان ۱۳۹۱ بیش از چهارصد درصد – چهار برابر – افزایش داشته است.

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم، در روزهای پایانی بهمن ماه ۱۳۹۱ از " عده ای " سخن رانده بود که قصد اخلال در بازار مسکن را دارند اما با آنها به شدت برخورد می شود. به گفته نیکزاد این افراد قصد دارند " با اخذ تراکم به سمت ساخت و ساز حرکت کنند. "

کارشناسان اقتصادی اما رشد سرسام آور میزان نقدینگی، نبود بدیل سرمایه گذاری و نابسامانی اقتصادی را از مهم ترین دلایل انفجار قیمت در بازار مسکن می دانند.

کد خبر: 46717

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT