پربازدیدترین ها

مدیرعامل آبفای استان تهران با بیان اینکه سرانه مصرف آب در استان تهران بالاست گفت: در شهر تهران حدود ۳۲۰ لیتر آب در روز برای هر نفر تولید می شود که رقم بسیار بالایی ا ست.

محمد پرورش با بیان این مطلب افزود: مصرف هر نفر تهرانی در روز حدود ۲۴۰ لیتر است و مقایسه این میزان با دیگر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی که حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ لیتر در روز مصرف دارند، نشان از مصرف بسیار بالای تهرانی ها دارد.

پرورش ادامه داد: امسال تهران با ۲۷۰ میلی متر بارندگی بدترین وضعیت را در کشور داشت، در حالی که در سال گذشته تهران ۳۷۷ میلی متر بارندگی داشت و در واقع با کاهش ۳۰ درصدی بارندگی مواجه بودیم.

وی با بیان اینکه برای جمعیت حدود ۱۴ میلیون و ۵۰۰هزار نفری استان تهران حدود یک میلیارد و ۳۵۰ هزار مترمکعب آب تولید می شود گفت: مصرف آب استان تهران در این روزها حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب است که حدود سه میلیون و ۲۰۰هزار متر مکعب آن در شهر تهران مصرف می شود و در واقع مردم استان تهران روزانه معادل ظرفیت دریاچه چیتگر آب مصرف می کنند.

*تابستان امسال قطعی آب نخواهیم داشت

پرورش در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی هایی که در آبفای استان تهران شده است، تابستان امسال قطعی آب نخواهیم داشت، اما اگر بنا باشد سال آینده هم با خشک سالی مواجه باشیم و منابع آبی هم چنان محدودتر شوند، امکان دارد در سال آینده با مشکلاتی مواجه شویم.

وی در خصوص تجهیزات آب و فاضلاب شهر جدید پرند گفت: حدود ۵۰ حلقه چاه در احمدآباد مستوفی حفر، ۷۰ کیلومتر خط انتقال انجام و سه ایستگاه پمپاژ بزرگ و حدود ۱۲مخزن ایجاد شده است و در هیچ جای پرند مشکل نداریم.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران در ارتباط با کیفیت آب تهران گفت: حدود ۲۰ آزمایشگاه داریم که تمام شبکه ها روزانه رصد می شود؛ همچنین از نظر برابرسازی کیفی، آب جنوب و شمال تهران را یکپارچه کرده ایم، البته به غیر از یک نقطه در منطقه یافت آباد که متعلق به آب رسانی خصوصی است که از دستگاه قضایی پیگیری کردیم که این آب رسانی را به آبفای استان تهران تحویل دهند.

رئیس هیئت مدیره آبفای استان تهران همچنین تصریح کرد: آب تهران نه از نظر میکروبی و نه شیمیایی مشکلی ندارد. این وضعیت را به صورت موقت پایدار نگه داشته ایم تا زمانی که سد ماملو به بهره برداری برسد که در این صورت آب جنوب تهران از بزرگراه آزادگان به پایین را از آنجا تامین خواهیم کرد.

*تاسیساتی که ایجاد کرده ایم با نگاه کیفی بوده است

پروش با بیان اینکه تاسیساتی که ایجاد کرده ایم با نگاه کیفی راه اندازی شده اند گفت: پروژه بزرگی داریم به نام حضرت قمر بنی هاشم که حدود ۱۵۰ کیلومتر لوله ۲۰۰۰ میلی متر و کم تر از آن، تمام تصفیه خانه های آب شهر تهران و نیز تمام مخازن را به همدیگر متصل می کند.

وی افزود: این پروژه ظرف سه سال آینده به بهره برداری می رسد و آب شمال و جنوب تهران را یکپارچه خواهد کرد؛ به عنوان مثال در سال هایی مانند امسال که ما در سامانه شرق(سدهای لتیان و لار) بارندگی کم تر و در سامانه غرب(سدهای طالقان و کرج) بارندگی بیش تری داشته ایم، خواهیم توانست آب را در سطح تهران جابجا کنیم.

پرورش در خصوص طرح فاضلاب تهران گفت: طرح فاضلاب تهران در سال ۸۴ به صورت کامل تایید شد و کار به صورت جدی آغاز شد. با وجود طرح هدف مندی یارانه ها و کم ترشدن تخصیص اعتبار در دو سال گذشته، حدود ۵۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر تهران انجام دادیم که کل طرح حدود ۹۰۰۰ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه تقریبا شرق و مرکز تهران زیر پوشش طرح فاضلاب است اظهار داشت: در شهر تهران حدود ۲۸ کیلومتر تونل ایجاد کردیم که حدود ۱۴ متر مکعب در ثانیه ظرفیت انتقال دارد. همچنین در خط غرب حدود ۴۰ کیلومتر خط اجرا کردیم و در تصفیه خانه جنوب تهران حدود هفت مترمکعب در ثانیه پساب تصفیه می شود.

پرورش افزود: در غرب تهران کار بسیار بزرگی در حال انجام است و با اعتباری که از بانک توسعه اسلامی دریافت کردیم، حدود چهار مدول تصفیه خانه ساخته خواهد شد و طبق برنامه ریزی ها تا چهار سال آینده فاضلاب تهران را جمع آوری خواهیم کرد.

کد خبر: 49847

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT