پربازدیدترین ها

گرچه بازار میوه برای مصرف کنندگان همواره با نوسانات بسیاری مواجه شده اما با کاهش قیمت آن در بازار عمده فروشی به نظر می رسد با گذشت دو ماه از سال و ورود میوه های تابستانی بازار میوه رنگ آرامش به خود بگیرد.

از ابتدای امسال که میوه به دلیل تعطیلی انبارها و سردخانه ها قیمت های نجومی را تجربه کرد نوسانات بسیاری در بازار مصرف این محصولات با بهانه هایی از جمله میوه های نوبرانه، دلالان سودجو و… به وجود آمد اما با توجه به قیمت انواع میوه که در روزهای اخیر با کاهش قابل توجهی رو به رو شده اند، ثابت ماندن قیمت میوه در خرده فروشی ها منطقی نیست چراکه در آن صورت سود مضاعفی به سود چند برابری واسطه ها اضافه می شود.

سال های اخیر گرچه برای کشاورزان و باغداران سال خوبی بود اما آن ها همواره شاهد بازار قانع کننده ای نبودند چراکه محصولات تولیدی خود را به قیمت های پایین فروختند.

باغدران معتقدند با آمدن میوه های بهاره و تابستانه که حجم بسیار زیادی هم دارد بازار میوه برای مصرف کنندگان متعادل تر می شود اما باز هم نوبرانه ها تعادل بازار را بر هم زد و مصرف کنندگان قیمت هایی را مشاهده کردند که تا کنون سابقه نداشت؛ گوجه سبزکیلویی ۱۸ هزار تومان، توت فرنگی ۱۶ هزار تومان، زردآلوی ۱۳ هزار تومان، هندوانه ۸۰۰۰ تومان، گیلاس ۱۲۰۰۰ تومان و…

طی هفته های گذشته با ورود میوه های بهاری مانند گوجه سبز، زردآلو، گیلاس، هلو، و محصولات جالیزی از جمله هنداونه، خریزه، طالبی و… بازار به تعادل نزدیک تر شد.

به گفته رییس اتحادیه باغداران از هفته گذشته تاکنون قیمت میوه به دلیل فراوانی انواع محصولات متعادل تر شده و بازار عمده فروشی نسبت به ماه گذشته کاهش چند برابری قیمت را تجربه کرده است.

مجتبی شادلو به ایسنا گفت: در حال حاضر هر کیلوگرم زردآلوی درجه یک ۳۰۰۰ تومان، گوجه سبز درجه یک ۲۰۰۰ تومان، گیلاس درجه یک ۴۵۰۰ تومان، هلو درجه یک ۱۵۰۰ تومان، هندوانه ۶۰۰ تومان، خربزه درجه یک حدود هزار تومان، طالبی حدود ۹۰۰ تومان در میادین میوه تره بار و بازار عمده فروشی عرضه می شود.

وی تاکید کرد: از آنجاکه بازار میوه هزینه های متفاوتی از تولید تا مصرف دارد، بیشترین سود منطقی برای انواع میوه از عمده فروشی تا بازار مصرف نباید از ۳۰ درصد گران تر شود.

رییس اتحادیه باغداران اظهارکرد: برخی سودجویان از آب گل آلود استفاده می کنند و علیرغم کاهش چند برابری قیمت میوه در بازار عمده فروشی همچنان قیمت های خود را تغییر نداده اند که باید کنترل و نظارت بیشتری بر بازار خرده فروشی میوه در سراسر کشور صورت گیرد.

به نظر می رسد با نظارت و مدیریت صحیح بر بازار مصرف، می توان از سودجویی فرصت طلبان کاست و قیمت را برای مصرف کنندگان منطقی کرد.

کد خبر: 47364

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT