پربازدیدترین ها

از زمان اعلام نتایج یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، نرخ ارز کاهش چشمگیری را در بازار تجربه کرده است، به طوریکه در روز یکشنبه هفته جاری قیمت دلار به زیر ۳هزار تومان سقوط کرد.

بسیاری ریاست جمهوری «حسن روحانی» و روی کار آمدن دولت وی در مرداد ماه آینده را مقدمه بهبود شرایط اقتصادی کشور می دانند و کاهش قیمت ارز در بازار را نیز آغاز این بهبود شرایط ارزیابی می کنند. اما پایدار بودن قیمت های فعلی و ادامه روند کاهشی قیمت ارز موضوعی است که از نظر برخی کارشناسان قابل تامل است.

بدون شک جو روانی ناشی از نتیجه انتخابات و تاثیر آن بر بازار را می توان مهم ترین عامل کاهش قیمت ارز در روزهای گذشته است. از سوی دیگر پیش بینی می شود دولت دهم تلاش دارد قیمت دلار را به پایین ترین سطح ممکن رسانده و بعد تحویل دولت حسن روحانی دهد.


آخرین تلاش دولت دهم برای کاهش نرخ ارز
اظهار نظرهای برخی مسوولین در روزهای گذشته نشان می دهد دولت «محمود احمدی نژاد» تلاش دارد قیمت ارز را در واپسین هفته های عمر خود کاهش و ارز را با نرخی پایین تحویل «حسن روحانی» دهد.

«علی فخر موحدی»، مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر در گفت وگو با تسنیم اعلام کرد: «دولت دهم قصد دارد دولت را با دلار دوهزار و ۴٠٠ تومانی تحویل حسن روحانی دهد». علاوه بر این «محمود بهمنی»، رییس کل بانک مرکزی نیز در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: «همه اقدامات موردنیاز برای کاهش نرخ ارز و ادامه روند نزولی آن را انجام می دهیم».

گفته های بهمنی از این جهت گمانه سیاسی بودن کاهش ناگهانی قیمت ارز را تایید می کند که او در دو سال گذشته نه تنها موفق به کنترل نوسانات ارزی نشد، بلکه نتوانست حتی اندکی قیمت دلار را کاهش دهد. با این شرایط او از اقداماتی خبر داده که براساس آن نرخ ارز را پایین می آورد. البته آن گونه که بازاریان می گویند و شواهد آن هم پیداست، بانک مرکزی برخلاف گذشته بر میزان تزریق ارز به بازار آزاد افزوده و این موضوع در کنار تزریق گسترده دلارهای خانگی به بازار موجب سقوط آزاد دلار شده است.

قیمت دلار زمانی که بانک ها و صرافی های دوبی از انتقال حواله ارزی به ایران ممانعت کردند، هزار و ۵۵ تومان بود و تا پیش از انتخاب «حسن روحانی» به عنوان رییس جمهوری به سه هزار و ۶۵٠ تومان نیز رسید. در این یک هفته ای که بازار تحت تاثیر جریان انتخابات به آینده امیدوار شده است، ۵۰٠ تومان از قیمت دلار افتاد. در روز یکشنبه نیز برای اولین بار در یک سال اخیر به دو هزار و ٨۵٠ تومان هم رسید اما بعد از دو ساعت دوباره به کانال سه هزار تومان بازگشت.

کاهش نرخ ارز برای دولت خطرناک است
دکتر «حسین عبده تبریزی»، استاد دانشگاه و دبیر کل پیشین بورس اوراق بهادار تهران پیرامون کاهش نرخ ارز در طی روزهای گذشته معتقد است علت سقوط قیمت ها می تواند ناشی از انتظارات جامعه باشد؛ چرا که اکنون اتفاق خاصی در اقتصاد کشور روی نداده است.

این استاد دانشگاه اظهار کرده است: «قیمت های مورد تحمل مردم در شرایط جدید بر اساس دلار ۴٠٠٠ تومان تعیین می شده است. کسانی که آن قیمت ها را تعیین کردند با کاهش قیمت دلار، قیمت های خود را کاهش نخواهند داد و فایده ای که بخش تولید از بالا رفتن نرخ ارز می توانست داشته باشد، نیز به خطر خواهد افتاد».

وی تصریح کرد: «دولت اعتدال به معنای دنبال کردن سیاست های اعتدال است و نوسان شدید امری است که در چنین دولتی باید از آن اجتناب کرد».

انتظارات فزاینده نسبت به بهبود شرایط اقتصادی در حالی که هنوز اتفاقی در سایر بخش ها از جمله شاخص های اقتصادی و تحریم ها رخ نداده است، ممکن است که در آینده نزدیک تبدیل به سرخوردگی شود. به عقیده کارشناسان پس از پایان اثرگذاری متغیرهای روانی در بازار، مسیر آینده بر مبنای متغیرهای واقعی شکل خواهد گرفت که اصلی ترین تعیین کننده آن نیز متغیر تحریم ها است.

به گفته تحلیلگران اگر بازار از حالت خوش بینی فعلی فاصله بگیرد و در صورت عدم تغییر جدی در تحریم ها، رشد قیمت ها بعد از چند ماه دوباره شروع می شود. در صورت کاهش نسبی تحریم ها نیز، قیمت می تواند به ثبات برسد یا اندکی کاهش یابد. بر این اساس برای بلند مدت می توان کاهش سرعت رشد نرخ ارز را پیش بینی کرد.

هر چند برخی از اقتصاددانان نیز معتقدند کاهش قیمت ارز البته تنها مربوط به مسائل داخلی نیست، شرایط بازار جهانی طلا نیز به این مساله دامن زده است، اما واقعیت این است که روند خارجی برای کاهش نرخ ارز در ایران وجود ندارد. اظهار نظر رییس فدرال رزرو آمریکا مبنی بر اعمال آخرین دور سیاست های انبساطی موجب ریزش اونس طلا و بازگشت به کانال ١٢٠٠ دلاری شده است. علاوه بر این اکثر کارشناسان اقتصادی کیتکو در نظرسنجی این هفته از روند بهای جهانی طلا به کاهش بیشتر قیمت این فلز رای دادند.

اما آن چه مهم است اینست که در حال حاضر هیچ عامل واقعی اقتصادی و بین المللی در کاهش نرخ ارز مطرح نیست و این اتفاق تنها در نتیجه یک انتظار خوش بینانه در بازار روی داده است.

صادرات و واردات تغییری نکرده است و نیازها نسبت به دو هفته قبل تفاوتی نکرده است و تنها و مهمترین عامل در تغییر نرخ ارز که در دنیا نیز همیشه بسیار مهم است احساس خوش بینی یا بدبینی نسبت به آینده است. نکته قابل تامل در این میان اثر کاهش نرخ ارز در بلند مدت است چرا که کاهش نرخ ارز به معنای تقویت ارزش پول ملی است و این روند قطعا اعتماد به آینده اقتصاد را افزایش می دهد و در بلندمدت به نفع تولید داخلی خواهد بود.

در نتیجه باید دولت با اتخاذ راه کارهایی عملی از این جو روانی و کاهش قیمت ها استفاده کرده و به تثبیت قیمت ارز کمک کند. در صورتی که این اتفاق به هر دلیلی رخ ندهد دوباره شاهد بازگشت قیمت ها به گذشته خواهیم بود.

ایران در طی سال های گذشته به دلیل بحران های شدید اقتصادی که در نتیجه عدم مدیریت اقتصاد در سطح کلان کشور از سوی دولت و هم چنین تحریم های اقتصادی غرب، دچار کاهش بی سابقه حجم صادرات و حتی کاهش واردات کالاهای اولیه بود. این دو عامل تولید در کشور را به شدت تحت شعاع قرار داد. کاهش تولید در کنار افزایش تورم باعثبالا رفتن قیمت ها در بازار شد.

حال گفتنی است برای کشوری که با کاهش صادرات مواجه شده است افزایش قیمت ارز چندان تاثیری نخواهد داشت. در مقابل کاهش قیمت دلار می تواند به نفع واردات و کاهش قیمت ها تمام شود. کاهش هزینه واردات مواد اولیه می تواند به رونق تولید کمک کند. بر این اساس می توان از هم اکنون منتظر کاهش قیمت ها در کالاهایی چون دارو و خودرو نشست. با توجه به کاهش نرخ ارز سیاست های صحیح دولت می تواند به بازگشت ثبات در اقتصاد ایران کمک کند.

کد خبر: 48686

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT